Canon PIXMA MP640

Po okresie eksperymentów z liczbą i strukturą dysz twórca systemu druku pięciokolorowego spoczął na laurach. Ostatnia innowacja polegała na wprowadzeniu trzeciego rozmiaru kropli w części głowicy dla tuszy rozpuszczalnikowych kosztem zmniejszenia z 512 do 320 liczby dysz przeznaczonych do czerni pigmentowej. Ten rodzaj tuszu jest używany tylko do fragmentów monochromatycznych, gdyż źle się miesza z kolorami i drugim czarnym na osnowie rozpuszczalnikowej. Za to gwarantuje kontrastową czerń, zbliżoną intensywnością do laserowej.

Po okresie eksperymentów z liczbą i strukturą dysz twórca systemu druku pięciokolorowego spoczął na laurach. Ostatnia innowacja polegała na wprowadzeniu trzeciego rozmiaru kropli w części głowicy dla tuszy rozpuszczalnikowych kosztem zmniejszenia z 512 do 320 liczby dysz przeznaczonych do czerni pigmentowej. Ten rodzaj tuszu jest używany tylko do fragmentów monochromatycznych, gdyż źle się miesza z kolorami i drugim czarnym na osnowie rozpuszczalnikowej. Za to gwarantuje kontrastową czerń, zbliżoną intensywnością do laserowej. Konsekwencją tych zmian było zwolnienie monochromatycznego druku tekstowego i przyspieszenie kolorowego. W naszym systemie ocen, preferującym prostsze formy druku, ta zmiana nie wyszła Canonom na dobre. Zamiast jak dotąd wygrywać testy w cuglach, nowe urządzenie wdało się w ciężkie boje z lepszymi Epsonami, HP a nawet całkiem odmienionymi Lexmarkami.

Kolorowa część głowicy może uchodzić za arcydzieło konstruktorskiej zmyślności była przez nas wielokrotnie opisywana. Z błękitu i purpury można wystrzeliwać krople jedno, dwu i pięciopikolitrowe, podczas gdy żółć dysponuje tylko największą pojemnością. Ten system udanie udaje konfigurację drukarki fotograficznej. Zdjęcia i grafiki drukowane w rozdzielczości 2400x9600 dpi nic nie straciły ze swoich walorów. Urządzenie oddawało nawet niewielkie różnice w intensywności i to zarówno w jasnych jak i ciemnych fragmentach.

Na tle wybijającego się systemu druku słabo wypadły testy części skanującej. Z bardzo wysoką rozdzielczością nie idzie w parze dynamika, mamy sporo przekłamań koloru, jednym słowem skaner jakością za bardzo przypomina teoretycznie słabszy model montowany w sporo tańszym MP540. Na dodatek zmieniło się na gorsze narzędzie do rozpoznawania tekstu. I tak niezbyt dobry OmniPage został zastąpiony anonimem dla którego formatowanie tekstu jest już zbyt trudnym zadaniem.

Wyposażenie MP 640 należy do najbogatszych. Urządzenie może łączyć się z komputerem przez USB, sieć kablową lub Wi-Fi. Ma także gniazda na karty pamięci i PictBridge. Sterowanie urządzeniem, przeglądanie i retusz zdjęć ułatwia trzycalowy wyświetlacz LCD. Urządzenie ma dwa podajniki papieru, szufladowy mieści 150 cienkich kartek, podczas gdy grubsze nośniki muszą być podawane przez tacę tylną. Dupleks drukarki zawsze przedłuża czas pracy, ale w MP630 aż o 10 sekund na stronę.