Canon Legria HF S200

HF S200 należy do najwyższych modeli amatorskich kamer wideo Canona. Jest wyposażona w duży (typ 1 / 2,6 cala) przetwornik CMOS oraz dziesięciokrotny zoom ze skutecznym stabilizatorem optycznym. Użytkownik modelu S200 skorzysta z dużego dotykowego ekranu LCD – wyświetlany na nim obraz składa się z ponad 900 tysięcy punktów. Kamery nie wyposażono w wewnętrzny nośnik pamięci – filmy i zdjęcia zapisywane są na kartach SDHC. Jednocześnie w kamerze można umieścić aż dwa nośniki jednocześnie. Legria HF S200 pozwala na ręczne sterowanie czułością i parametrami ekspozycji, co w amatorskich kamerach wideo należy do rzadkości.

HF S200 należy do najwyższych modeli amatorskich kamer wideo Canona. Jest wyposażona w duży (typ 1 / 2,6 cala) przetwornik CMOS oraz dziesięciokrotny zoom ze skutecznym stabilizatorem optycznym. Użytkownik modelu S200 skorzysta z dużego dotykowego ekranu LCD – wyświetlany na nim obraz składa się z ponad 900 tysięcy punktów. Kamery nie wyposażono w wewnętrzny nośnik pamięci – filmy i zdjęcia zapisywane są na kartach SDHC. Jednocześnie w kamerze można umieścić aż dwa nośniki jednocześnie.

Budowa

Kamera nie należy do najlżejszych i najmniejszych. Gabaryty byłyby w pełni uzasadnione jeśli wnętrze S200 kryłoby na przykład twardy dysk. Tymczasem konstruktorzy nie zastosowali wbudowanego nośnika pamięci. Co więc uzasadnia spore wymiary urządzenia? Prawdopodobnie duży, bo 3,5-calowy wyświetlacz LCD. Ten element kamery niewątpliwie jest jednym z atutów urządzenia – dzięki niemu użytkownik może komfortowo kontrolować kadr (rozdzielczość ekranu wynosi 922 tysiące pikseli, co pozwala na prezentację dużej ilości znajdujących się w kadrze szczegółów).

W doku ruchomego panelu LCD znajdują się gniazda kart pamięci SD, oznaczone jako A i B. Wybór karty, na którą będzie nagrywany materiał należy do użytkownika – właściwy nośnik wskazuje w menu. Szkoda, że nie może tego zrobić za pomocą mechanicznego przełącznika czy dedykowanego przycisku. Przyspieszyło by to operację – warto dodać, że znalezienie właściwej opcji w menu nie trwa krótko, a w momencie gdy skończy się miejsce na jednej karcie nagranie nie jest automatycznie kontynuowane na drugiej. Kamera jest wyposażona w uchwyt („sanki”) do akcesoriów.

Tuż pod obiektywem kamery zlokalizowano małe kółko zmiany wartości, którego przeznaczenie można zdefiniować. Może służyć do ręcznego ustawiania ostrości, ale także sterowania czułością.

Kontrola czułości

Legria HF S200 pozwala bowiem na ręczne sterowanie czułością, co w amatorskich kamerach wideo należy do rzadkości. Nie jest to jednak – tak jak w aparatach cyfrowych – określane jako ustawianie „ISO” lecz sterowanie wzmocnieniem wyrażonym w decybelach. Użytkownik może mieć wpływ na poziom wzmocnienia w zakresie 0-24 dB. Ręczne ustawienie czułości – czy inaczej to określając „wzmocnienia” – może uchronić użytkownika przed rejestracją sceny w słabej jakości, co może powodować podwyższony poziom szumów. Ustawienie niskiej czułości (zerowego wzmocnienia) spowoduje, że obraz będzie czysty, ale jeśli będziemy filmować w słabych warunkach oświetleniowych okaże się zbyt ciemny. Na szczęście producent wprowadzając funkcję kontroli wzmocnienia udostępnił też inną ważne funkcję – sterowanie przysłoną i czasem (tryby dokładnie tak samo określane jak w aparatach cyfrowych – „Tv” czyli preselekcję czasu ekspozycji i „Av” czyli priorytet przysłony). Dzięki temu, gdy filmujemy przy niskiej czułości w słabym oświetleniu możemy ustawić długi czas ekspozycji. Ruchome motywy w kadrze będą się trochę rozmazywały, ale za to obraz będzie pozbawiony ziarna.

Możliwość sterowania wzmocnieniem i ekspozycją to oryginalna cecha w produktach konsumenckich. Brawa dla producenta, że je wprowadził do amatorskiej kamery.

Optyka

W kamerze zastosowano obiektyw z 10-krotnym zoomem, zintegrowany z optycznym stabilizatorem obrazu. Niestety kamera wbrew trendom nie pozwala na wykonywanie ujęć szerokokątnych – jego najkrótsza ogniskowa odpowiada małoobrazkowemu obiektywowi 43,5 mm.

Jakość obrazu

Kamera rejestruje bardzo ostry, pełen szczegółów obraz. Wpływa na to zarówno dobra optyka, jak też duża powierzchnia przetwornika (1 / 2,6 cala). Konsekwencją zastosowania dużego sensora jest także również dobra dynamika obrazu oraz gładkie przejścia tonalne. Bardzo dobrze oceniliśmy także sprawność układów autofokusu i optycznego stabilizatora.