Canon HG21

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość obrazu
  • Dobry autofokus i stabilizacja

Wady:

  • Zła lokalizacja wyłącznika

Jedna z większych i cięższych kamer HD, jakie testowaliśmy ostatnio w laboratorium. Została wyposażona w dwunastokrotny zoom z optycznym stabilizatorem obrazu i spory przetwornik CMOS (1/3,2 cala). Kamera rejestruje bardzo dobrej jakości filmy – obraz jest ostry, zawiera sporo szczegółów zarówno w światłach i cieniach.

Jedna z większych i cięższych kamer HD, jakie testowaliśmy ostatnio w laboratorium. Spore gabaryty spowodowane są głównie tym, że konstruktorzy musieli wewnątrz kamery zmieścić twardy dysk (model HG21 dysponuje dyskiem o pojemności 120 GB a bliźniaczy model HG 20 - 60 GB). Mimo, że kamera jest dość duża trzyma się ją dość wygodnie (ze względu na wagę model ten polecamy raczej mężczyznom) i tak też operuje. Konstruktorzy zastosowali przełącznik trybów pracy usytuowany z tyłu pod kciukiem. Za jego pomocą użytkownik szybko może zmieniać tryb na jeden z czterech: zapis aparat/zapis kamera/odczyt kamera /odczyt aparat. Naszym zdaniem przydałaby się jeszcze jedna pozycja: OFF. Wówczas osoba filmująca mogłaby włączać i wyłączać kamerę jedną ręką. Niestety nie może tego zrobić – do uruchamiania i wyłączania kamery służy umieszczony na górze obudowy (po lewej stronie nad dokiem panelu LCD) przycisk "POWER", zatem aby uruchomić kamerę trzeba użyć również lewej ręki. To niby detal, ale podczas filmowania bywa uciążliwe (na przykład, kiedy w jednej dłoni trzymamy kamerę a drugą trzymamy spacerujące z nami dziecko). Niektórym użytkownikom może zabraknąć pierścienia do ustawiania ostrości (naszym zdaniem tej klasy kamera powinna być weń wyposażona).

LCD

Konstruktorzy zastosowali ekran LCD o przekątnej 2,7 cala i rozdzielczości 211000 pikseli. W modelu HG21 zastosowano także elektroniczny wizjer o rozdzielczości 123000 punktów. Na odchylonym panelu monitora po lewej stronie został zlokalizowany minijoystick. Dzięki niemu można dość szybko i wygodnie poruszać się po menu kamery. Pod panelem znajdują się przyciski: "FUNC" (skrót do menu podręcznego, podobnego do tego, jakie występuje w aparatach kompaktowych Canona), "PLAY", przyciski przewijania oraz STOP.

Na ekranie LCD, w czasie, gdy kamera pracuje w trybie filmowania, wyświetlany jest wskaźnik informujący o poziomie rejestrowanego dźwięku.

Optyka

Kamera dysponuje dwunastokrotnym zoomem pracującym w zakresie ogniskowej 42,9-514,8 mm (ekwiwalent 35mm). Konstruktorzy zatem nie zastosowani niestety optyki szerokokątnej.

Jest wizjer z diopterem (odsuwany)

Jakość obrazu

Kamera została wyposażona w dość dużą (w porównaniu z konkurencją) matrycą CMOS typu 1/3,2 cala. Dzięki niemu, rejestrowany obraz charakteryzuje się dobrą dynamiką i ostrością. Bardzo dobrze oceniamy pracę autofokusu i systemu stabilizacji obrazu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier