Blackberry 9360 Curve

Blackberry 9360 Curve to najnowszy telefon kanadyjskiego producenta RIM. Jego charakterystyczne cechy to bardzo małe gabaryty, brak ekranu dotykowego oraz pełna klawiatura QWERTY. Smartfon ten wyjątkowo różni się od większości urządzeń tego typu dostępnych na rynku i bardziej przypomina starsze telefony z górnej półki. Sprawdzamy, czy mimo swojej odmienności, jest to dobry produkt.

Obudowa

Blackberry 9360 Curve to smartfon wykonany bardzo dobrze. Jego obudowa została wykonana w znacznej większości z czarnego plastiku o bardzo dużym stopniu połysku. Z tego powodu łatwo pozostawić na nim odciski palców, jednak jest to jedyna wada tego rozwiązania. Obudowa jest odpowiednio sztywna i dobrze spasowana. Oprócz tego wygląda bardzo ładnie - estetycznie i biznesowo. Jest to design znany z innych telefonów Blackberry, z całą pewnością spodoba się więc on zarówno nowym użytkownikom, jak też fanom marki. Producent telefonu w bardzo sprytny sposób zastosował gorsze jakościowo materiały niż w przypadku najlepszych i najdroższych telefonów. Nie spowodowało to zmiany wrażeń z użytkowania telefonu na gorsze.

Przód smartfona w części ekranowej pokryto mało wytrzymałym szkiełkiem, które bardzo łatwo się rysuje. Pierwsze rysy zauważymy już po kilku dniach noszenia smartfona w kieszeni, razem z kluczami. Blackberry 9360 Curve z całą pewnością jest jednym z tych urządzeń, o które należy bezwzględnie dbać.

Zobacz również:

  • Najciekawsze nadchodzące smartfony 2022 roku [Kalendarium Premier; 04.07.2022]

Dolna część obudowy to pełnowymiarowa klawiatura QWERTY oraz gładzik. Wszystkie przyciski wykonano z mocnego plastiku bardzo dobrej jakości, dzięki czemu używanie tego telefonu było bardzo wygodne. Musimy przyznać, że początkowo byliśmy przekonani, że przyciski te będą za małe. Okazało się jednak, że ich rozmiar jest odpowiedni nawet dla osób obdarzonych całkiem dużymi dłońmi.

Ekran

Blackberry 9360 Curve został wyposażony w ekran LCD typu Super TFT o przekątnej 2,44" i rozdzielczości 480x360. Ekran jak na tak małą przekątną ma zatem sporą rozdzielczość, dzięki czemu uzyskany obraz będzie bardzo szczegółowy.

Wyświetlane kolory charakteryzują się odpowiednim nasyceniem i nie mamy do nich żadnych zastrzeżeń. Blackberry 9360 Curve potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co jest obecnie standardem wśród urządzeń ze średniej i wysokiej półki cenowej.

Blackberry 9360 Curve co prawda nie ma ekranu AMOLED, ale całkiem dobrze spisuje się podczas korzystania z niego w świetle słonecznym. Musimy przyznać, że ekran był zawsze czytelny i nie mieliśmy do niego jakichkolwiek zastrzeżeń.

Interfejs i system

System zainstalowany na Blackberry 9360 Curve to BlackBerry OS 7. Pod względem liczby dostępnych aplikacji jest on gorszy od iOSa oraz Androida, jednak przewyższa je jeśli chodzi o komunikowanie się, szyfrowanie wiadomości oraz prostotę obsługi.

Multimedia

Blackberry 9360 Curve został wyposażony w aparat fotograficzny z matrycą o rozdzielczości 5MPx. Jest on wspomagany przez diodę LED, która pełni funkcję lampy błyskowej. Niestety zabrakło tu AutoFocusa, który poprawiłby znacząco jakość zdjęć. Oto kilka przykładowych fotografii wykonanych za pomocą Blackberry 9360 Curve:

Blackberry 9360 Curve
Blackberry 9360 Curve

Głośnik zamontowany w Blackberry 9360 Curve wypada standardowo. Z całą pewnością sprawdzi się jako budzik lub odtwarzacz muzyki jako dzwonka, ale nie spodziewajmy się po nim audiofilskich doznań. Tak jak w innych głośnikach brakuje tu jakiejkolwiek głębi dźwięku oraz jego czystości. Typowy średniak.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB. Żałujemy, że nie zastosowano tu portu HDMI, który mógłby zmienić nasz telefon w odtwarzacz multimedialny lub konsolę do gier. Jesteśmy jednak zrozumieć jego brak, w końcu Blackberry 9360 Curve to telefon biznesowy i wychodzi na niego stosunkowo mało gier.

Procesor i RAM

Blackberry 9360 Curve został wyposażony w procesor Marvell PXA940 taktowany zegarem 800MHz. Jest to jednostka jednordzeniowa, ale z całą pewnością wystarczy większości użytkowników. Zwłaszcza, że na telefon Blackberry pojawia się bardzo mało gier i urządzenia tej marki mają służyć głównie do komunikowania się i przeglądania internetu.

Oprócz tego znajdziemy tu 512MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon nie powinien się zacinać. Jest to ilość w zupełności wystarczająca w telefonach Blackberry.

Testy wydajności

Ze względu na brak benchmarków nie mogliśmy przetestować Blackberry 9360 Curve. Jego wydajność jest wystarczająca do przeglądania internetu i komunikowania się.

Testy baterii

Blackberry 9360 Curve podczas typowego użytkowania wytrzymuje dwa dni. Jest to dobry wynik, spowodowany użyciem bardzo małego ekranu.

Wnioski

Blackberry 9360 Curve jest to bardzo ciekawy smartfon, który warto kupić. Jest on przeznaczony dla użytkowników, którzy uważają smartfon za urządzenie do komunikowania się, a nie do grania czy oglądania filmów. Sklep aplikacji jest tu o wiele bardziej ubogi niż w przypadku App Store czy Android Market. Ponad to telefon ten nie posiada dotykowego ekranu. Zamiast niego znajdziemy tu mały ekranik i klawiaturę QWERTY, dzięki czemu spodoba się użytkownikom piszącym sporo wiadomości. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest długi czas pracy na baterii. Jeśli szukasz telefonu, a nie kombajnu multimedialnego, Blackberry 9360 Curve jest urządzeniem godnym uwagi.