Canon IXUS 200IS

Zalety:

  • Bardzo szeroki kąt widzenia (ekwiwalent 24 mm)
  • Optyczna stabilizacja obrazu
  • Niewielki i lekki
  • Dotykowy ekran

Wady:

  • Nie można używać zoomu optycznego podczas filmowania

Jedna z najnowszych kieszonkowych konstrukcji Canona – model IXUS 200 IS został wyposażony w pięciokrotny, stabilizowany zoom oraz 12-megapikselową matrycę CCD. Najkrótsza ogniskowa obiektywu odpowiada 24 mm, co pozwala na obejmowanie bardzo szerokiego planu. Co ciekawe, konstruktorzy wyposażyli nowy model w panoramiczny dotykowy ekran LCD, co jest rzadkością w aparatach Canona. Cyfrówka została przystosowana do rejestracji filmów HD (1280x720).

W porównaniu do wielu poprzedników kompaktów serii IXUS, model 200 IS, jest dość nietypowy. Dysponuje dotykowym ekranem LCD, który w konstrukcjach Canona nie pojawia się często. Drugą cechą, jaka wyróżnia nowy model jest super szerokokątny zoom.

Budowa i możliwości

Obudowa nowego IXUS-a jest niewielka i bardzo lekka – wraz z akumulatorem waży zaledwie 150 gram. W czasie, gdy aparat jest wyłączony z obudowy nic nie wystaje, dzięki czemu łatwo jest go umieścić nawet w ciasnej kieszeni. Konstruktorzy zastosowali niewiele przycisków – ich rolę częściowo pełni dotykowy ekran LCD, na którym wyświetlane są przyciski wirtualne. Zastosowano bardzo wygodne w obsłudze koło zmiany wartości – podobnie jak w kilku zaawansowanych kompaktach Canona – okala ono „talerzyk nawigacyjny”. Kółko znacznie usprawnia zarówno przewijanie listy menu, jak również zmianę wartości parametrów (EV czy ISO). Na górze korpusu zlokalizowano mechaniczny przełącznik podstawowych trybów pracy: film / zdjęcia / uproszczony ”zielony” auto. Warto dodać, że dotykowy ekran można wykorzystywać nie tylko do ustawiania parametrów . Przydaje się on także przy wyborze punktu ustawienia ostrości – wystarczy wskazać palcem obszar kadru, gdzie ma być ustawiona ostrość. To bardzo przydatna funkcja.

Filmowanie

Aparat zgodnie z obowiązującym w kompaktach trendem, został przystosowany do zapisu filmów HD w niższym standardzie: 1280x720 (30 kl/s). Niestety podczas rejestracji wideo nie można korzystać z zoomu optycznego – dostępny jest tylko pogarszający rozdzielczość zoom cyfrowy.

Matryca i optyka

IXUS 200 IS wyposażono w 12-megapikselową matrycę CCD o typowej dla prostych kompaktów wielkości: typ 1 / 2,3 cala. Atutem aparatu jest pięciokrotny, super szerokokątny zoom ze stabilizatorem obrazu. Najkrótsza ogniskowa obiektywu odpowiada 24 mm, co pozwala na obejmowanie bardzo szerokiego planu.

Jakość zdjęć

Jakość rejestrowanego obrazu nie budzi większych zastrzeżeń. Zdjęcia nie są ani bardzo słabe, ani tak dobre, jak „łowione” zaawansowanymi kompaktami z fizycznie większymi matrycami. Ostrość oceniliśmy dobrze (7 na 10 punktów), słabiej dynamikę (4,6 punktu). W teście poziomu szumów aparat uzyskał średnie wyniki.