Brother DCP-J725DW

Zalety:

  • szybki druk
  • podajnik stron w skanerze

Wady:

  • przeciętna jakość druku
  • słaby skaner

Brother DCP-J725DW potrafi drukować, skanować i kopiować. Część monochromatyczna dysponuje rozdzielczością do 1200 dpi i kroplą trzypikolitrową, kolorowa 1200x6000 dpi i kroplę o połowę mniejszą. Dzięki obecności dupleksu możliwy jest druk dwustronny. Skaner ma automatyczny podajnik kartek i rozdzielczość 1200x2400 dpi. Kombajn ma dwa interfejsy, USB i Wi-Fi, a także gniazdo PictBridge (także obsługuje pendrajwy) i port na karty pamięci.

Budowa

Brother DCP-J725DW wygląda jak starsze modele tego producenta, ale ma nowy, dużo szybszy mechanizm druku. Zamiast 94 dysz do każdego z czterech kolorów jest ich po 210. Proporcjonalnie do tego wzrosła rzeczywista szybkość druku chociaż nominalna pozostała (!) na poprzednim poziomie. Oprócz drukarki kombajn jest wyposażny w skaner z pomysłowo zamaskowanym automatycznym podajnikiem dokumentów. Te dwa elementy pozwalają na wykonywanie przez kombajn trzeciej funkcji, kopiowania.

Dysze w systemie druku są wykonane w technologii piezoelektrycznej. Część do druku w czerni i w kolorze różnią się od siebie. Pierwsza dysponuje rozdzielczością do 1200 dpi i kroplą trzypikolitrową, druga ma aż 1200x6000 dpi i kroplę o połowę mniejszą. Nowe, bardziej pojemne są kałamarze dzięki czemu koszt druku jest nieco niższy.

Podajnik papieru ma formę szuflady mieszczącej 100 zwykłych kartek. Jest też dodatkowy podajnik foto na 20 arkuszy. Dzięki obecności dupleksu możliwy jest druk dwustronny. W wysuwanym odbiorniku mieści się 50 kartek.

W skanerze do rejestracji wykorzystuje się komórki CIS, a do oświetlenia - białe LED-y. Ta część urządzenia ma rozdzielczość 1200x2400 dpi. Na płycie instalacyjnej jest program do rozpoznawania tekstu, integrujący się z resztą oprogramowania. Kombajn ma dwa interfejsy, USB i Wi-Fi, a także gniazdo PictBridge (również obsługuje pendrajwy) i port na karty pamięci. W sterowaniu urządzeniem pomaga niewielki wyświetlacz z kontekstowym menu spolonizowanym podobnie jak pulpit i dokumentacja.

Możliwości

Sterownik drukarki jest rozsądnie zaprojektowany. Dane do standardowych wydruków są na jednej zakładce, wygodna jest opcja definiowania szczegółowych parametrów i zapisania ich pod wybraną nazwą.

Brother DCP-J725DW

Brother DCP-J725DW

Sterownik TWAIN skanera jest bardzo prosty. Poza ustawieniem jasności, kontrastu i zoomem podglądu nie ma nic więcej. Nie nie można wybrać rozdzielczości skanowania spoza listy. Program do OCR-u, ScanSoft PaperPort 12SE instaluje się automatycznie.

Wydajność

Szybkość druku pod kontrolą nowego mechanizmu wzrosła mniej wiecej dwukrotnie. Dotyczy to zarówno tekstu jak i wydruków kolorowych o różnym stopniu trudności. Dziesieć stron tekstu mono powstawało w jedną - a w wersji z kolorową grafiką w półtorej minuty. 270 sekund trwa drukowanie strony w najwyższej rozdzielczości, 1200x6000 dpi. Jakość druku monochromatycznego pozostała przeciętna. Czerń jest mało przekonywująca, wokół czcionek pojawiają się satelity. Druk w kolorze na tle konkurencji wypada lepiej, ale w dalszym ciągu urządzeniu brakuje mocy do druku trudniejszych fotografii.

Skaner jest słaby, dynamiki wystarcza mu jedynie na skanowanie tekstu i prostej grafiki. Na testowej fotografii wyłożył się całkowicie. Nieźle wypadł program do rozpoznawania tekstu, wyciągnął co trzeba nawet z poplamionych kartek ale nie dał rady tabelkom i wyblakłym fragmentom.

Drukowanie za pomocą Brothera DCP-J725DW nie jest tanie. Producent oferuje kałamarze w dwóch pojemnościach, zwykłej (kod LC1220) i powiększonej, oznaczonej LC1240. wybierając te drugie, bardziej ekonomiczne, na atrament za stronę A4 mono trzeba wydać 14 groszy i 32 za kolorową.

Wyniki testów

Brother DCP-J725DW

Brother DCP-J725DW

Brother DCP-J725DW

Brother DCP-J725DW

Wnioski

Po rekonstrukcji modułu druku Brother DCP-J725DW może ścigać się z najszybszymi. Jakość pozostała na przeciętnym poziomie, wystarczającym do druku grafiki prezentacyjnej. Z fotografiami może być gorzej. Skaner nadaje się tylko do pracy z dokumentami biurowymi. Na półkach sklepowych będzie konkurował z Lexmarkiem Interpret S409, Canon PIXMA MG5150 i HP Officejet 6500 Plus