Blow GPS70Rbt AutoMapa

Zalety:

  • Bardzo dobre wykonanie
  • Mnóstwo funkcji multimedialnych
  • Dobra mapa w zestawie
  • Duży ekran
  • Dobry uchwyt do mocowania na szybie

Wady:

  • Przeciętnie utrzymuje sygnału
  • Przeciętnie utrzymuje sygnału

Blow GPS70Rbt to ogromna nawigacja z siedmiocalowym ekranem. Jest znakomicie wykonana i ma mnóstwo dodatkowych funkcji, ale także i drobne wady, które trzeba wypunktować.

Mimo aż siedmiocalowej przekątnej ekranu urządzenia ma przeciętną rozdzielczość - 480x234 punkty. To wada, jeśli zależy ci na jakości i szczegółowości obrazu, a zaleta, jeśli bierzesz pod uwagę ograniczone możliwości procesorów w takich urządzeniach. Mimo wszystko jakość obrazu jest bardzo przyzwoita, z ładnymi kolorami, dobrą ostrością i jasnością. Choć ta ostatnia mogłaby być wyższa, to duża przekątna ułatwia odczyt nawet w słoneczne dni. Korzystanie z ekranowego menu i klawiatury to wtedy czysta przyjemność. Rysik dołączony do urządzenia okazuje się zupełnie zbędny.

Doskonała jest jakość wykonania samej nawigacji i uchwytu - użyto bardzo dobrych materiałów, odpornych na uszkodzenia. U góry umieszczono przycisk usypiania i wybudzania nawigacji oraz szybkiego menu. Wszystkie inne przyciski (włącznik) i gniazda (USB, słuchawkowe, AV, czyli kamery i odtwarzaczy, zasilania) umieszczono z lewej strony, co gwarantuje plątaninę kabli, i w zagłębieniu, co z kolei maksymalnie utrudnia dostęp do nich. Na obudowie z przodu brak opisów od gniazd. Jedynie gniazdo kart pamięci SD/MMC znalazło się na spodzie urządzenia. Uchwyt do mocowania na szybie także wykonano znakomicie, a zakres regulacji jest duży, ale jego montaż ze względu na rozmiary urządzenia może być bardzo trudny i długo trwać.

Czas na parametry techniczne. Zastosowany procesor to Centrality Atlas 400 MHz. Pamięć RAM ma pojemność 64 MB, wbudowano też 64 MB pamięci NAND Flash (znajduje się tam spakowany obraz systemu). Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Microsoft Windows CE 5.0. Postanowiono polegać na sprawdzonym odbiorniku GPS SiRF STAR III.

Liczba dodatkowych funkcji Blowa jest ogromna. Można na nim odtwarzać filmy, muzykę, pliki Flash i przeglądać zdjęcia. Do dyspozycji są także: kalkulator, kalendarz, notatnik, e-book i gry. Jest dostęp do systemu operacyjnego. Transmiter FM pozwala na połączenie z samochodowym zestawem audio, a łącze Bluetooth - z telefonem i używanie nawigacji jako systemu głośnomówiącego. W tej roli dzięki czułemu mikrofonowi sprawdza się zupełnie dobrze.

Po przejściu do trybu systemu operacyjnego okazuje się, że mamy do dyspozycji nie tylko działający system, ale i sporo dodatkowych aplikacji: Word Viewer, Excel Viewer, Image Viewer, PowerPoint Viewer, PDF Viewer, Media Player, i klasykę okienkowych gier, „FreeCell” i „Solitaire”.

Dostarczono nam do testów nawigację z mapą Auto Mapa Polska 5.5.3. Jak wielokrotnie, pisaliśmy zawiera ona dużo adresów i punktów, ma łatwy w użyciu interfejs i możliwość dopasowania obrazu do gustu użytkownika. Trasy wytyczane są precyzyjnie, zgodnie z przepisami, a ich długość jest satysfakcjonująca.

Urządzenie uruchamia się w niespełna 14 sekund. Niestety, w czasie testu wykazało się jedną, ale bardzo poważną wadą: czas znajdowania sygnału GPS wynosił średnio aż 97 sekund. W testach okazało się, że problemy z nawiązaniem połączenia wiązały się z miejscem w którym przeprowadzamy pomiar. W innym otoczeniu odszukiwanie sygnału zajmowało ok kilkunastu sekund. Uwzględniając wielkość ekranu, jakość wykonania, liczbę funkcji i mapę w zestawie cena urządzenia wydaje się bardzo kusząca. Więcej niż pozytywny obraz całości psuje nieco długi czas połączenia z satelitami.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier