Canon PIXMA MG3150

PIXMA MG3150 jest urządzeniem trzyfunkcyjnym, potrafi drukować, skanować i kopiować. W czerni drukuje z rozdzielczością 600 dpi, w kolorze 1200x4800 dpi. Do dyspozycji jest dupleks. Skanowanie może mieć rozdzielczość do 1200x2400 dpi. Urządzenie z komputerem łączy się przez USB albo Wi-Fi.

Budowa

Canon PIXMA MG3150 ma kilka cech, którymi się różni od najtańszego modelu z nowej serii urządzeń wielofunkcyjnych Canona. Pierwszą jest posiadanie dupleksu, bardzo rzadko spotykanego w tak tanich kombajnach. Drugą jest możliwość pracy w sieci bezprzewodowej. W części drukującej mamy dwa pojemniki z atramentem zintegrowane z głowicami. Jeden z tuszem czarnym, a drugi trójkolorowy. W pierwszym podwojono liczbę dysz. Zamiast 320 teraz jest ich 640. W naboju kolorowym tusze są na osnowie rozpuszczalnikowej i nie mieszają się z czarnym pigmentowym. Są tam po 384 dysze do każdego z trzech kolorów. W czerni urządzenie drukuje z rozdzielczością 600 dpi, w kolorze 1200x4800 dpi używając kropli dwupikolitrowej.

W nowych kombajnach nowością jest możliwość obsługi urządzenia tylko od frontowej strony. Zgodnie z tym podajnik papieru zmienił swoje położenie. Zamiast tacy tylnej jest teraz w formie szuflady. Odbiornik także jest umieszczony z przodu nieco nad podajnikiem. Niektóre rozmiary kartek mogą być drukowane bez marginesu. Panel sterowania składa się z kilku diod i jednocyfrowego wyświetlacza. Skaner CIS z podświetleniem w postaci białych LED-ów dysponuje rozdzielczością 1200x2400 dpi i typową, ośmiobitową głebią koloru.

Zobacz również:

  • Kup sprzęt od Canon, a otrzymasz nawet 1500 zł. Świąteczny cashback!
  • Przegląd drukarek wielofunkcyjnych 2022. Jaką drukarkę wielofunkcyjną do domu wybrać?

Możliwości

Canon słynie z rozbudowanych sterowników do swoich drukarek i skanerów. Te wszystkie retusze i inne możliwości są do dyspozycji użytkownika także w sterowniku drukarki i TWAIN-ie do skanowania w PIXMA MG3150. Jest nawet zapomniana gdzie indziej derasteryzacja, przydatna do usuwania mory z materiałów drukowanych.

Canon PIXMA MG3150
Canon PIXMA MG3150

Sterownik drukarki także ma wiele funkcji włącznie z retuszem zdjeć. Podobnie jak model najtańszy z serii, także i PIXMA MG3150 nie ma ani gniazdka PictBridge, ani slotu na karty pamięci. To uniemożliwia skanowanie czy drukowanie bez komputera. Rozpoznanie tekstu odbywa się za pomocą programu MP Navigator EX. Użytkownik dostaje także zestaw standardowych aplikacji między innymi do druku stron internetowych czy przygotowaniu zdjęc.

Wydajność

Pomimo podwojenia liczby dysz do czarnego tuszu tempo druku monochromatycznego wzrosło w dużo mniejszym stopniu. Urządzenie drukuje sześć stron czarnego tekstu na minutę i dwie takie strony z dodatkiem kolorowej grafiki. Począwszy od drugiej strony drukarka robi przerwy na wyschniecie atramentu na poprzdniej. Ppcjonalna przerwa trwa kilka sekund, można ją zmienić w sterowniku drukarki. Na zdjęcie i wyskokorozdzielczą grafikę formatu A4 trzeba poczekać cztery minuty.

Jakość w druku monochromatycznym jest bardzo dobra. Czerń jest głęboka i jednolita. Kiedy doda się trochę koloru jakość wyraźnie spada. Wybór lepszego trybu jest możliwy dopiero po zmianie papieru na lepszy. Bardziej skomplikowane zdjecie nie zostanie dobrze wydrukowane. Skaner pracuje szybko, ale ma niezadowalajacą dynamikę. Jest za słaba do odwzorowania ciemniejszych części fotografii. Program do rozpoznawania tekstu nie odtwarza formatowania i nie radzi sobie z zabrudzoną kartką.

Zintegrowany system druku zawsze jest drogi w eksploatacji, płaci się za niezużyty atrament w innych pojemnikach i za nową głowicę z dyszami. Do Canona PIXMA MG3150 pasują naboje dwóch rozmiarów. Pomimo wyższej ceny bardziej oszczędne jest drukowanie za pomocą nabojów XL. Ale nawet wtedy druk nie jest tani. Trzeba wydać 18 groszy na stronę mono i 34 na kolorową.

Wyniki testów

Canon PIXMA MG3150
Canon PIXMA MG3150
Canon PIXMA MG3150
Canon PIXMA MG3150

Wnioski

Canon PIXMA MG3150 jest podstawowym urządzeniem wielofunkcyjnym wyposażonym dodatkowo w dupleks i Wi-Fi. W czerni drukuje nieźle, ale stosunkowo drogo. Na dobre jakościowo wydruki w kolorze trzeba dłużej czekać. Skaner jest szybki, ale mało dynamiczny. Canon PIXMA MG3150 będzie konkurowała z Photosmartem 5510 z HP, Brotherem MFC-J265W i Epsonem Stylus SX235W