Canon PIXMA MG6250

PIXMA MG6250 jest urządzeniem trzyfunkcyjnym, gotowym do drukowania, skanowania i kopiowania. W czerni drukuje z rozdzielczością 600 dpi, w kolorze 2400x9600 dpi kroplami jedno, dwu i pięciopikolitrowymi. Do dyspozycji jest dupleks. Skanowanie w świetle odbitym może mieć rozdzielczość do 4800 dpi. Kombajn z komputerem łączy się przez USB albo Wi-Fi. Ma sloty na karty pamięci oraz pendrajwy.

Budowa

Canon PIXMA MG6250 ma najlepszy system druku tego producenta. Został zaprojektowany do jak najlepszego druku fotografii, ale radzi sobie także z czarnym tekstem. Zestaw atramentów jest zgodny z najnowszą modą w druku fotografii, która każe zastępować fotograficzne (czytaj jaśniejsze) tusze przez czarny i szary. Poza tymi dwoma w baterii MG6250 jest jeszcze konwencjonalny błękit, purpura oraz żółty. Ta piątka jest na osnowie rozpouszczalnikowej. Mamy jeszcze szósty kałamarz z czarnym pigmentowym, używanym tylko do druku monochromatycznego.

Jeszcze bardziej skomplikowany jest system dysz. Składa się z dwunastu sekcji po 512 w każdej. Szary, błękit i purpura mają po trzy sekcje kazdy dla kropli jedno, dwu i pięciopikolitrowej. Żółty i czarny rozpuszczalnikowy dysponują po jednej sekcji pięciopikolitrowej. Czarny pigmentowy rządzi ostatnią częścią głowicy. Wystrzeliwuje duże krople w małej rozdzielczości (600 dpi), podczas gdy sekcje poprzednie mają rozdzielczość nawet 9600x2400 dpi, oczywiscie tylko na odpowiednim papierze. W systemie druku mamy jeszcze dupleks, dwa podajniki papieru po 150 arkuszy jeden w postaci szuflady, drugi tacki tylnej, który obsługuje także grubsze nośniki. Skaner nie jest tak dobry jak system druku. Pracuje tylko w świetle odbitym i to z rozdzielczością do 4800 dpi. W testach okazało się, że co prawda jest bardzo szybki, ale nie ma wystarczającej dynamiki do skanowania trudniejszych fotografii. W roli receptorów występują komórki CIS, oryginał jest oświetlony białymi LED-ami.

Zobacz również:

  • Jaka lustrzanka na początek? Zebrałam modele do 4000 zł
  • Jaką drukarkę wielofunkcyjną do domu wybrać? Przegląd drukarek wielofunkcyjnych 2023

Możliwości

W kombajnach wielofunkcyjnych Canona sterowniki są takie same niezależnie od jakości sprzętu. Dotyczy to wszystkich opcji programowaych i prawie wszystkich sprzętowych. Zarówno sterowniki drukarki jak i TWAIN skanera należą do najbardziej rozbudowanych. W pierwszym jest nawet kilka retuszy do zdjeć, w drugim - zapomniana gdzie indziej derasteryzacja, przydatna do usuwania mory z materiałów drukowanych czy usuwanie cienia pochodzącego od krawędzi kartki.

Canon PIXMA MG6250
Canon PIXMA MG6250

Kombajn ma spore możliwości pracy samodzielnej bez komputera. Porty PictBridge, tożsamy z USB, oraz gniazda na karty pamięci pozwalają na wykorzystanie tych nośników do drukowania lub skanowania. Z komputerem kombajn łaczy się przez USB, a z siecią poprzez Wi-Fi. Możliwe jest także drukowanie do chmury, automatyczne po obu stronach kartki oraz na płycie kompaktowej.

Rozpoznanie tekstu na zeskanowanym wizerunku odbywa się za pomocą programu MP Navigator EX. Użytkownik dostaje także zestaw standardowych aplikacji między innymi do druku stron internetowych czy przygotowaniu zdjęć a także klatek z filmu. Sterowanie urządzeniem jest bardzo wygodne dzięki wirtualnym przyciskom wyświetlającym się na pulpicie.

Wydajność

Ocena szybkości pracy MG6250 nie jest jednoznaczna. Druk monochromatyczny jest wolny, to samo dotyczy tekstu mieszanego z grafiką. Na dodatek druk dokumentów wielostronicowych jest przerywany na wyschnięcie atramentu na poprzedniej stronie. Dopiero w wyższych rozdzielczościach ujawniają się zalety wielkiej baterii dysz. Zdjęcie czy grafika A4 w dużej rozdzielczości drukują się w dwie minuty. Jakość druku, zarówno tekstu jak i bardziej skomplikowanych tematów jest bardzo dobra. Skaner jest bardzo szybki, najszybszy z dotąd testowanych, ale mało dynamiczny. Świetnie poradzi sobie z dokumentami, ale zgubi wiele szczegółów na trudniejszych fotografiach. Rozpoznaniem tekstu zajmuje się część aplikacji Navigator EX ze skutkiem kompromitujacym. Nie rozpoznaje formatowania ani czcionek na mniej kontrastowym tle. Drukowanie nie jest tanie, atrament na stronę mono kosztuje 16 a na kolorową 33 grosze.

Wyniki testów

Canon PIXMA MG6250
Canon PIXMA MG6250
Canon PIXMA MG6250
Canon PIXMA MG6250

Wnioski

Canon PIXMA MG6250 jest specyficznym kombajnem, połączeniem bardzo dobrej jakościowo, ale wolnej w trybach tekstowych drukarki ze swoim przeciwieństwem, bardzo szybkim, ale mało dynamicznym skanerem. Pierwsza część będzie znakomita do druku najtrudniejszych tematów, druga tylko do skanowania łatwych oryginałów. Czy znajdą się użytkownicy o takich preferencjach? Canon PIXMA MG6250 będzie konkurowała z HP Premium Photosmart C310, Epsonem Stylus Photo PX720WD oraz Lexmarkiem Prevail Pro709


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: