Blackberry 9900 Bold

Blackberry 9900 Bold to najlepszy obecnie smartfon kanadyjskiej firmy RIM. Na tle innych urządzeń charakteryzuje się niecodzienną budową. Został on wyposażony w mały dotykowy ekran wzbogacony o fizyczną klawiaturę QWERTY. Charakteryzuje się też bardzo wysoką ceną, która wynosi 2300 zł. Sprawdzamy, czy urządzenie te ma szanse konkurować z typowymi smartfonami, które wyposażone są w ogromne ekrany dotykowe, kosztem fizycznych klawiszy.

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Klawiatura QWERTY

Wady:

  • Cena

Obudowa

Blackberry 9900 Bold mile zaskoczył nas swoją jakością wykonania. Pokrywka akumulatora została wykonana z błyszczącego tworzywa sztucznego wysokiej jakości. Dookoła niej znajduje się plastik pokryty dokładnie przylegającą warstwą gumy. Taka budowa urządzenia z całą pewnością zminimalizuje możliwość jego uszkodzenia. Blackberry 9900 Bold został wyposażony w boki wykonane z szorowanego aluminium. Z przodu znajdziemy klawiaturę wykonaną z mocnego plastiku oraz szkło hartowane bardzo podobne do Gorilla Glass, które chroni wyświetlacz przed zarysowaniami. Krótko mówiąc, nie mamy do tego elementu telefonu absolutnie żadnych zastrzeżeń.

Klawiatura jest bardzo wygodna, a w klawisze, choć na pierwszy rzut oka wydają się małe, z łatwością trafi nawet rosły mężczyzna obdarzony ogromnymi dłońmi. Nie mamy również zastrzeżeń do twardości i jakości materiału zastosowanego do produkcji tych klawiszy. Wszystko zostało wykonane idealnie. Bardzo dobrze prezentuje się też układ klawiszy. Mamy tu do czynienia z klawiaturą QWERTY ze znakami specjalnymi i cyframi wpisywanymi przy pomocy klawisza alt.

Zobacz również:

Ekran

Blackberry 9900 Bold został wyposażony w ekran LCD typu TFT o przekątnej 2,8" i rozdzielczości 640x480. Są to naszym zdaniem bardzo dobre parametry i idealnie pasują do telefonu biznesowego. Ekran nie jest duży, więc nie będzie pobierał dużo energii, ale ma satysfakcjonującą rozdzielczość, więc obraz będzie odpowiednio szczegółowy.

Ekran Blackberry 9900 Bold potrafi wyświetlić aż 16 milionów barw, co docenią przede wszystkim osoby używające wcześniej tańszych smartfonów, wyposażonych w gorsze ekrany.

Blackberry 9900 Bold nie został wyposażony w ekran AMOLED znany z Samsunga Galaxy S2 ani N.O.V.A. stosowany w LG Black i to widać. W świetle słonecznym na ekranie widać głównie nasze własne odbicie, co nie wpływa pozytywnie na komfort używania telefonu.

Nie mogliśmy sprawdzić działania multitoucha ze względu na brak odpowiedniego oprogramowania testującego. Wiemy jednak, że na pewno wykrywa on co najmniej dwa palce. Widać to po możliwości używania gestów podczas przeglądania internetu.

Interfejs i system

System zainstalowany na Blackberry 9900 Bold to Blackberry OS 7.0, który nie przypomina Androida ani iOSa. Naszym zdaniem interfejs jest bardziej podobny do Symbiana, jednak nie jest to problemem, gdyż telefon działa szybko i płynnie. Nie zdarzyło się nam, by system się zaciął i odmówił posłuszeństwa. Mimo wszystko uważamy go za oprogramowanie, które nie odnajduje się w erze mobilnych systemów z prawdziwego zdarzenia.

Multimedia i GPS

Zdjęcia wykonane za pomocą Blackberry 9900 Bold prezentują się bardzo ładnie jak na telefon biznesowy. Tak jak w innych tego konstrukcjach, zdjęcia przy dobrym oświetleniu wyglądają lepiej niż bez niego, choć wieczorne i nocne zdjęcia pomaga robić wbudowana lampa błyskowa.

Blackberry 9900 Bold
Blackberry 9900 Bold

Nie mamy też zastrzeżeń do wykonanych nim filmów. Mają one swoje braki, ale z całą pewnością nadają się do szybkiego zarejestrowania ciekawego wydarzenia.

Nie możemy wypowiedzieć się na temat GPSu ze względu na brak oprogramowania wykorzystującego go.

Blackberry 9900 Bold prezentuje się dobrze pod względem muzyki i odtwarzacza multimediów. Jest on bardzo czytelny, składa się z kilku przycisków (play, następny, poprzedni, stop) oraz ekranu, na którym są wyświetlane informacje o aktualnie granym utworze oraz okładka płyty, z której on pochodzi. Niestety nie jest możliwe wrzucanie jakichkolwiek multimediów metodą "przeciągnij i upuść", konieczne jest zainstalowanie i korzystanie z programu Blackberry Desktop Software, który dzięki minimalistycznemu designowi jest intuicyjny i bardzo wygodny.

Jakość dźwięku Blackberry 9900 Bold jest jak na telefon bardzo wysoka. Nawet tak ciężkie gatunki jak rock i metal brzmią na nim dostatecznie ładnie, by nie przemienić się zwykły jazgot.

Porty

Zestaw interfejsów jest tu standardowy, znajdziemy więc tylko gniazda miniJack 3,5mm i microUSB oraz slot na karty microSD. Zabrakło tu portu HDMI, dzięki któremu moglibyśmy oglądać zdjęcia i filmy z telefonu na ekranie monitora lub telewizora.

Procesor i RAM

Blackberry 9900 Bold został wyposażony w procesor Qualcomm MS8255 taktowany zegarem 1.2 GHz. Jest to bardzo dobra jednostka, która charakteryzuje się wysoką wydajnością.

Oprócz tego znajdziemy tu 768MB pamięci RAM, dzięki czemu telefon nie powinien się zapchać od zbyt dużej liczby procesów. Jest to wręcz kolosalna ilość pamięci operacyjnej jak na telefon biznesowy z tak prostym systemem operacyjnym.

Testy wydajności

Ze względu na brak Benchmarków na system Blackberry OS nie możemy porównać jego wydajności z innymi urządzeniami. Możemy jednak powiedzieć, że nie nada się ono do oglądania filmów HD, jednak podczas codziennych czynności oraz przeglądania internetu będzie działać bardzo dobrze.

Testy baterii

Blackberry 9900 Bold podczas rzadkiego używania funkcji internetowych potrafi wytrzymać nawet 3 dni. Jeśli zechcemy często łączyć się z internetem, czas ten ulega skróceniu do dwóch lub nawet jednego dnia.

Wnioski

Blackberry 9900 Bold to telefon bardzo dobrze przemyślany i z całą pewnością możemy go nazywać smartfonem biznesowym. Został on wyposażony w mały, ale fenomenalnej jakości ekran. Zachwyciła nas też obudowa, w której widać dbałość o każdy szczegół. Tak naprawdę jedyną wadą telefonu jest to oprogramowanie, które odstaje od Andorida oraz iOSa, ale jest za to proste w obsłudze i intuicyjne. Jest to telefon zdecydowanie lepszy od Blackberry 9300 Curve i 9800 Torch.