Brother MFC-790CW

Zalety:

  • Najlepsze wyposażenie
  • Poprawna jakość druku
  • Umiarkowane koszty eksploatacji

Wady:

  • Słaby skaner
  • Wolny druk
  • Spora cena

Ze skrótu MFC w nazwie urządzenia wynika, że poza drukowaniem, skanowaniem i kopiowaniem urządzenie może także wysyłać i odbierać faksy. C oznacza kolor, a W – możliwość podłączenia urządzenia do sieci zarówno kablowej jak i bezprzewodowej. Ale największy hit w tym urządzeniu nie znalazł swego odbicia w nazwie. Chodzi o duży, jedenastocentymetrowy ekran dotykowy.

Ze skrótu MFC w nazwie urządzenia wynika, że poza drukowaniem, skanowaniem i kopiowaniem urządzenie może także wysyłać i odbierać faksy. C oznacza kolor, a W – możliwość podłączenia urządzenia do sieci zarówno kablowej jak i bezprzewodowej. Ale największy hit w tym urządzeniu nie znalazł swego odbicia w nazwie. Chodzi o duży, jedenastocentymetrowy ekran dotykowy. Poza typowymi funkcjami jak przeglądanie zdjęć na karcie pamięci czy informowanie o stanie urządzenia, ekran dotykowy daje szansę na zlikwidowanie albo przynajmniej ograniczenie wielkiej liczby przycisków obecnych zwykle na pulpicie kombajnu. Tego celu nie udało się w pełni osiągnąć.

Podstawowe parametry części drukujących od kilku lat pozostają takie same, a liczna rodzina modeli różni się szczegółami wyposażenia. Pod tym względem Brother wykazuje niezwykłą pomysłowość, spotyka się nawet wersje z różnym typem faksu. Tym razem mamy dodatkowo telefon głośnomówiący. Pomysłowo rozwiązano kwestię interfejsu. Poza „kwadratowym” gniazdkiem USB jest także „prostokątne” To złącze PictBridge, ale także gniazdko do umieszczenia tam pamięci flash. Taka pamięć ma status podobny do karty wyjętej z cyfraka i wciśniętej obok.

Po pierwsze jest notowana jako napęd w komputerze podłączonym do urządzenia. Po drugie może być nośnikiem zdjęć. Po umieszczeniu jednego z tych rodzajów pamięci w gnieździe robiona jest lista znalezionych zdjęć. Może być drukowany indeks, bardziej zdecydowani mogą od razu zająć się retuszem fotografii bez pomocy komputera. Po trzecie – nośnik podłączony tu lub tam może służyć za pamięć na której zapisze się wynik skanowania. Także bez udziału komputera.

Sądząc po deklarowanej rozdzielczości (1200x6000 dpi) i objętości kropli (1,5 pl), Brother nie powinien mieć problemów z oddaniem najdokładniejszych detali, ale w praktyce jest inaczej. To jest po części winą technologii piezoelektrycznej, a raczej niewielkiej liczby dysz. Ten niedostatek zmusza często do dramatycznego wyboru miedzy tempem a jakością. Urządzenie może drukować lepiej, ale o wiele wolniej. Na drobne detale warto poczekać wyłączając druk dwukierunkowy. To samo dotyczy fotografii. Drukowanie zdjęcia A4 w najlepszej jakości może trwać nawet dziesięć minut. Jeśli skorzysta się z firmowego papieru Innobella można oczekiwać trwałości zdjęcia ponad sto lat. Nawet te zabiegi nie usuwają delikatnej poziomej tekstury widocznej na wielu łatwiejszych i trudniejszych wydrukach.

Skaner jest stosunkowo szybki, ale niewiele potrafi. Zdjęcie wyszło zdecydowanie najgorzej, zginęły chmury na niebie i cegły w ciemnym murze. W teście kolorymetrycznym okazało się, że na gęstości optycznej 0,5kończą się możliwości skanera.