Bufallo WZR-HP-AG300H

Bufallo WZR-HP-AG300H jest ruterem dwupasmowym. W każdym z nich oferuje przepustowość do 300 Mb/s. Chipset Atherosa pracują razem ze 128 MB RAM-u i 32 MB pamięci flash. Część przewodowa jest wykonana w standardzie gigabitowym i ma jedno gniazdko do Internetu i cztery do sieci lokalnej. Urządzenie ma także jedno uniwersalne gniazdko USB z obsługą modemów 3G.

Budowa

Bufallo WZR-HP-AG300H różni się od typowych ruterów dwupasmowych, które przynajmniej do zakresu 5 GHz mają trzy anteny i prędkość 450 Mb/s. Bufallo WZR-HP-AG300H nie ma tych możliwości, do pracy w obu pasmach wykorzystywane są te same dwie niewymienialne anteny, stąd urządzenie może pracować z przepustowością do 300 Mb/s w każdym z pasm. Elektronika do części radiowej jest produkcji Atherosa. Chipset i dwa układy do Wi-Fi pracują razem ze 128 MB RAM-u i 32 MB pamięci flash, gdzie mieści się rzeczywiście imponujących rozmiarów oprogramowanie. Część przewodowa jest wykonana w standardzie gigabitowym i ma jedno gniazdko do Internetu i cztery do sieci lokalnej. Urządzenie ma także jedno uniwersalne gniazdko USB.

Możliwości

USB, o którym była mowa może służyć do podłączenia modemu 3G/UMTS i uzyskania tą drogą dostępu do Internetu, może służyć do usieciownienia drukarki albo obsługi dodatkowej pamięci, a na niej serwera ftp, multimedialnego UPnP. Możliwa jest obsługa torrentów. W czasie instalacji dodatkowych urządzeń gniazdko USB można wykorzystać do przekazywania parametrów szyfrowania Wi-Fi. Instalacja za pomocą dołączonego programu nie stwarza problemów, procedura rzekomo wymaga podłączenie do Internetu, ale tego nie sprawdza. Ręczna jest równie prosta pod warunkiem zresetowania (przycisk jest pod nogą!) ustawień (IP=192.168.11.1). Konfiguracyjna strona www zawiera mnóstwo ustawień znanych z profesjonalnych urządzeń i może sprawiać kłopoty niedoświadczonemu użytkownikowi. Na całe szczęście ustawienia fabryczne sprawdzają się dobrze w większości przypadków.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku

Z funkcji obecnych w ruterach łatwiej wyliczyć te, których nie ma. Nie ma obsługi VoIP, kilku rzadkich metod automatycznej instalacji, nie ma białej listy, nie wysyła e-maili.

Wyniki testów

Dwuantenowy ruter nie może imponować wydajnością wśród lepiej wyposażonych konkurentów. I tak jest z Bufallo WZR-HP-AG300H. W obu pasmach pakiety TCP transmitowane są w tempie 45 Mb/s, UDP, jak zwykle, dwukrotnie wolniej.

Bufallo WZR-HP-AG300H

pakiety

Bufallo WZR-HP-AG300H

pliki

Bufallo WZR-HP-AG300H

propagacja

Duże pliki obsługiwane są w tempie prawie 70 Mb/s, a otwarcie i zamknięcie jednego trwa 19 milisekund. To najsłabsze wyniki wśród dwuzakresowców. Propagacja sygnału jest dobra w wolnej przestrzeni, ale dużo traci na przeszkodach. Ruter pobiera tylko 6W chociaż w specyfikacji jest dwukrotnie więcej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: