Canon PowerShot SX20 IS

Model oznaczony jako SX20 jest bezpośrednim następcą modeli SX10. W porównaniu do poprzednika nie wprowadzono wielu zmian. Konstruktorzy zmienili matrycę - w miejscu 10-milionowego sensora CCD pojawił się przetwornik z 12 milionami fotodetektorów. Podobnie jak poprzedni został wykonany w technologii CCD. Nowa wersja kompaktu serii SXx0 IS może już nagrywać filmy w rozdzielczości HD. Nie nagrywa co prawda w „dużym” standardzie 1920x1080 (jak w SX1), ale pozwala na bardzo przyzwoitą rejestrację wideo 1280x720.Producent pozostawił tę samą optykę: 20-krotny zoom o ogniskowej odpowiadającej 28-560 mm.

Model oznaczony jako SX20 jest bezpośrednim następcą modeli SX10. W porównaniu do poprzednika nie wprowadzono wielu zmian. Konstruktorzy zmienili matrycę i wprowadzili tryb nagrywania filmów w rozdzielczości HD.

Budowa

SX20 IS jest typowym superzoomem - wygląda jak zminiaturyzowana lustrzanka. Aparat wyposażono w wygodną rękojeść, w której mieszczą się cztery typowe ogniwa AA („duże paluszki”). Na górze zlokalizowano koło trybów pracy (możesz na nim wybrać jeden z „twórczych” trybów P/Av/Tv/M (PASM), program tematyczny lub tryb wideo. Nad ręcznie otwieraną lampą błyskową znajdują się „sanki” do zewnętrznego flesza.

Na pleckach aparatu znajduje się odchylany panel LCD, na którym umieszczono ekran o przekątnej 2,5 cala i rozdzielczości 230000 punktów. Odchylany ekran jest bardzo wygodnym rozwiązaniem - przydaje się gdy chcesz fotografować trzymając aparat wysoko ponad głową lub „z perspektywy żaby”. Do kontroli kadru służy także wizjer elektroniczny. Wyświetlany w okularze obraz jest duży, lecz niestety dość słabej rozdzielczości.

Zastosowano jeszcze jedno wygodne rozwiązanie - kółko zmiany wartości okalające umieszczony na pleckach aparatu „talerzyk nawigacyjny”. Użytkownik może dzięki niemu szybko zmieniać wybrane parametry ekspozycji - na przykład przysłony lub czasu.

Elektronika i funkcjonalność

W miejscu 10-milionowego sensora CCD pojawił się przetwornik z 12 milionami fotodetektorów. Podobnie jak poprzedni został wykonany w technologii CCD. Obydwa należą do jednych z najmniejszych stosowanych w aparatach cyfrowych - ich fizyczne wymiary określa typ 1 / 2,3 cala.Nowa wersja kompaktu serii SXx0 IS może już nagrywać filmy w rozdzielczości HD. Nie nagrywa co prawda w „dużym” standardzie 1920x1080 (jak w SX1), ale pozwala na bardzo przyzwoitą rejestrację wideo 1280x720. Konstruktorzy przewidzieli specjalny przycisk uaktywniający nagranie filmu - zlokalizowano go w górnej części tyłu aparatu.

Optyka

Producent pozostawił tę samą optykę - 20-krotny zoom o ogniskowej odpowiadającej 28-560 mm. Za pomocą tego obiektywu można zarówno obejmować szerokie plany, jak też wykonywać bardzo silne zbliżenia. Duży zakres ogniskowej idzie w parze z przyzwoitą jasnością - przy ustawieniu szerokokątnym światło obiektywu wynosi 1:2,8. W położeniu tele spada do 1:5,7.

Jakość zdjęć

Pod tym względem aparat oceniliśmy lepiej niż poprzednika. Aparat całkiem nieźle wypadł w teście dynamiki obrazu (rejestracja szczegółów w światłach i cieniach) oraz wyraźnie lepiej w teście określającym poziom szumów. Szczegółowość (ostrość) obrazu oceniamy dobrze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: