Brother DCP-J525W

Zalety:

  • dobre tempo druku

Wady:

  • słaby skaner
  • nienajlepsza jakość druku

Brother DCP-J525W jest atramentowym kombajnem trzyfunkcyjnym, drukuje, skanuje i kopiuje. Drukuje na czarno w rozdzielczości do 1200 dpi kroplą trzypikolitrową. Strony kolorowe mogą mieć do 1200x6000 dpi i być drukowane kroplą o połowę mniejszą. Skaner ma rozdzielczość 1200x2400 dpi. Kombajn można podłączyć przez USB, albo właczyć do sieci bezprzewodowej.

Budowa

Brother DCP-J525W należy do nowej rodziny kombajnów tego producenta z systemem druku BH11 mini. W jej skład wchodzą trzy kombajny biurowe z faksem oraz druga trójka bez tego narzędzia z której DCP-J525W jest modelem najtańszym. W nowej serii jest nowy, dużo szybszy mechanizm druku. Zamiast 94 dysz do każdego z czterech kolorów teraz jest ich po 210. To oznacza ponad dwukrotne przyspieszenie tempa druku, które jednak nie znajduje odzwierciedlenia w specyfikacji, ponieważ poprzednia wartość była mocno zawyżona. Lepiej posługiwać się nowym standardem ISO/IEC 24734. Według niego tempo druku wynosi 12 stron monochromatycznych i 10 kolorowych w ciągu minuty. Dysze są wykonane w technologii piezoelektrycznej. Segmenty do druku w czerni i w kolorze różnią się od siebie. Pierwszy dysponuje rozdzielczością do 1200 dpi i kroplą trzypikolitrową, druga ma aż 1200x6000 dpi i kroplę o połowę mniejszą. Oprócz drukarki kombajn jest wyposażny w skaner CIS z oświetleniem białoLED-owym o rozdzielczości 1200x2400 dpi. Te dwa elementy pozwalają na wykonywanie przez kombajn trzeciej funkcji, kopiowania w rozdzielczości do 1200 dpi. Na płycie instalacyjnej jest program do OCR-u, integrujący się z resztą oprogramowania, który pozwala na rozpoznanie tekstu ze skanu.

Podajnik papieru do drukowania ma formę szuflady na 100 zwykłych kartek. W wysuwanym odbiorniku mieści się 50 arkuszy. Skanowanie nie jest zautomatyzowane, kartki należy tradycyjnie kłaść po jednej na szybie. Kombajn ma dwa interfejsy, USB i Wi-Fi. W sterowaniu urządzeniem pomaga niewielki wyświetlacz z kontekstowym menu całkowicie spolonizowanym podobnie jak i dokumentacja.

Możliwości

Posługiwanie się sterownikiem drukarki nie rodzi żadnych problemów. Jest rozsądnie zaprojektowany, Opcje do standardowych wydruków są na jednej zakładce, wygodna jest opcja definiowania szczegółowych parametrów i zapisania ich pod wybraną nazwą.

Brother DCP-J525W
Brother DCP-J525W

Gorzej ze sterownikiem skanera. Jest bardzo prosty, poza ustawieniem jasności, kontrastu i zoomem podglądu nie oferuje nic więcej. Nie można nawet wybrać dowolnej rozdzielczości skanowania spoza predefiniowanej listy. Program do OCR-u, ScanSoft PaperPort 12SE instaluje się automatycznie, można właśnie tę aplikacje wybrać do przesłania gotowego skanu. Na liście dostępnych formatow najbardziej skomplikowany jest RTF.

Wydajność

Szybkość druku pod kontrolą nowego mechanizmu wzrosła ponad dwukrotnie. 4,5 minuty trwa drukowanie strony w najwyższej rozdzielczości, 1200x6000 dpi, prostsze zadania wykonują się szybciej. dziesieć stron tekstu mono w jedną - a z dodatkiem kolorowej grafiki w półtorej minuty. Jakość druku monochromatycznego nie zachwyca. Czerń jest mało mało kontrastowa, czcionki są udekorowane satelitarnymi kropkami. Druk w kolorze na tle konkurencji wypada lepiej, ale w dalszym ciągu urządzeniu brakuje mocy do druku trudniejszych fotografii.

Skaner jest słaby, dynamiki wystarcza mu jedynie na skanowanie tekstu i prostej grafiki. Przed testową fotografią skapitulował. Nieźle wypadł program do rozpoznawania tekstu, wyciągnął co trzeba nawet z poplamionych kartek ale nie dał rady tabelkom i wyblakłym fragmentom.

Drukowanie za pomocą Brothera DCP-J525DW nie jest tanie chociaż do dyspozycji są spore kalamarze z serii LC1240. Atrament na stronę A4 mono kosztuje 14, a na kolorową - 32 grosze.

Wyniki testów

Brother DCP-J525W
Brother DCP-J525W
Brother DCP-J525W
Brother DCP-J525W

Wnioski

Po rekonstrukcji modułu druku Brother DCP-J525W może ścigać się z najszybszymi. Jakość pozostała na przeciętnym poziomie, wystarczającym do druku grafiki prezentacyjnej. Z fotografiami może być gorzej. Skaner nadaje się tylko do pracy z dokumentami biurowymi. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Lexmarkiem Interpret S409, Canon PIXMA MG5150 i HP Photosmart 5510.