Blackberry 9300 Curve

Blackberry 9300 Curve to jeden z najpopularniejszych modeli kanadyjskiej firmy w naszym kraju. Przyczyną tego jest jego bardzo zachęcająca cena, która wynosi jedyne 750 zł. Sprawdzamy, czy spodoba się on użytkownikom do tej pory korzystających z innych smartfonów takich firm jak Nokia, Samsung lub LG.

Obudowa

Blackberry 9300 Curve jest telefonem wykonanym z wielu różnych materiałów. Jego tylna klapka została pokryta chropowatą gumą, która ma uchronić telefon przed uszkodzeniami. Pozostała część telefonu została wykonana z plastiku dobrej jakości. Na bokach znajdziemy farbę z efektem chromu, która nie wygląda na zbyt wytrzymałą. Jeżeli będziemy nosić naszego smartfona luzem w kieszeni, razem z kluczami, z całą pewnością warstwa "sreberka" zedrze się, przez co smartfon będzie wyglądać po prostu mało estetycznie. Nie lepiej wypada front telefonu. Jego ekran nie został pokryty szkłem, a plastikiem, przez co i on będzie mógł się łatwo porysować.

Blackberry 9300 Curve to konstrukcja typu tradycyjnego. Została ona wyposażona w klawiaturę QWERTY, która z całą pewnością spodoba się osobom piszącym dużo wiadomości i intensywnie korzystającym z internetu.

Zobacz również:

  • Zniżki do 2000 złotych - oto Tanie Kupowanie

Klawiatura jest bardzo wygodna, a klawisze, choć na pierwszy rzut oka wydają się małe, z łatwością trafi nawet rosły mężczyzna obdarzony ogromnymi dłońmi. Nie mamy również zastrzeżeń do twardości i jakości materiału zastosowanego do produkcji tych klawiszy.

Ekran

Blackberry 9300 Curve został wyposażony w ekran LCD typu TFT o przekątnej 2,46" i rozdzielczości 320x240. Parametr ten wydaje się bardzo słaby, jednak ze względu na małą przekątną ekranu jest jak najbardziej akceptowalny.

Niestety ekran ten potrafi wyświetlić tylko 64 tysiące barw, co jest bardzo słabym wynikiem. Większość obecnie stosowanych ekranów potrafi wyświetlić aż 16 milionów kolorów.

Blackberry 9300 Curve jest smartfonem z ekranem o dosyć małej jasności, więc nie wypada najlepiej podczas używania go w świetle słonecznym. Jedynymi panelami, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A. Stosuje się je w smartfonach Samsung Galaxy S2, Nokia C7 oraz LG Swift Black.

Interfejs i system

System zainstalowany na Blackberry 9300 Curve to Blackberry OS 6.0, który w żaden sposób nie przypomina Androida ani iOSa. Naszym zdaniem interfejs jest bardziej podobny do Symbiana, jednak nie jest to problemem, gdyż telefon działa szybko i płynnie. Nie zdarzyło się nam, by system się zaciął i odmówił posłuszeństwa.

Multimedia i GPS

Blackberry 9300 Curve nie jest aparatem fotograficznym, tego nie da się ukryć. Zdjęcia wykonane nim nie są najwyższej jakości. Możemy zaobserwować ich małą szczegółowość oraz brzydkie kolory. Zdjęcia wypadają lepiej w oświetlonym pomieszczeniu, w gorszych warunkach aparat całkiem zawodzi.

Nie możemy wypowiedzieć się na temat GPSu ze względu na brak oprogramowania wykorzystującego go.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB oraz slot na karty microSD. Zabrakło tu portu HDMI, jednak testowany telefon nie ma wystarczającej mocy obliczeniowej do używania go jako odtwarzacz filmów HD. Nie jest więc to duża strata.

Procesor i RAM

Blackberry 9300 Curve został wyposażony w procesor działający z zegarem 624MHz oraz 512MB pamięci RAM. Nie jest to najwydajniejsze połączenie, jakie widzieliśmy, jednak nie możemy zapominać, iż nie mamy do czynienia ze smartfonem do gier. Jest to urządzenie biznesowe i to nie moc obliczeniowa jest tu najważniejsza. O wiele bardziej liczy się chociażby jego wygoda obsługi.

Testy wydajności

Ze względu na brak Benchmarków na system Blackberry OS nie możemy porównać jego wydajności z innymi urządzeniami. Wiemy jednak, że nie nada się ono do grania oraz oglądania filmów w jakości HD, ale sprawdzi się bardzo dobrze podczas codziennego użytkowania.

Testy baterii

Blackberry 9300 Curve podczas mało intensywnego używania funkcji internetowych i multimedialnych jest w stanie wytrzymać nawet 3 dni. Jeśli zechcemy często łączyć się z internetem oraz słuchać muzyki, czas ten ulega skróceniu do dwóch lub nawet jednego dnia.

Wnioski

Blackberry 9300 Curve to bardzo ciekawa propozycja dla użytkowników biznesowych, którzy szanują każdą wydaną przez siebie złotówkę. Polubią go też osoby przyzwyczajone do systemu Blackberry OS. Niestety ma on też swoje wady, do których należy słaba jakość wykonania, o której świadczy zdzierająca się farba z efektem chromu oraz brak szkła hartowanego Gorilla Glass, które chroni ekrany droższych smartfonów.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: