Canon PIXMA MG2150

Zalety:

  • niska cena
  • dobra jakość druku w czerni

Wady:

  • drogi druk
  • mało dynamiczny skaner

PIXMA MG2150 jest najprostszym kombajnem z nowej serii Canona. Drukarka ma dwa naboje, jeden z tuszem czarnym, a drugi z trzema kolorami. W czerni urządzenie drukuje z rozdzielczością 600 dpi, w kolorze 1200x4800 dpi. Podajnik papieru w formie szuflady mieści 100 kartek. Odbiornik także jest umieszczony z przodu. Panel sterowania składa się z kilku diod i jednocyfrowego wyświetlacza. Prosty skaner dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi.

Budowa

PIXMA MG2150 jest najprostszym modelem z nowej serii kombajnów wielofunkcyjnych Canona. Podobnie jak jego poprzednik ma dwa naboje, jeden z tuszem czarnym, a drugi z trzema kolorami. W pierwszym podwojono liczbę dysz. Zamiast 320 teraz jest ich 640. Nabój kolorowy jest taki sam jak poprzednio, ma tusze rozpuszczalnikowe i po 384 dysze do każdego z trzech kolorów. W czerni urządzenie drukuje z rozdzielczością 600 dpi, w kolorze 1200x4800 dpi używając kropli dwupikolitrowej.

W nowej serii przekonstruowani podajnik papieru. Zamiast tacy umieszczonej z tyłu urządzenia mamy szufladę otwieraną do przodu z miejscem na 100 kartek. Odbiornik także jest umieszczony z przodu, dzięki temu dostęp może być tylko od frontu. Wybrane rozmiary kartek mogą być drukowane bez obramowania. Panel sterowania składa się z kilku diod i jednocyfrowego wyświetlacza. Prosty skaner dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi.

Możliwości

Możliwości sprzętowe kombjnu są ograniczone wręcz przeciwnie do programowych. Oba sterowniki, do druku i TWAIN do skanowania zostały skopiowane z najlepszych, najbardziej zaawansowanych modeli Canona. W czasie skanowania użytkownik ma do dyspozycji szeroką gamę filtrów i wiele retuszy, łacznie z zapomnianą gdzie indziej derasteryzacją, przydatna do usuwania mory z materiałów drukowanych.

Canon PIXMA MG2150
Canon PIXMA MG2150

Sterownik drukarki także ma wiele funkcji włacznie z poprawianiem jakości zdjeć. Brak gniazdek na jakiekolwiek pamięci uniemożliwia skanowanie czy drukowanie bez komputera. Rozpoznanie tekstu i sterowanie pozostałymi funkcjami urządzenia odbywa się za pomocą piątej wersji programu MP Navigator EX. Rozpoznaje tylko same litery lekceważąc jakiekolwiek formatowanie.

Wydajność

Zintegrowany system druku nie może być tani w eksploatacji. Po pierwsze wyczerpanie się jednej barwy w trójbarwnym naboju zmusza do zakupienia kompletnego naboju bez względu na ilość atramentu w pozostałych komorach. Po drugie kupując nabój płaci się także za nową głowicę z dyszami. Oba rodzaje nabojów dostarczane są w dwóch pojemnościach. Pomimo wyższej ceny bardziej oszczędne drukowanie jest z nabojów większych, oznaczonych XL. Ale nawet wtedy druk nie jest tani. 18 groszy kosztuje atrament na stronę mono i 34 na kolorową.

Pomimo podwojenia liczby dysz do czarnego tuszu druk monochromatyczny nie bije rekordów wydajności. Średnio 10 sekund trwa druk strony mono, trzy razy tyle - kolorowej. Na zdjęcie formatu A4 trzeba poczekać cztery minuty. Jak zwykle u Canona drukarka w druku wielostronicowym robi przerwy na wyschniecie atramentu. Można je skrócić do zera, opcjonalna przerwa trwa kilka sekund.

Jakość w druku monochromatycznym nie ustępuje najlepszym. Kiedy doda się trochę koloru i używa dalej ustawienia standardowego jakość wyraźnie spada. Zapobiega temu wybranie w sterowniku lepszego trybu, ale odbywa to się kosztem zwolnienia tempa. Jakość zdjęcia zadowoli tylko niewymagających użytkowników. Skaner pracuje szybko, ale ma niezadowalajacą dynamikę. Jest za słaba do odwzorowania ciemniejszych części zdjęcia. Program do rozpoznawania tekstu nie odtwarza formatowania i nie radzi sobie z zabrudzoną kartką.

Wyniki testów

Canon PIXMA MG2150
Canon PIXMA MG2150
Canon PIXMA MG2150
Canon PIXMA MG2150

Wnioski

Canon PIXMA MG2150 jest bardzo tanie i ma możliwości stosowne do ceny. W czerni drukuje nieźle, w kolorze na dobre jakościowo wydruki trzeba długo czekać. Skaner jest mało dynamiczny. Bardzo drogi jest druk, szczególnie w czerni. Na półkach sklepowych Canon PIXMA MG2150 będzie konkurowała z Photosmartem 5510 z HP, Brotherem MFC-J265W i Epsonem Stylus SX235W