Blackberry 9800 Torch

Blackberry 9800 Torch to bardzo ciekawy smartfon biznesowy. Co prawda nie należy on do najmniejszych i najcieńszych, jednak w zamian za to oferuje zarówno ekran dotykowy, jak też klawiaturę QWERTY. Oznacza to, że powinien sprawdzić się podczas przeglądania internetu oraz pisania wiadomości tekstowych. Sprawdzamy, czy spodoba się on nie tylko biznesmenom, ale też zwykłym użytkownikom.

Obudowa

Blackberry 9800 Torch został wyposażony w obudowę typu slider. Przed rozłożeniem jej możemy zobaczyć duży ekran, cztery klawisze oraz trackpad. Obudowa składa się głównie z plastiku pokrytego farbą z efektem chromu. Połączenie to wygląda bardzo ładnie, jednak mamy obawy, że z czasem farba zacznie się zdrapywać, a urządzenie będzie wyglądać po prostu nieestetycznie. Pokrywę akumulatora pokryto skórą, co jest charakterystyczne dla smartfonów Blackberry.

Przód smartfona w całości pokryto wytrzymałym szkłem, które bardzo dobrze ochroni telefon m.in. przed porysowaniem. Co prawda nie jest to Gorilla Glass, ale mimo to ekran telefonu nie powinien się rysować.

Ekran

Blackberry 9800 Torch został wyposażony w ekran LCD typu TFT o przekątnej 3,2" i rozdzielczości 360x480. Nie są to najlepsze parametry, jednak mimo to obraz wyświetlany na Blackberry 9800 Torch jest odpowiednio szczegółowy i ładny. Smartfon potrafi wyświetlić niestety tylko 64 tysiące barw.

Blackberry 9800 Torch jest smartfonem z ekranem o dosyć małej jasności, więc nie wypada najlepiej podczas korzystania z niego w świetle słonecznym. Jedynymi panelami, które bardzo dobrze radzą sobie z takimi warunkami są różnego rodzaju AMOLEDy oraz N.O.V.A. Są one stosowane w smartfonach Samsung Galaxy S2, Nokia C7 oraz LG Swift Black.

Z powodu braku odpowiedniego oprogramowania nie mogliśmy sprawdzić, czy Blackberry 9800 Torch obsługuje cztery i więcej palców. Jesteśmy jednak pewni, że jest on w stanie zidentyfikować dwa palce, gdyż możliwe jest powiększanie za ich pomocą czcionki podczas przeglądania internetu.

Interfejs i system

System zainstalowany na Blackberry 9800 Torch to Blackberry OS 6.0, który nie przypomina Androida ani iOSa. Naszym zdaniem interfejs jest bardziej podobny do Symbiana, jednak nie jest to problemem, gdyż telefon działa szybko i płynnie. Nie zdarzyło się nam, by system się zaciął i odmówił posłuszeństwa.

Multimedia i GPS

Blackberry 9800 Torch nie jest aparatem fotograficznym, tego nie da się ukryć. Mimo to zdjęcia wykonanie z nim nie wyglądają na tyle tragicznie, by zdyskwalifikować go w tej kategorii. Są trochę za mało szczegółowe, jednak dobrze odwzorowują kolory, zwłaszcza przy dobrym oświetleniu.

Blackberry 9800 Torch
Blackberry 9800 Torch

Nie możemy wypowiedzieć się na temat GPSu ze względu na brak oprogramowania wykorzystującego go.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB oraz slot na karty microSD. Zabrakło tu portu HDMI, jednak testowany telefon nie ma wystarczającej mocy obliczeniowej do używania go jako odtwarzacz filmów HD. Nie jest więc to duża strata.

Procesor i RAM

Blackberry 9800 Torch został wyposażony w procesor działający z zegarem 624MHz oraz 512MB RAM. Nie jest to najwydajniejsze połączenie, jakie widzieliśmy, jednak nie możemy zapominać, iż nie mamy do czynienia ze smartfonem do gier. Jest to urządzenie biznesowe i to nie moc obliczeniowa jest tu najważniejsza. O wiele bardziej liczy się chociażby jego wygoda obsługi.

Testy wydajności

Ze względu na brak Benchmarków na system Blackberry OS nie możemy porównać jego wydajności z innymi urządzeniami. Możemy jednak powiedzieć, że nie nada się ono do oglądania filmów HD, jednak podczas codziennych czynności oraz przeglądania internetu będzie działać bardzo dobrze.

Testy baterii

Podczas rzadkiego używania funkcji internetowych jego bateria potrafi wytrzymać nawet 3 dni. Jeśli zechcemy często łączyć się z internetem, czas ten ulega skróceniu do dwóch lub nawet jednego dnia.

Komentarz redakcji

Blackberry 9800 Torch to bardzo dobry smartfon biznesowy. Charakteryzuje się on bardzo dobrą jakością wykonania oraz wygodą obsługi. Zastosowany system operacyjny nie pozwala na zainstalowanie wielu gier, a procesor nie pozwoli na oglądanie filmów HD, jednak to o niczym nie świadczy. W smartfonach Blackberry są to funkcjonalności drugoplanowe, bez których człowiek biznesu jak najbardziej może się obejść.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: