California Access M161S DVD-RW-50

Zwycięzca rankingu tanich laptopów nie jest wolny od wad.

Lider wydajności i zarazem najlepszy zakup wśród tanich laptopów jest jednym z wielu wcieleń bardzo udanego kadłubka FL90/FL92 firmy Compal, które sprzedawane są na polskim rynku (w niniejszym rankingu na tej samej konstrukcji oparty jest laptop ICom PrestigeBook 8420). Choć do pięknych z pewnością nie należy i może drażnić przeciętnością ciemnografitowej obudowy z bezpłciowego plastiku, to dla osób ceniących przymioty wnętrza będzie interesującą partią.

California Access, w przeciwieństwie do wspomnianego PrestigeBooka 8420, ma całkiem porządny procesor średniej klasy, co w połączeniu z modułem Turbo Memory i mocnym układem graficznym GeForce 8600M GT z 512 MB pamięci daje naprawdę niezłą maszynę do gier czy odtwarzania filmów HD. Problem w tym, że tak jak inne wcielenia Compala FL90/92, laptop nie ma cyfrowych wyjść audio i wideo, więc trudno go zamienić w centrum domowej rozrywki. Szkoda tym większa, iż w M161S znalazł się port podczerwieni, który można wykorzystać do zdalnego sterowania odtwarzaniem multimediów.

W notebooku California Access oczywiście nie zabrakło przydatnego patentu Compala z portami USB: wciśnięcie przycisku na obudowie uaktywnia zasilanie dwóch z czterech dostępnych gniazd interfejsu nawet przy wyłączonym laptopie. Można więc korzystać z urządzeń zasilanych z USB albo je ładować bez konieczności uruchamiania komputera.

Ogólna wydajność M161S okazała się najwyższa w rankingu, chociaż nieco lepszą szybkością pracy może się pochwalić Aristo Prestige 1800. Jednak pod względem czasu działania na baterii California Access wypada od niego dużo lepiej, pracując o ponad godzinę dłużej. To oczywiście zasługa akumulatora o znacznie większej pojemności (7200 mAh).