Benq MX511

Niedrogi projektor DLP XGA oferujący zadowalające parametry - m.in. zgodność z 3D, niezłą jasność i dobre wyposażenie - w bardzo atrakcyjnej cenie. Benq jest u nas niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o sprzedaż projektorów ze średniej i niższej półki.

Oferuje solidnie wykonane modele oferujące znakomitą relację jakości do ceny. Takim właśnie urządzeniem jest MX511. To projektor XGA (rozdzielczość 1024 x 768 pikseli) wykonany w technologii DLP. Oferuje on bardzo dobry - jak na model biurowy - współczynnik kontrastu obrazu (3000:1) i jasność (2700 ANSI lumenów). To sporo jak na urządzenie kosztujące mniej niż 2000 zł.

Budowa

Benq MX511 wykonano starannie z przyzwoitej jakości materiałów. Urządzenie pracuje dość cicho i prezentuje się atrakcyjnie jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Wedle danych producenta lampa urządzenia gwarantuje bowiem aż 4500 godzin pracy (6000 w trybie ekonomicznym czyli obniżonej jasności). Zastosowany obiektyw pozwala uzyskać ostry obraz o zadowalającej geometrii. Szkoda tylko, że oferuje zaledwie symboliczny zoom optyczny - 1,1:1. Wyposażenie zawiera wszystko co powinno znaleźć się w urządzeniu tej klasy z 2W głośnikiem włącznie. A nawet więcej - projektor wyposażono w cyfrowe złącze audio-wideo HDMI. Nietrudno domyśleć się, że ten sposób transmisji obrazu z komputera, kamery czy odtwarzacza DVD oferuje najlepszą jakość obrazu. Obrazu, który jak się okazuje, może być wyświetlany nawet w trzech wymiarach.

Możliwości

Zgodnie z panującą swoistą modą, urządzenie szczyci się logiem "DLP 3D Ready". To oznacza, że potrafi wyświetlić trójwymiarowy obraz i jest zgodne z systemem DLP Link. Cóż to jest? To uniwersalna technologia synchronizacji pracy okularów 3D z projektorem dzięki której m.in. wszystkie projektory 3D Ready, niezależnie od producenta, mogą współpracować z identycznymi, aktywnymi okularami migawkowymi. To dobra wiadomość, bo w przypadku telewizorów odbiornik i okulary muszą pochodzić od tego samego producenta, co powoduje spore zamieszanie oraz hamuje konkurencję a co za tym idzie - spadek cen tych urządzeń. Pamiętajmy jednak, że widniejący na projektorze napis "3D Ready" nie znaczy, że urządzenie wyświetli każdy materiał 3D. Wprost przeciwnie. Przeważająca większość modeli DLP 3D Ready, w tym i Benq MX511, nadaje się jedynie do trójwymiarowej projekcji z komputera. Nie podłączymy do nich stacjonarnego odtwarzacza Blu-ray 3D bo do tego potrzeba złącza HDMI w najnowszej wersji 1.4 (MX511 oferuje wersję 1.3).

Jakość obrazu

Benq MX511 generuje spójny, ostry obraz o jasności pozwalającej na projekcje w niewielkich i średnich, częściowo oświetlonych, pomieszczeniach. Zastrzeżenia nasze wzbudziło natomiast mało wierne odwzorowanie barw, na szczęście menu ustawień oferuje rozbudowane możliwość ich korekcji i kalibracji. Pamiętajmy też, żż projektor Benq stworzono w technologii DLP. Ta zaś jak wiadomo ma specyficzną wadę - tzw. efekt tęczy. To widoczny chwilowy brak zbieżności kolorów widoczny i uciążliwy - na szczęście jedynie dla niektórych użytkowników (ma to związek z budową gałki ocznej widza). Jeśli projekcja z urządzeń DLP nam odpowiada, Benq MX511 nie sprawi innych niemiłych niespodzianek.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: