Blueair 480i

W skrócie:

Oczyszczacz marki Blueair to najbardziej zaawansowane urządzenie w naszym teście.

Zalety:

  • Jakość obudowy
  • Intuicyjna obsługa
  • Wydajność

Wady:

  • Cena
  • Masa

Oczyszczacz marki Blueair to najbardziej zaawansowane urządzenie w naszym teście.

Pierwszym dowodem profesjonalnego podejścia producenta jest jakość obudowy. Masywna konstrukcja została niemal w całości wykonana z grubej blachy. Ma to jednak swoją cenę. Masa urządzenia wynosi aż 15 kg, a i jego gabaryty nie należą do małych.

Masywne drzwiczki umieszczone na jednym z boków kryją komorę elektrostatyczną oraz filtr. Do wyboru są dwa rozwiązania filtracyjne. Do redukcji roztoczy oraz innych alergenów w powietrzu służy wariant z tańszym filtrem HEPA. Chcąc jednak podjąć walkę ze smogiem, należy dopłacić około 200 zł i kupić oczyszczacz z filtrem SmokeStop, który łączy atuty filtra HEPA oraz węglowego. Testowane urządzenie było wyposażone w drugie z wymienionych rozwiązań.

Obsługa oczyszczacza jest intuicyjna. Służą do tego cztery przyciski ukryte pod klapką, w górnej części obudowy. Wyśmienicie sprawujący się tryb automatyczny z pomiarem stężenia cząstek PM 2,5 ogranicza do minimum konieczność dokonywania ręcznych ustawień. Przydatnym dodatkiem okazuje się aplikacja na urządzenia mobilne, komunikująca się z oczyszczaczem przez Wi-Fi. Pozwala ona na ręczne zarządzanie pracą sprzętu, opracowywanie tygodniowego harmonogramu aktywności czy przeglądanie szczegółowych statystyk dotyczących wilgotności, zanieczyszczeń, ilości dwutlenku węgla, temperatury i obecnych w powietrzu lotnych związków organicznych.

Dane pobierane z czujników urządzenia są analizowane i stosowane do opracowywania optymalnych metod pracy urządzenia. Aplikacja pozwala także na aktywowanie zabezpieczenia przed dziećmi i dostosowania intensywności podświetlenia panelu. Oczyszczacz wykazuje się wysoką efektywnością nawet podczas pracy na metrażu przekraczającym parametry ze specyfikacji. Urządzenie jest objęte 36-miesięczną gwarancją producenta. Niestety, cena na poziomie 2769 zł może być zbyt wysoka dla części potencjalnych nabywców, tym bardziej że Blueair 480i nie należy do najtańszych w eksploatacji.

Wydając dodatkowe 220 zł, można rozszerzyć zestaw o specjalną platformę z kółkami.