Buffalo LinkStation Pro 1TB

Buffalo LinkStation Pro należy do serwerów jednodyskowych napędzanych bardzo wydajnym komputerem Marvell 6281 1,6 GHz. Przeznaczony jest do obsługi sieci domowych i niewielkich firm. W testowanym egzemplarzu zamontowano terabajtową Barracudę, producent oferuje jeszcze model z dyskiem dwu terabajtowym. Gniazdo USB można wykorzystać do podłączenia dodatkowej pamięci, sterowania zasilaczem awaryjnym albo drukarką.

Budowa

Serwer pracuje pod kontrolą komputera jednoukładowego Marvell 6281, taktowanego zegarem 1600 MHz. Wspieranym RAM-em wielkości 256 MB. Dysk twardy, Seagate Barracuda 7200.12, jest zamontowany na stałe i podłączony przez interfejs SATA 3Gb/s. Z siecią serwer łączy się przez gigabitowy Ethernet. Urządzenie ma jeszcze wielofunkcyjne gniazdko USB. Serwer ma niezwykły, trójpozycyjny wyłącznik, w którym dodatkowa pozycja na oznaczenie "auto".

Możliwości

Gniazdka USB mogą służyć do podłączenia drukarki, dodatkowych pamięci flash albo dysku twardego oraz sterowania UPS-em. A także do przyjmowania zrzutu zdjęć z kamery. Niestety pamięci zewnętrznych nie można łączyć z wewnętrznymi w jedną całość, zwłaszcza jeżeli dysk dodatkowy ma w innym miejscu współpracować z Windowsem. Wynika to z innego systemu plików. W serwerze korzysta się z XFS, podczas gdy zewnętrzne napędy muszą być sformatowane na NTFS. W zasadzie nie są one przeznaczone do magazynowania informacji, a raczej do tworzenia i przechowywania kopii zapasowej. Do jej tworzenia wykorzystuje się wyspecjalizowane oprogramowanie NovaBackup dla Windows oraz TimeMachine.

Buffalo LinkStation Pro 1TB

Sterowanie serwerem odbywa się za pomocą wbudowanej strony WWW. Pliki udostępnia się przez SMB, a dodatkowo multimedia - konsolom, telewizorom i innym odbiornikom przez DLNA. Dla Apple’owców mamy obsługę iPhonów, iTunes i iPodów. Dla wszystkich - pobieranie torrentów. Jak z tego widać serwer obsługuje pecety, maki oraz cała gromadę urządzeń multimedialnych.

Wydajność

Komputer jednoukładowy pracujący w Buffalo LinkStation Pro należy aktualnie do najszybszych. Dzięki niemu serwer zapisywał z szybkością 370 i odczytywał 460 Mb/s. Obsługa samego pliku także przebiegała sprawnie. Trwała 13 ms w czasie zapisu i 10 ms podczas odczytu.

Wyniki testów

Buffalo LinkStation Pro 1TB
Transfer na poziomie najlepszej ligi

Buffalo LinkStation Pro 1TB
Miejsce ostatnie, ale wśród najlepszych.

Wnioski

Buffalo LinkStation Pro w wersji jednodyskowej najlepiej sprawdzi się w małej sieci domowej. Urządzenie należy do najszybszych i najbardziej wydajnych na rynku. Poza obsługą sieci lokalnej serwer może udostępniać niektóre funkcje przez Internet. Oprogramowanie ma wiele pożytecznych funkcji. Można uruchomić serwer mediów zgodny z DLNA/UPnP, obsługę iTunes, stacje multimedialne oraz pobierania z Internetu bez pomocy komputera. Jest także specjalny program do tworzenia kopii zapasowych.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: