BlueBerry GAMING M980NU

Zalety:

  • Duża matryca
  • Wysoka wydajność
  • Trzy dyski

Wady:

  • Wysoka cena

Jeden z nielicznych laptopów dedykowanych specjalnie dla graczy, wyposażony jest w dwie karty graficzne NVIDII GeForce GTX 280, 3 dyski mogące pracować w trybie RAID 0,1 i potężną matrycę o przekątnej 18,4 cali oraz specjalne przyciski do gier.

Duże wymiary laptopa robią spore wrażenie, pełnowymiarowa klawiatur z dodatkowymi klawiszami do gier przypomina konstrukcje Logitecha z serii „G”, które dedykowane były specjalnie dla graczy. Zamontowano w nim tez dodatkowe podświetlane przyciski, czy też dotykowy wskaźnik do regulacji głośności (również podświetlany). Laptop z święcącymi elementami sprawia futurystyczne wrażenie, z pewnością nie wygląda jak stylowa konstrukcja dla biznesmena – nawet touchpad jest podświetlony. Jak się okazuje nietuzinkowy wygląd laptopa, kryje jedną z najszybszych konfiguracji jakie mieliśmy okazje testować. Czterordzeniowy procesor Intela Core Quad Extreme Q9300, dwie karty graficzne NVIDII GeForce GTX 280, trzy twarde dyski, które mogą pracować w RAID 0,1, to najmocniejsze elementy tej konfiguracji. Niestety za takie podzespoły przyjdzie nam słono zapłacić – 14 000 zł, na szczęście laptop dostępny jest też w tańszych konfiguracjach.

Obudowa

To potężna konstrukcja o wymiarach 439x299x44 mm, i wadze 6 kg. Bez problemów zastąpi nawet wydajnego desktopa do gier i taki jest cel twórców BlueBerry GAMING M980NU. To klasyczny DTR, ale zaprojektowany specjalnie dla graczy, którzy nie uznają kompromisów i dla których nie liczy się zbytnio cena. Obudowa jest masywna i bardzo stabilna, wyposażona jest w kilak otworów wentylacyjnych bo laptop podczas grania w najbardziej obciążające gry wydaje sporo ciepła. Od spodu zamontowano w nim trzy wentylatory, które wspomagają chłodzenie karty graficznej. Po kilku godzinach grania w Crysisa laptop potrafi zwiększyć swoją głośność do prawie 50 dB a wtedy wyraźnie słychać jak pracuje. Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona –DVI, 2x USB, LAN, HDMI, czytnik kart pamięci, napęd optyczny, ExpressCard 54, FireWire

Przód – otwory wentylacyjne, diody, otwory wentylacyjne

Prawa strona – gniazda audio, tuner TV, USB, eSATA, Kensington Lock

Tył – otwory wentylacyjne, gniazdo zasilania, otwory wentylacyjne

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 18,4 cali wyświetla obraz z natywną rozdzielczością 1920x1080 pikseli. Pracuje się na niej bardzo wygodnie, szczególnie gdy mamy kilka otwartych okien, bo dostępny obszar roboczy jest bardzo duży. Jakość generowanego obrazu nie odbiega od średniej, równomierność podświetlenia mieści się w normie (82 %). Komputer pozwala dodatkowo na podłączenie kolejnego monitora przez port DVI.

Podzespoły

Laptop zbudowany jest na platformie Intela i wykorzystuje wydajny czterordzeniowy procesor Intel Core 2 Extreme X9100, który w połączeniu z tandemem kart graficznych GeForce GTX 280 pracujących w trybie SLI zaspokoi wymagania nawet najwybredniejszych graczy. To jeden z najszybszych laptopów jakie możemy obecnie kupić do gier. Idealnie nadaje się też do pracy z zaawansowanym oprogramowaniem multimedialnym (uzyskał wynik 5979 pkt w teście PCMark Vantage). Laptop uzyskał wysoką ocenę w teście 3DMarka06 – 13161 pkt. O jego wydajności świadczą jednak wyniki jakie uzyskaliśmy w grach, bo to jedna z nielicznych konstrukcji, która radzi sobie z Crysisem przy włączonej bibliotece DX10 i detalach ustawionych na maksymalne (34 kl./s).

Laptop wyposażony jest w 3 dyski, które mogą pracować w trybie RAID 0 lub 1, lub jako 3 niezależne nośniki – 3x 320 GB.

Czas pracy na baterii

Laptop wyposażony jest w nowoczesna baterię Li-Poly o pojemności 4650 mAh, która niestety okazuje się za słaba aby zakończył się poprawnie test MobileMarka - Productivity. W mniej obciążającym teście Readera laptop uzyskał wynik 62 minut. Nie jest to konstrukcja, którą weźmiemy pod pachę na dwór, dlatego nie ma co się tymi wynikami specjalnie przejmować, a baterie można potraktować jako zawór bezpieczeństwa gdy nagle zabraknie prądu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier