Canon PowerShot A1100IS

Model oznaczony jako A1100IS, mimo że należy do grupy najtańszych cyfrówek Canona jest ciekawie zaprojektowany i jak na aparat w swojej klasie cenowej całkiem nieźle wyposażony. Użytkownik może cieszyć się z zastosowanego optycznego stabilizatora obrazu, wizjera optycznego (rzadkość nie tylko w tanich kompaktach) oraz czterokrotnego jasnego zoomu.

Model oznaczony jako A1100IS, mimo że należy do grupy najtańszych cyfrówek Canona jest ciekawie zaprojektowany i jak na aparat w swojej klasie cenowej całkiem nieźle wyposażony. Użytkownik może cieszyć się z zastosowanego optycznego stabilizatora obrazu, wizjera optycznego (rzadkość nie tylko w tanich kompaktach) oraz czterokrotnego jasnego zoomu.

Budowa

Na górnej ściance cyfrówki prócz spustu migawki i okalającej go dźwigienki zmiany ogniskowej umieszczono koło trybów pracy. Nie znajdziemy na nim niestety „strefy twórczej” czyli preselekcji czy trybu manualnego. Do wyboru jest „program AE” - najbardziej zaawansowany tryb pracy tej cyfrówki, dwa tryby dla „zielonych”, profile tematyczne i tryb wideo.

Na tylnej ściance znajdziesz ekran LCD o niestety bardzo niewielkiej rozdzielczości – zaledwie 115000 pikseli. Zastosowanie tego rodzaju panelu jest w naszej opinii jedną z największych wad tej konstrukcji – podgląd kadru jest pozbawiony szczegółów, trudno jest się też zorientować jak ostre jest wykonane ujęcie.

W korpusie cyfrówki znalazło się miejsce dla niewielkiego wizjera optycznego. Może być bardzo przydatny w pewnych sytuacjach - podczas fotografowania w silnym słońcu (kiedy na głównym ekranie może być mało czytelny) lub wówczas, gdy chcemy lub musimy oszczędzać baterię (na przykład podczas długiej wycieczki czy wyprawy, kiedy w dłuższym okresie nie ma możliwości doładowania akumulatora).

Obok wyświetlacza zlokalizowano typowy dla tego producenta zespół przycisków sterujących ustawieniami. Konstruktorzy zastosowali typowy „talerzyk” nawigacyjny z klawiszem potwierdzenia w środku. „Kierunki” nawigatora stanowią skrót do trybów makro, migawki (samowyzwalacz) i flesza oraz kompensatora ekspozycji.

Aparat jest zasilany dwiema typowymi bateriami lub akumulatorkami AA („paluszki”). Gniazdo karty pamięci znajduje się przy bateriach i jest osłaniane tą samą klapką. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze każdorazowa zmiana karty zmusza do wyłączenia aparatu (otwarcie klapki rozłącza obwód zasilania). Po wtóre – jeśli do aparatu przykręcona jest stopka głowicy statywu – wyjmowanie karty powoduje konieczność jej odkręcenia.

Elektronika

Cyfrówka dysponuje senorem o rozdzielczości 4000x3000 (12mln) pikseli. Konstruktorzy zastosowali matrycę typu 1/2,3 cala. Zastosowana matryca należy do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Małe wymiary mogą być przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów - szczególnie jeśli fotografujemy przy wysokiej czułości.

Optyka

Kompakt ten został wyposażony w obiektyw z 4-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa obiektywu odpowiada 35 milimetrów. Niestety nie jest to obiektyw szerokokątny. Aparatem tym trudno będzie zatem objąć szeroki plan w ciasnym pomieszczeniu, czy rozległy budynek stojąc od niego w niewielkiej odległości. Światło obiektywu przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:2,7. To jasna optyka - pozwala na używanie krótkich czasów otwarcia migawki nawet w słabszym oświetleniu.

Dzięki temu, że konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, możesz fotografować „z ręki” nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Tylko automat

Aparat jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony.

Aparat nie został przystosowany do rejestracji sekwencji w HD – najwyższa rozdzielczość ruchomego obrazu wynosi 640x480 (30 klatek na sekundę).

Z ręcznym balansem

Cyfrówka pozwala na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na dobre odwzorowanie barw, szczególnie podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie najgorzej).

Magazynek i zasilanie

Zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB). Canon PowerShot A1100IS jest zasilany typowymi bateriami AA ("paluszkami"). Są dość ciężkie i jeśli stosujemy akumulatory (Ni-MH) długo się ładują. Niekwestionowaną ich zaletą jest za to powszechna dostępność - w razie rozładowania łatwo można kupić jednorazowe ogniwa.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Canon PowerShot A1100IS otrzymał 9,2 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Trudno jest chwalić ten model za prawidłowe odwzorowanie geometryczne - w próbie dystorsji aparat otrzymał zaledwie 4 punktów. W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 6,5 punktów na dziesięć.

Za poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat otrzymał 4,9 pkt. (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada sporo i wynosi 2,7pkt.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: