Canon PIXMA MG5150

Canon PIXMA MG5150 jest kombajnem wyposażonym w pięć atramentów, w tym podwójny czarny, jeden do tekstu i drugi do fotografii. Rozdzielczość druku osiąga 9600x2400 dpi przy kropli jednopikolitrowej. Są dwa podajniki papieru oraz dupleks. Skaner ma rozdzielczość 1200x2400 dpi. Urządzenie łączy się przez USB, ma także PictBridge i gniazda na karty pamięci.

Budowa

Canon PIXMA MG5150 Jest nowym urządzeniem, ale poskładanym ze znanych już elementów. System druku ma pięć atramentów, z których czarny pigmentowy służy tylko do druku tekstowego, dysponuje małą rozdzielczością (600dpi) i tylko dużymi kroplami. Pozostała czwórka nadaje się do najbardziej skomplikowanych wydruków, jest na osnowie rozpuszczalnikowej, może być wystrzeliwana nawet w kroplach jednopikolitrowych i w rozdzielczości 9600x2400 dpi. W MG5150 jest oszczędnościowa wersja tego systemu. Mamy 320 dysz wobec 512 w części monochromatycznej i dwa zamiast czterech tysięcy w części fotograficznej. W konsekwencji tempo druku spadło dość wyraźnie, podobnie jak cena.

Canon PIXMA MG5150

Papier można podawać dwoma drogami. Mamy szufladę na zwykła kartki oraz uniwersalny podajnik tylni, do którego można także załadować gruby papier fotograficzny. Możliwy jest druk obustronny. Skaner ma mniejsze możliwości od systemu druku, dysponuje rozdzielczością tylko 1200x2400 dpi i wyraźnie zwalnia przy wyższych rozdzielczościach. Z komputerem urządzenie łączy się przez USB, wyposażone jest także w złącze PictBridge i gniazdka na karty pamięci z aparatów cyfrowych. Ekran LCD o przekątnej 6 cm może być używany do sterowania i do niewielkiego retuszowania fotografii.

Możliwości

Część drukująca ma o wiele większe możliwości od skanującej. Po parametrach technicznych można się spodziewać bardzo dobrej jakości druku, tyle, że w niezbyt szybkim tempie. Dwa podajniki papieru pozwalają na wygodne trzymanie jednocześnie dwóch rodzajów papieru, np. zwykłego i fotograficznego. Wmontowany dupleks jest wyjątkiem w tak taniej drukarce. Urządzenie nie ma modnego ostatnio interfejsu Wi-Fi. Koszt druku, szczególnie w kolorze jest stosunkowo niski.

Canon PIXMA MG5150
Canon PIXMA MG5150

Wydajność

W teście okazało się, że druk jest dodatkowo zwolniony ponieważ urządzenie przed opadnięciem kartki na odbiornik urządza sobie dodatkową przerwę na wysychanie atramentu. Skracając suwakiem w sterowniku jej trwanie do minimum można zaoszczędzić około trzech sekund na jednej stronie. To oczywiście dotyczy tylko druk wielostronicowego. Ale druk pojedynczych stron w dużej rozdzielczości, z bardziej zaawansowaną treścią także trwa krótko. Za to na jakość nie można narzekać. Najlepiej, blisko ideału, wyszła gradacja koloru, nawet najtrudniejsze dla innych odcienie niebieskiego. W superlatywach można mówić o jakości fotografii. Nieco gorzej udały się szczegóły, a najsłabiej, ale też ponad przeciętnie wyszła grafika biznesowa. Pigment pokrywał czarne powierzchnie jednolicie, ale litery były nieco poszarpane. Dlatego w reprezentacyjnej korespondencji należy wybrać tryb wyższy od normalnego. Skaner nie wyróżnia się ani szybkością, ani jakością. Zdjęcie udało się przeciętnie, rozpoznawanie napisów zakończyło się kompromitacją. W zestawie dostarczonym z urządzeniem jest OCR niewiadomego pochodzenia, produkujący tylko tekst niesformatowany.

Wyniki testów

Canon PIXMA MG5150
Canon PIXMA MG5150
Canon PIXMA MG5150
Canon PIXMA MG5150

Wnioski

Canon PIXMA MG5150 najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych. Oferuje druk bardzo dobrej jakości i przy tym tani. Poradzi sobie z tekstem i z fotografiami. Skaner nie jest tak dobry.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: