Canon PIXMA MP990

Zalety:

  • świetna jakość druku fotografii
  • niezły skaner
  • komplet interfejsów

Wady:

  • wysoka cena
  • nieprzekonywujący tekst

Od dwóch lat najlepsze systemy druku, zamiast w atramentówkach, Canon montuje do urządzeń wielofunkcyjnych. W taki system został wyposażony kombajn MP990. Rozdzielczość 9600x2400 dpi i kropla jednopikolitrowa, dostępne są już w dużej liczbie jedno i wielofunkcyjnych modeli. O jakości decydują atramenty ponadstandardowe. Od poprzedniego modelu fotograficzny błękit i purpura zostały zastąpione przez rozbudowaną sekcję do odcieni szarości.

Od dwóch lat najlepsze systemy druku, zamiast w atramentówkach, Canon montuje do urządzeń wielofunkcyjnych. W taki system został wyposażony kombajn MP990. Rozdzielczość 9600x2400 dpi i kropla jednopikolitrowa, dostępne są już w dużej liczbie jedno i wielofunkcyjnych modeli. O jakości decydują atramenty ponadstandardowe. Od poprzedniego modelu fotograficzny błękit i purpura zostały zastąpione przez rozbudowaną sekcję do odcieni szarości. Ten fragment baterii składa się z tuszu czarnego podłączonego do dysz pięciopikolitrowych oraz szarego, wyrzucanego przez dysze trzech (1, 2 i 5pl) wielkości. Zestaw uzupełniają podobne komplety dysz do cyjanu i magenty. Oprócz nich mamy jeszcze pięciopikolitrową żółć oraz pigmentową czerń używaną tylko do tekstu. W sumie bateria liczy tuzin zestawów dysz po 512 w każdym. Ten arsenał uzupełnia standardowe wyposażenie lepszych PIXM: dupleks, dodatkowy szufladowy podajnik papieru i tacka do drukowania na kompaktach. Do tego dochodzi pełne wyposażenie sieciowe, zarówno przez kabel jak i radio oraz wielki, dziesięciocentymetrowy ekran LCD.

Skaner ma rozdzielczość 4800x9600 dpi i dodatkowe oświetlenie w pokrywce, niezbędne do prześwietlenia materiałów przeźroczystych. W odpowiednim uchwycie mieści się sześć klatek filmu małoobrazkowego. Warto zeskanować choć jedną z nich, wydrukować i porównać z odbitką wykonaną na mieście. Zamiast lampy jarzeniowej do oświetlenia oryginału służą najmodniejsze dzisiaj białe LED-y. Dzięki nim skaner jest natychmiast gotowy do pracy, bez konieczności rozgrzewania lampy.

Wydawałoby się, że ten najlepiej wyposażony model zagoni konkurencję w kozi róg. I tak się stało, ale nie we wszystkich próbach. Czarny tekst wyróżniał się poszarpanymi krawędziami. W miarę komplikowania wydruków wyniki poprawiały się. Szare atramenty korzystnie wpływały na kolorymetrię i w największym stopniu na zdjęcie, z którego wydobyły niedostępne dla innych szczegóły z głębokiego cienia.

Skaner jest udanym połączeniem szybkości z jakością. Świetnie wypadł test kolorymetryczny, szumy okazały się najmniejsze ze wszystkich. Skan zdjęcie minimalnie lepiej wypada na najlepszych Epsonach, ale straty w tej konkurencji odrobił bardzo dobrym slajdem. Fatalne wrażenie pozostawił po sobie program do rozpoznawania tekstu.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier