Canon PIXMA MG5350

Zalety:

  • dobre tempo druku i skanowania
  • świetna jakość druku
  • bogate wyposażenie

Wady:

  • słaba jakość skanowania
  • spora cena
  • beznadziejny OCR

Canon PIXMA MG5350 jest połączeniem drukarki i skanera. Pierwszy jest wyposażony w pięć atramentów, w tym podwójny czarny, jeden do tekstu i drugi do fotografii. Rozdzielczość druku osiąga 9600x2400 dpi przy kropli jednopikolitrowej. System podawania papieru ma podajnik szufladowy i tacę tylną oraz dupleks. Skaner dysponuje rozdzielczością 2400x4800 dpi. Urządzenie łączy się przez USB lub Wi-Fi, ma także PictBridge i gniazda na karty pamięci.

Budowa

Canon PIXMA MG5350 należy do najbardziej zaawansowanych kombajnów tego producenta.

System druku ma pięć atramentów, z których czarny pigmentowy służy tylko do tekstu, dysponuje małą rozdzielczością (600dpi) i dużymi kroplami. Pozostała czwórka może uchodzić za arcydzieło. Niektóre kolory mają dysze trzech, inne dwóch, a pozostałe tylko jednego rozmiaru, od pięciu przez dwa do jednego pikolitra. Do CMY dochodzi także drugi czarny, używany w druku kolorowym do podniesienia kontrastu. Rzędy dysz mają symetrię zwierciadlaną żeby można było drukować w czasie ruchu głowicy w obie strony nawet najbardziej wymagajace tematy. System dysponuje rozdzielczością 2400x9600 dpi ale można go wybrać tylko do papierów fotograficznych najwyższej jakości. Skaner ma rozdzielczość 2400x4800 dpi, wykorzystuje technologię CIS i oświetlenie z białych LED-ów.

Urządzenie ma dwa podajniki papieru, szufladowy mieści 150 cienkich kartek, podczas gdy grubsze nośniki muszą być podawane przez tacę tylną. Kartki mogą być obracane na drugą stronę i ponownie zadrukowane dzięki wbudowanemu dupleksowi.

Możliwości

Canon PIXMA MG5350 może łączyć się z komputerem przez USB, lub Wi-Fi. Bez komputera można wydrukować zdjęcia z karty pamięci albo udostępnione z cyfrówki przez PictBridge. Sterowanie urządzeniem, przeglądanie i retusz zdjęć ułatwia trzycalowy, kolorowy wyświetlacz LCD.

Canon PIXMA MG5350
Canon PIXMA MG5350

Sterownik drukarki oraz TWAIN skanera należą do najlepszych. Dysponują imponujacym zestawem funkcji. Koszt druku, szczególnie w kolorze jest stosunkowo niski.

Wydajność

Wiadomo, że tusze Canona mają więcej rozpuszczalnika od innych, co pozwala drukarce jeszcze dokładniej dawkować barwniki. W efekcie drukarka robi sobie przerwę na wyschnięcie tuszu tuż przed opadnieciem następnej kartki na poprzednią. Skracając suwakiem w sterowniku trwanie przerwy do minimum można zaoszczędzić około trzech sekund na jednej stronie. To oczywiście dotyczy tylko druk wielostronicowego. Druk pojedynczych stron w dużej rozdzielczości, z bardziej zaawansowaną treścią trwa barzdo krótko. Na jakość też nie można narzekać. Najlepiej, blisko ideału, wyszła gradacja koloru, nawet najtrudniejsze dla innych odcienie niebieskiego. W superlatywach można mówić o jakości fotografii. Nieco gorzej udały się szczegóły, a najsłabiej, ale też ponad przeciętnie wyszła grafika biznesowa. Pigment pokrywał czarne powierzchnie jednolicie, ale litery były nieco poszarpane. Skaner ma lepszy sterownik od elektroniki. Zdjęcie udało się przeciętnie, rozpoznawanie napisów zakończyło się kompromitacją. W zestawie dostarczonym z urządzeniem jest OCR niewiadomego pochodzenia, produkujący tylko tekst niesformatowany.

Wyniki testów

Canon PIXMA MG5350
Canon PIXMA MG5350
Canon PIXMA MG5350
Canon PIXMA MG5350

Wnioski

Canon PIXMA MG5150 najlepiej sprawdzi się w warunkach domowych. Oferuje druk bardzo dobrej jakości i przy tym tani. Poradzi sobie z tekstem i z fotografiami. Skaner nie jest tak dobry. Na tej samej półce Canon PIXMA MG5350 będzie konkurował z Epsonem Stylus Office BX625FWD, Lexmarkiem Prospect Pro209 i HP Officejet 6500 Plus