Canon PowerShot SX120IS

Zalety:

  • Duży zoom
  • Dobra ostrość obrazu
  • Duże światło obiektywu
  • Mechaniczny stabilizator obrazu

Wady:

  • Wąski kąt widzenia obiektywu

Jeden z najtańszych superzoomów Canona został wyposażony w obiektyw z dziesięciokrotnym, jasnym (1:2,8-4,3) zoomem. Niestety zastosowana optyka nie jest szerokokątna. Aparat ten przeznaczono także dla użytkowników, którzy maja potrzebę kontrolowania czasu i przysłony – modelem SX 120 IS można bowiem fotografować w trybie preselekcji czasu, priorytetu przysłony a także w trybie manualnego doboru parametrów ekspozycji. Aparat jest zasilany dwiema typowymi bateriami lub akumulatorkami AA („paluszki”).

Jeden z najtańszych superzoomów Canona został wyposażony w obiektyw z dziesięciokrotnym, jasnym (1:2,8-4,3) zoomem. Aparat ten przeznaczono także dla użytkowników, którzy maja potrzebę kontrolowania czasu i przysłony – modelem SX 120 IS można bowiem fotografować w trybie preselekcji czasu, priorytetu przysłony a także w trybie manualnego doboru parametrów ekspozycji. Aparat jest zasilany dwiema typowymi bateriami lub akumulatorkami AA („paluszki”).

Budowa

Optyka aparatu jest na tyle duża, że podczas gdy aparat jest wyłączony, nie mieści się w korpusie – poza przednią ściankę wystaje cylinder chroniący złożony teleskopowy obiektyw. Na górze cyfrówki znajdziemy typowe dla produktów Canona koło trybów pracy. Można na nim znaleźć „twórcze” funkcje „PASM” (tu oznaczone jako P/Tv/Av/M), tryb filmowy oraz kilka programów tematycznych oraz tryby najprostsze (zielone „auto” i oznaczone piktogramem przedstawiającym serce tryb „łatwe”). Ogniskową zmienia się za pomocą dźwigni okalającej przycisk spustu migawki.

Na tylnej ściance znajduje się spory wyświetlacz oraz grupa ważnych przycisków sterujących. Konstruktorzy zastosowali czterokierunkowy „talerzyk” nawigacyjny z przyciskiem potwierdzenia w środku. Co już typowe dla kompaktów Canona średniej i wyższej klasy, „talerzyk” zespolono z tarczą pełniącą funkcję kółka zmiany wartości. Użytkownik „talerzyka” nawigacyjnego może zatem przyciskać jeden z czterech jego krańców (góra, dół, lewo, prawo) i zatwierdzać wybór umieszczonym wewnątrz klawiszem „SET” jak również obracać tarczę umieszczoną na brzegach. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i pozwala na szybkie wykonanie ustawień aparatu. Kierunki nawigatora stanowią skrót do funkcji flesza, samowyzwalacza, makro oraz czułości. Tuż nad nawigatorem znajdują przycisk włączający funkcję wykrywania twarzy oraz wywołujący kompensator.

Canon PowerShot SX120IS wraz z bateriami waży 292 gramy – jak na aparat kompaktowy nie jest to mało.

Zła lokalizacja karty pamięci

Gniazdo karty pamięci znajduje się przy bateriach i jest osłaniane tą samą klapką. Nie jest to najlepsze rozwiązanie. Po pierwsze każdorazowa zmiana karty zmusza do wyłączenia aparatu (otwarcie klapki rozłącza obwód zasilania). Po wtóre – jeśli do aparatu przykręcona jest stopka głowicy statywu – wyjmowanie karty powoduje konieczność jej odkręcenia.

Elektronika

Cyfrówka dysponuje sensorem o rozdzielczości 10mln pikseli (dokładne wymiary rejestrowanych zdjęć to: 3648 x 2736 pikseli). Jest to matryca typu 1/2,5 cala. Zastosowana matryca należy do wyjątkowo małych. Małe wymiary mogą być przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów - szczególnie jeśli fotografujemy przy wysokiej czułości.

Pliki zdjęciowe trafiają na nośnik typu SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB). Aparat uruchamia się w ciągu 2 sekund.

Dziesięciokrotny zoom

Cyfrówka została wyposażona w obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa optyki cyfrówki 36 milimetrów. Obiektyw nie jest zatem szerokokątny. Mało tego - jest on wręcz "wąskokątny" - trudno będzie nim obejmować szerokie plany nie tylko w ciasnych pomieszczeniach, ale także fotografować architekturę. Największy otwór przysłony przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:2,8. To jasna optyka - pozwala na używanie krótkich czasów otwarcia migawki nawet w słabszym oświetleniu.

Dzięki temu, że konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, możesz fotografować „z ręki” nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Kontrola kadru

PowerShot SX120IS dysponuje monitorem LCD, którego przekątna wynosi 3 cale i rozdzielczości 230000 pikseli. Ekran, jaki zastosowali konstruktorzy, zapewnia wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Standardowa rozdzielczość filmów

Aparat nie nagrywa filmów HD – najwyższa dostępna rozdzielczość rejestracji ruchomego obrazu to 640x480 pikseli przy częstotliwości 30 klatek na sekundę.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Canon PowerShot SX120IS otrzymał 9 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Trudno jest chwalić ten model za prawidłowe odwzorowanie geometryczne - w próbie dystorsji aparat otrzymał zaledwie 3,4 punktów. W próbie "dynamiki", czyli teście określającym rozpiętość tonalną zdjęć, cyfrówka otrzymała 5,1 punktów na dziesięć. W teście poziomu szumów aparat otrzymał 5,8 pkt. (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 4,1pkt.