Canon LBP3100

Zalety:

  • Dobra jakość druku tekstowego
  • Niskie zużycie energii
  • Krótki czas nagrzewania

Wady:

  • Brak szarości
  • Drogie drukowanie

LBP3100 jest najtańszą z nowości obecnego sezonu wśród laserówek Canona. Przejęła wiele cech z droższej LBP3250 w zubożonej postaci. Podajnik 250-kartkowy został zastąpiony 150 stronicowym. Nominalna szybkość druku spadła do 16 stron na minutę, nieco dłużej trwa oczekiwanie na pierwszą stronę.

LBP3100 jest najtańszą z nowości obecnego sezonu wśród laserówek Canona. Przejęła wiele cech z droższej LBP3250 w zubożonej postaci. Podajnik 250-kartkowy został zastąpiony 150 stronicowym. Nominalna szybkość druku spadła do 16 stron na minutę, nieco dłużej trwa oczekiwanie na pierwszą stronę. Pozytywnym skutkiem tego zwolnienia tempa jest obniżenie zużycia energii z 350 do 280W. To są wartości średnie, w praktyce najbardziej energochłonne jest spiekanie tonera z papierem, ale także w czasie tej czynności Canon pobiera stosunkowo niewiele, ok. 400W. Konkurencji daleko do tak oszczędnego wyniku.

LBP3100 jest mniejszą kopią 3250 i z tego powodu jeszcze gorsze wrażenie sprawiają koszty druku. Tonera w pojemniku wystarcza tylko na 1500 stron. Ze względu na zintegrowanie obu części po takim samym przebiegu musi być również wymieniany bęben elektrofotograficzny. Takie połączenie obu części bardzo upraszcza obsługę, ale także podraża eksploatację, w tym wypadku aż do 12 groszy za stronę.

Rzadko zdarza się, żeby zmierzona w testach szybkość druku była tak blisko tempa deklarowanego przez producenta. To duża zasługa systemu uruchamiającego urządzenie praktycznie bez nagrzewania oraz krótkiemu czasowi oczekiwania na pierwszą stronę. Takie cechy sa szczególnie pożyteczne w drukowaniu krótkich dokumentów, gdzie LBP3100 zanotowała wyniki lepsze od wielu droższych konkurentów. Z dłuższymi tekstami jest odwrotnie, w tym wypadku decyduje słaba wydajność samego mechanizmu. Za tempo odpowiada także komputer, który przygotowuje rastrową wersję strony do wydruku. Słaby może być czynnikiem jeszcze bardziej spowalniającym druk.

Jakość druku bardzo zależy od tematu. Dobra jest czysta czerń w tekście czy grubszej grafice. Urządzenie wyposażono w system automatycznego wyostrzania obrazu i rzeczywiście krawędzie są mocno wyróżnione nawet tam, gdzie ten efekt nie jest pożądany. Niemniej jednak cienkie linie czy miniaturowe czcionki są dzięki temu lepiej widoczne. Za to szarości w tej drukarce prawie nie ma, większość odcieni jest silnie przyciemniona, mniejszość - rozjaśniona.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier