Canon PowerShot A480

Zalety:

  • Dobra ostrość zdjęć

Wady:

  • Brak mechanicznego stabilizatora obrazu
  • Słaby wyświetlacz LCD
  • Bardzo wąski kąt widzenia obiektywu

Jedna z najtańszych cyfrówek Canona nie zwraca uwagi ani ładnym wzornictwem, ani małymi wymiarami. Powierzchnia przedniej czy tylnej ścianki nie jest co prawda duża – gabarytów dodaje spora grubość. Gdy spojrzymy na cyfrówkę z góry przypomina ona nieco klin (z tym, że w odróżnieniu od eleganckich kilku „klinów” Olympusa z serii mju dość gruby). Na górnej ściance A480 zlokalizowano jedynie włącznik i przycisk spustu migawki. Na tylnej ściance znajduje się wyświetlacz LCD o bardzo słabej rozdzielczości ekran składający się zaledwie ze 115k pikseli (większość kompaktów dysponuje ekranem o rozdzielczości 230k pikseli).

Jedna z najtańszych cyfrówek Canona nie zwraca uwagi ani ładnym wzornictwem, ani małymi wymiarami. Powierzchnia przedniej czy tylnej ścianki nie jest co prawda duża – gabarytów dodaje spora grubość. Gdy spojrzymy na cyfrówkę z góry przypomina ona nieco klin (z tym, że w odróżnieniu od eleganckich kilku „klinów” Olympusa z serii mju dość gruby).

Budowa

Na górnej ściance A480 zlokalizowano jedynie włącznik i przycisk spustu migawki. Na tylnej ściance znajduje się wyświetlacz LCD o bardzo słabej rozdzielczości ekran składający się zaledwie ze 115k pikseli (większość kompaktów dysponuje ekranem o rozdzielczości 230k pikseli). Po prawej stronie ekranu znajduje się czterokierunkowy „talerzyk” nawigacyjny z przyciskiem „SET” wewnątrz. Poszczególne kierunki nawigatora pełnią rolę skrótów do trybów pracy flesza, makro i samowyzwalacza oraz regulacji czułości. Niestety konstruktorzy w tym modelu nie zastosowali skrótu kompensatora ekspozycji.

Aparat jest zasilany dwiema typowymi bateriami lub akumulatorkami AA („paluszki”). Gniazdo karty pamięci znajduje się przy bateriach i jest osłaniane tą samą klapką. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze każdorazowa zmiana karty zmusza do wyłączenia aparatu (otwarcie klapki rozłącza obwód zasilania). Po wtóre – jeśli do aparatu przykręcona jest stopka głowicy statywu – wyjmowanie karty powoduje konieczność jej odkręcenia.

Canon PowerShot A480 wraz z bateriami waży 187 gram. Uruchamia się w 1,4 sekund.

Elektronika

Aparat został wyposażony w sensor o rozdzielczości 10mln pikseli. Producent wyposażył aparat w matrycę typu 1/2,3 cala. Zastosowana matryca należy do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Małe wymiary mogą być przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów - szczególnie jeśli fotografujemy przy wysokiej czułości. Zdjęcia zapisywane są na karcie pamięci typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB).

Optyka bez stabilizacji

Cyfrówka została wyposażona w obiektyw z 3,3-krotnym zoomem optycznym. Jego najkrótsza ogniskowa odpowiada 37 milimetrom. Nie jest zatem szerokokątny. Mało tego - jest on wręcz "wąskokątny" - trudno będzie nim obejmować szerokie plany nie tylko w ciasnych pomieszczeniach, ale także fotografować architekturę. Największy otwór przysłony przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,0. To jasna optyka - pozwala na używanie krótkich czasów otwarcia migawki nawet w słabszym oświetleniu.

Niestety aparatu nie wyposażono w mechaniczny stabilizator obrazu. W czasie gdy coraz więcej, nawet tanich, cyfrówek nim dysponuje można to postrzegać jako sporą wadę.

Automat

Aparat, jak zdecydowana większość tanich cyfrówek jest w dużym stopniu zautomatyzowany. Użytkownik nie może ustawiać ani czasu otwarcia migawki, ani przysłony. Cyfrówka pozwala jednak na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na dobre odwzorowanie barw, szczególnie podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie najgorzej).

Kontrola kadru

PowerShot A480 dysponuje monitorem LCD, którego przekątna wynosi 2,5 cale i rozdzielczości 115000 pikseli. Ekran ten ze względu na niską rozdzielczość nie zapewni wysokiego komfortu ani podczas kadrowania, ani oceny wykonanych ujęć.

Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Canon PowerShot A480 otrzymał 9 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Trudno jest chwalić ten model za prawidłowe odwzorowanie geometryczne - w próbie dystorsji aparat otrzymał zaledwie 4,9 punktu. W próbie "dynamiki", czyli teście określającym rozpiętość tonalną zdjęć, cyfrówka otrzymała 6 punktów na dziesięć. W teście poziomu szumów aparat otrzymał 4,5 pkt. (przy najniższej czułości wynoszącej ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,3pkt.