Brother DCP-8085DN

Brother DCP-8085DN jest kombajnem trzyfunkcyjnym. Drukuje 30 stron na minutę, na pierwszą stronę czeka się osiem sekund. W ścieżce druku jest dupleks, Bęben elektrofotograficzny jest oddzielony od tonera. Jedno i drugie co sprzyja niższym kosztom . Procesor rastrujący obsługuje języki PCL 6, Postscript, IBM Proprinter i Epson FX. Możliwy jest druk w rozdzielczości do HQ1200 (2400x600 dpi), tym samym dysponuje skaner w technologii CIS.

Budowa

Brother DCP-8085DN należy do droższych, lepiej wyposażonych urządzeń wielofunkcyjnych. Jego główną zaletą jest szybkość pracy. W specyfikacji czytamy o 30 stronach przetwarzanych na minutę podczas drukowania i kopiowania oraz ośmiu sekundach oczekiwania na pierwszą stronę. Oszczędności papieru sprzyja zamontowany na stałe mechanizm do druku dwustronnego. Poza klasycznym interfejsem USB i sieciowym ethernetem Brother ma dodatkowe, prostokątne gniazdko USB do włożenia pamięci. Może ona służyć do zapisywania skanów oraz plików przeznaczonych do wydrukowania. Obsługiwane są formaty PDF, JPG, prn, tiff, postscript3, xps. W części drukarskiej Brothera są rozwiązania w dawnym dobrym stylu. Bęben elektrofotograficzny został oddzielony od pojemnika z tonerem i wytrzymuje trzy do czterech wymian kartridża. Kartridż też uniknął mody na miniaturyzację, mieści zapas toneru na osiem tysięcy stron. Takie rozwiązania bywają bardziej kłopotliwe w obsłudze, ale też tańsze w eksploatacji od konstrukcji zintegrowanych. W wypadku DCP-8085 udało się zejść z kosztem wydruku strony poniżej ośmiu groszy za stronę.

Możliwości

Praca bez komputera jak i używanie języków opisu strony nie byłyby możliwe bez obecności procesora rastrowego. Opanował on nie tylko języki nowożytne jak PCL 6 i Postscript, ale także nieużywane w Windowsach IBM Proprinter i Epson FX. W sterowniku urządzenia jakość ustawia się za pomocą rozdzielczości. Mamy ich cztery: 300, 600, HQ1200 (2400x600) i 1200 dpi. W przedostatniej włącza się system modulacji zaczernienia a w opcji najwyższej jakości mamy do czynienia ze sporym przyhamowaniem tempa druku.

Zobacz również:

  • Pojedynek drukarek: Epson EcoTank L3251 vs Canon Pixma G3470
  • Zwariowałem?! Wycinam nową obudowę. Laserem. W swoim salonie  
Brother DCP-8085DN

sterownik drukarki

Brother DCP-8085DN

sterownik skanera

Wyniki testów

Brother DCP-8085DN

szybkość druku

Brother DCP-8085DN

jakość druku

Brother DCP-8085DN

szybkość skanowania

Brother DCP-8085DN

jakość skanowania

Kombajn w czasie rozgrzewania się pobiera 800W, czuwania 8,5W, druku 450. Nieskomplikowane strony drukuje bardzo szybko. Dzięki własnemu procesorowi rastrowemu prostą stronę drukuje się krócej od trzech sekund, a bardziej złożona, kiedy należy wybrać najwyższą rozdzielczość - w dziesięć. Dupleks przedłuża drukowanie prostych stron dwukrotnie. Do jakości samego tekstu nie mamy zastrzeżeń, gorzej z pokryciem większych powierzchni. Czerń nie była na nich jednorodna, widoczne były błyszczące i matowe pasemka ułożone wzdłuż kierunku utrwalania toneru. Dobremu tekstowi towarzyszyła średnia grafika, która jednak poprawiła się po zwiększeniu rozdzielczości do maksymalnych dla kombajnu 1200 dpi. W trudniejszych trybach Brother trzymał się średniej i nie zanotował żadnej wpadki. Skaner okazał się wystarczająco dobry do rozpoznawania tekstu i to wszystko, czym może się pochwalić. Scany są bardzo ciemne. W tej otchłani nie ma żadnych subtelności, jedna ciemna plama. Wolny, mało czuły, niedokładnie oddający kolory i w rezultacie na tle konkurencji jest jednym z najgorszych. W najlepszym razie nadaje się do zastosowań biurowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: