BlueBerry KHLB2

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Uniwersalność zastosowań
  • Przyzwoity czas pracy na baterii
  • Czytnik linii papilarnych

Wady:

  • Wysoka cena

Uniwersalna konfiguracja, która dobrze spisujące się w grach. Wydajnością przewyższa nawet niektóre komputery DTR! Niestety za pogodzenie tych dwóch funkcji przyjdzie nam sporo zapłacić.

BlueBerry KHLB2 zbudowany jest na szybkiej platformie Intela z wydajnym procesorem Core 2 Extreme 9100 i pamięciami DDR3- 1333 (2x 2 GB). Zastosowany zewnętrzny układ graficzny ATI Radeon HD 4650 oferuje dobry stosunek wydajności do ceny. Laptop zapewnia komfortową pracę z najnowszym systemem Windows 7, a jego możliwości nie ograniczają się do pracy z pakietami biurowymi i programami internetowymi. Szybki procesor idealnie nadaje się do pracy z zaawansowanymi programami multimedialnymi (wynik ponad 5500 pkt w teście PCMark Vantage). Dzięki szybkiej karcie graficznej (wsparcie dla DirectX 10.1) dobrze radzi sobie też w grach i to tych bardziej wymagających jak S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky, i FEAR 2. Jest przy tym nieduży (374x245x32 mm, 2,69 kg) i pracuje ponad 3 godziny na akumulatorze (Li-ion 5200 mAh).

Obudowa

Laptop wyposażony jest w prostą ale dobrze wykonaną obudowę, w której zrezygnowano ze zbędnych dodatków i futurystycznych materiałów. Pokrywa matrycy wykonana jest na wysoki połysk, elementy, na których opieramy dłonie pisząc na klawiaturze są wykonane z plastyku o specjalnej fakturze, na której nie są widoczne odciski palców. Z boku klawiatury umieszczono duży przycisk do uruchamiania komputera oraz czytnik linii papilarnych. Laptop wyposażony jest w pełnowymiarową klawiaturę o ściętych po bokach niskoprofilowych klawiszach oraz touchpad z dwoma przyciskami. Poszczególne elementy obudowy są dobrze spasowane, chociaż daleko jej do sztywności obudów stosowanych w nowych Macbookach i finezji wykonania laptopów Della z serii XPS. Obudowa wyraźnie ugina się w miejscu montowania napędu optycznego, mechanizm przycisków touchpada również nie jest zbyt precyzyjny (trzeszczą przy klikaniu). Pod względem stylistyki jak i jakości wykonania BlueBerry Compal KHLB2 nie odbiega zbytnio od tańszych konstrukcji.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, USB, otwory wentylacyjne, HDMI, LAN, VGA, ExpressCard 34

Przód – przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów, czytnik kart pamięci, wyjście i wejście audio

Prawa strona – USB, 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania.

Tył – modem, bateria

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 15,6 cali z podświetleniem LED oferuje przeciętną jakość generowanego obrazu (trochę lepsze kąty widzenia niż w większości laptopów) i nominalną rozdzielczość 1366x768 pikseli. Wyposażona jest w błyszczącą powłokę, która słabo radzi sobie w silnie oświetlonych pomieszczeniach (odbija światło).

Podzespoły

Wydajny procesor Intela z serii Core 2 Extreme X9100 (4292 pkt w teście PCMark Vantage - Memories) okazuje się szybszy niż popularne jednostki Core 2 Duo T6400 (2579 pkt w teście PCMark Vantage - Memories). Różnica na korzyść jednostki X9100 jest zauważalna, na każdym kroku, nawet w grach bo BlueBerry Compal KHLB2 X9100 z kartą graficzną ATI Radeon HD 4650 okazuje się nieco wydajniejszy w grach niż MSI EX625, który korzysta z szybszej karty ATI Radeon HD 4670 ale wolniejszego procesora Intel Core 2 Duo T6400 (2x 2 GHz, Intel Core 2 Extreme X9100 – 2 x 3,06 GHz). Dodatkowym atutem konfiguracji BlueBerry jest pojemny 500 GB i szybki twardy dysk Seagate Momentus 7200.4, który obraca się z prędkości 7200 obr./min uzyskując wynik ponad 4000 pkt. w teście PCMark Vantage – HDD (przeciętny twardy dysk 5400 obr./min nie uzyskuje więcej niż 3000 pkt).

Laptop jak przystało na w pełni multimedialną maszynę wyposażony jest w interfejs HDMI, brakuje jednak szybkiego interfejsu eSATA. Na wyposażeniu znajdziemy 4 gniazda USB 2.0, szybką kartę bezprzewodową (standard b/g/n), gigabitowy LAN oraz gniazdo VGA.

Czas pracy na baterii

Często laptopy oferujące dobrą wydajność w grach, okazują się słabymi towarzyszami podróży bo krótko działają na baterii. BlueBerry Compal KHLB2 X9100 okazuje się pozbawiony tej wady bo potrafi pracować na baterii ponad 3 godziny (218 minut w teście MobileMark 2007 Productivity) i do tego nie jest zbyt ciężki (niecałe 2,8 kg). Gabarytami i ciężarem odpowiada więc standardowym laptopom z matrycą 15,6 cali a wydajnością mocnym konstrukcjom DTR.