BlackBerry 9860 Torch

BlackBerry 9860 Torch jest dosyć nietypowym smartfonem w ofercie kanadyjskiego producenta. Zazwyczaj myśląc o "jeżynkach" mamy na myśli urządzenie wyposażone w klawiaturę QWERTY oraz mały ekran pozbawiony funkcji dotykowych. Tym razem jednak jest inaczej. Testowany przez nas telefon ma budowę typowego smartfona, czyli jego centralnym elementem jest duży, dotykowy ekran.

Budowa

BlackBerry 9860 Torch nie jest to zbyt dobrze wykonany telefon. Jego obudowa została zrobiona z czarnego, błyszczącego plastiku. Cechuje się on bardzo dużą skłonnością do łapania brudu oraz odcisków palców. Bardziej pedantyczni użytkownicy z całą pewnością będą stale czyścić telefon. Z takiego materiału została wykonana ramka ekranu. Boki obudowy zostały wykonane również z plastiku, jednak w tym przypadku został on pokryty farbą z efektem chromu. Dzięki temu telefon prezentuje się bardzo ładnie, jednak warto uważać na telefon. Co prawda testowany przez nas smartfon prezentował się bez zarzutu, jednak w poprzednich telefonach BlackBerry właśnie ta farba potrafiła się wskutek dłuższego użytkowania zedrzeć, co było oczywiście sporą niedogodnością. Z kolei tył obudowy został zrobiony z plastiku pokrytego gumą. Dzięki temu telefon nie będzie wyślizgiwał się nam z ręki. Na tyle obudowy znajduje się pokryte farbą z efektem chromu logo BlackBerry.

Nie podoba nam się sposób ochrony ekranu telefonu. Użyty do tego materiał jest mało wytrzymały i bardzo szybko się rysuje, zwłaszcza jeśli zechcemy nosić telefon w kieszeni razem z kluczami lub innymi metalowymi przedmiotami.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Ekran

BlackBerry 9860 Torch został wyposażony w ekran TFT o przekątnej 3,7" i rozdzielczości 480x800 punktów. Taki rozmiar ekranu jest na tyle duży, by wygodnie przeglądać na nim zasoby internetu, a zastosowana rozdzielczość jest dopasowana do przekątnej ekranu, więc obraz jest odpowiednio szczegółowy. Zastosowany ekran nie wypada najlepiej, jeśli chodzi o pracę w oświetleniu słonecznym. Przez to treść wyświetlana na ekranie jest niekiedy widoczna, jednak na dużej części ekranu widzimy głównie refleksy świetlne.

Interfejs i system

System zainstalowany na Blackberry 9860 Torch to Blackberry OS 7.0, który nie przypomina Androida ani iOSa. Naszym zdaniem interfejs jest bardziej podobny do Symbiana, jednak nie jest to problemem, gdyż telefon działa szybko i płynnie. Nie zdarzyło się nam, by system się zaciął i odmówił posłuszeństwa. Mimo wszystko uważamy go za oprogramowanie, które nie odnajduje się w erze mobilnych systemów z prawdziwego zdarzenia.

Multimedia

BlackBerry 9860 Torch został wyposażony w aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 5MPx. Został on wyposażony we wszystkie podstawowe funkcjonalności takie jak geotagging, diody błyskowe (LED) oraz AutoFocus. Jakości zdjęć daleko do nawet najprostszych aparatów fotograficznych oraz innych flagowych smartfonów, takich jak Samsung Galaxy S2, HTC One X i Sony Xperia S.

Niestety zabrakło tu też przedniej kamerki, która idealnie sprawdziłaby się przy prowadzeniu wideokonferencji.

Porty i łączność bezprzewodowa

Testowany przez nas smartfon charakteryzuje się bardzo ubogim zestawem portów. Znajdziemy tu jedynie gniazdo słuchawkowe minijack 3,5 mm oraz standardowy port microUSB. Pierwszy z nich pozwala na podłączenie do telefonu dowolnych słuchawek dostępnych na rynku, zaś drugi umożliwia ładowanie telefonu oraz podłączanie go do komputera. Zabrakło tu tylko portu MHL lub HDMI, który umożliwiałby wykorzystanie smartfona jako odtwarzacz multimedialny lub konsola do gier.

Technologie bezprzewodowe zastosowane w BlackBerry 9860 Torch to to WiFi oraz Bluetooth w starej wersji 2.1. Niestety zabrakło tu technologii NFC, która służy do przeprowadzania płatności zbliżeniowych. Żałujemy, gdyż niebawem technologia ta prawdopodobnie niebawem wyprze zwykłe karty płatnicze.

Podzespoły i wydajność

BlackBerry 9860 Torch został wyposażony w jednordzeniowy procesor Qualcomm MSM8655 o zegarze 1,2GHz, 768MB RAM i 4GB pamięci ROM. Ostatni parametr może być rozszerzony o kartę microSD o maksymalnej pojemności 32GB. Podzespoły te starczą do komfortowego korzystania z telefonu, zwłaszcza że system BlackBerry OS nie ma największego sklepu z aplikacjami.

Dokładnych testów nie przeprowadziliśmy ze względu na brak dostępnych benchmarków na system BlackBerry.

Akumulator i czas pracy na baterii

BlackBerry 9860 Torch ma akumulator o pojemności 1230mAh. Niestety nie jest on w stanie wytrzymać dłużej niż jeden dzień na pojedynczym ładowaniu. Jeśli chcemy, by telefon dotrwał do końca dnia roboczego, konieczne będzie reglamentowanie liczby rozmów oraz czasu spędzonego w internecie.

Dokładnych testów nie przeprowadziliśmy ze względu na brak dostępnych programów testujących na system BlackBerry.

Podsumowanie

BlackBerry 9860 Torch to bardzo nierówny produkt. Jest to jeden z flagowych smartfonów BlackBerry i świadczą o tym mocne (jak na ten system RIM) podzespoły, całkiem dobrej jakości obudowa oraz szybkość działania. Z drugiej strony mamy aparat robiący słabej jakości zdjęcia, rysującą się szybkę chroniącą ekran oraz brak kamery do wideorozmów. Jednak najważniejszy jest tu system. Ze względu na brak rozbudowanego sklepu z aplikacjami nie spodoba się on zwykłym użytkownikom. Z kolei biznesmeni będą nim zachwyceni, gdyż znacznie ułatwia on komunikację, umożliwia wysyłanie zaszyfrowanych wiadomości oraz jest… symbolem telefonów biznesowych. Nie bez powodu bogatsi użytkownicy wybierają smartfony BlackBerry. Nie są one rozbudowane jak urządzenia z iOS oraz Androidem, ale idealnie spełniają zadania stricte biznesowe. RIM znalazł sobie niszę, w której czuje się jak ryba w wodzie. Czy polecamy Blackberry 9860 Torch? Na to pytanie nie potrafimy odpowiedzieć. Wiemy jednak, że jest to idealne urządzenie dla użytkowników zakochanych w marce BlackBerry, którzy jednak uważają, że w ich zastosowaniach telefon z dużym ekranem dotykowym sprawdzi się lepiej niż urządzenie z pełną klawiaturą QWERTY.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: