Blaupunkt TravelPilot 500

Blaupunkt TravelPilot 500 to doskonale wykonany GPS z dobrymi mapami i mnóstwem dodatkowych funkcji.

Opis jednego z najlepszych GPSów zaczniemy przekornie od wady. Z pewnością były on jeszcze lepszy gdyby wzorem obecnych standardów wyposażono go w ekran o przekątnej 5 cali. Niestety w Blaupunkcie mamy ekran zaledwie 4,3 cala co akurat w tym przypadku może czasem bardzo przeszkadzać.

O ile da się narzekać na zbyt małą przekątną o tyle inne parametry ekranu są co najmniej dobre. Jasność wystarcza w każdych warunkach, kolory i kontrast są bardzo dobre a precyzja sterowana za pomocą menu czy klawiatury ekranowej niezwykle wysoka. Dość napisać, że w tej kategorii Blaupunkt jako jedyna nawigacja z ekranem 4,3 cala otrzymał maksymalną liczbę punktów. Niezwykle praktyczny jest też wbudowany czujnik światła dostosowujący jasność ekranu do natężenia światła zewnętrznego.

Najwyższa jest także jakość wykonania i użytych materiałów. Urządzenie wygląda na swoją cenę, jest też bardzo odporne na uszkodzenia i zarysowania.Jako jeden z nielicznych już GPSów na rynku Blaupunkt posiada przyciski do sterowania poziomem głośności. To niby szczegół, ale dopiero podczas używania wychodzi na jaw jak bardzo są one praktyczne. Większość gniazd umieszczono od spodu obudowy. Z prawej strony znajduje się gniazdo kart pamięci i zasilania, zaś z lewej odbiornika TMC.

Kwestią gustu jest kolorystyka podświetlenia. Na pewno części użytkowników niebieski przypadnie do gustu. Za to dioda sygnalizująca zasilania na zasilaczu samochodowym to wielkie nieporozumienie – świeci tak jasno, że nocą zwyczajnie irytuje i przeszkadza podczas jazdy. Lepiej od razu czymś ją zalepić. Blaupunkt wykorzystuje dwurdzeniowy procesor SiRF Titan o częstotliwości pracy 500 MHz. Doskonale sprawuje się on w praktyce – jest bardzo wydajny, dzięki czemu cały system działa niezwykle szybko i płynnie. Pamięć RAM ma 128 MB pojemności co także wystarcza do doskonałej obsługi wszystkich funkcji. W urządzenie wbudowano pamięć flash o pojemności aż 8192 MB. Można na niej przechowywać mnóstwo danych pobieranych na różne sposoby.

Blaupunkt TravelPilot 500 ma wszystkie możliwe do wbudowania w nawigację łącza. W każdym GPSie oczywiste jest gniazdo USB. Do tego Blaupunkt posiada łącze Bluetooth 2.0 dzięki któremu można sparować go z telefonem komórkowym. Możliwe jest nie tylko używanie nawigacji jako zestawu głośnomówiącego (sprawdza się w tej roli doskonale), ale także pobieranie książki z telefonu, przeglądanie Internetu, pobieranie poczty, odsłuchiwanie radia internetowego czy korzystanie z telefonii VoIP. Z urządzeniami zewnętrznymi można się łączyć także za pośrednictwem łącza Wireles LAN pracującego w standardach IEEE 802.11b i IEEE 802.11g. Transmiter FM umożliwia natomiast połączenie z samochodowym zestawem audio. Wszystkie funkcje działają bardzo sprawnie i nie są wyłącznie „ozdobnikami”.

Możliwość oglądania filmów, zdjęć czy słuchania muzyki to cechy także wielu tańszych urządzeń jednakże w Blaupunkcie znajdziemy coś specjalnego – wbudowaną kamerę o rozdzielczości 2 Mpix. Dzięki niej można robić zdjęcia, czy nagrywać filmy, także podczas jazdy. Dodatkowo dostępny jest specjalny tryb nawigacji w której komunikaty i strzałki kierunkowe nakładane są na obraz z kamery a nie sztucznie generowany 3D. Kolejne funkcje Blaupunkta to budzik, zegar, dyktafon i kilka wbudowanych gier.

Zainstalowane w nawigacji mapy Teleatlas 2008 v2 zawierają szczegółowe sieci dróg większości krajów europy w tym Polski. Interfejs użytkownika jest niezwykle łatwy w obsłudze, liczba dróg i adresów ogromna, podobnie jak dodatkowych funkcji. Dostępny jest tryb nawigacji nakładającej komendy na obraz z kamery.

Blaupunkt TravelPilot 500 początkowo szokuje ceną, ale w miarę poznawania tego urządzenia, cena zaczyna wydawać się coraz bardziej uzasadniona.