Canon PowerShot SX210 IS

Najnowsza cyfrówka z serii SX, czyli „kieszonkowych” superzomów Canona, została wyposażona w obiektyw pozwalający na 14-krotne zbliżanie oraz optyczny stabilizator obrazu. Imponujące możliwości optyczne udało się pogodzić z dość niewielkimi rozmiarami cyfrówki. Aparat dysponuje 14-megapikselowym sensorem CCD.

Najnowsza cyfrówka z serii SX, czyli „kieszonkowych” superzomów Canona, została wyposażona w obiektyw pozwalający na 14-krotne zbliżanie oraz optyczny stabilizator obrazu. Imponujące możliwości optyczne udało się pogodzić z dość niewielkimi rozmiarami cyfrówki. Aparat dysponuje 14-megapikselowym sensorem CCD.

Uwagę zwraca dość duży, panoramiczny wyświetlacz LCD. Ze względu na przeciętną rozdzielczość nie jest on jednak naszym zdaniem atutem SX210. Podgląd obrazu w trybie fotografowania wyświetlany jest tylko w jego centralnym fragmencie. Fotografowana scena jest widoczna mniej więcej tak mało dokładnie jak na przestarzałych ekranach o rozdzielczości 115k.

Budowa

Jak już wspominaliśmy aparat jest dość niewielki – sam korpus jest porównywalny z cyfówkami typu „slim”. Nieco ponad lico przedniej ścianki wystaje jednak cylinder mieszczący optykę cyfrówki, co pogrubia korpus o prawie centymetr (dokładnie 8 mm). W aparacie wbudowano koło trybów pracy. Dzięki niemu szybko możemy przygotować aparat do wykonywania określonych zadań: różnych trybów rejestracji zdjęć (dostępne są między innymi „kreatywne” M, Av czy Tv lub liczne programy tematyczne) lub filmów. Zlokalizowano je na pleckach aparatu.

Do nawigowania po menu służy powszechnie stosowany w cyfrówkach „talerzyk” z przyciskiem potwierdzającym „SET”, pozwalający na kierowanie kursora w cztery strony. Niestandardowym ale wygodnym rozwiązaniem jest zintegrowanie go z pierścieniem służącym jako kółko zmiany wartości.

Ogniskową zmienia się bardzo małą dźwigienką zlokalizowaną na górnej ściance aparatu. Niestety naszym zdaniem nie jest ona zbyt wygodna w obsłudze.

Szybki dostęp do ważnych parametrów

Canon PowerShot SX210 IS został wyposażony w przycisk kompensacji ekspozycji (a właściwie jego rolę pełni jeden z "biegunów" talerzyka nawigatora). Dzięki wygodnemu dostępowi do kompensatora można szybko reagować jeśli aparat źle określi ekspozycję – czyli rejestruje obraz zbyt jasno lub za ciemno. Niestety cyfrówka nie dysponuje przyciskiem pozwalającym na równie szybką zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko menu aparatu. Podobny problem jest z brakiem przycisku „WB” określającego profil balansu bieli. Tuż pod kołem trybów zlokalizowano „czerwony przycisk” pozwalający na inicjację lub kończenie rejestracji wideo.

Elektronika

Cyfrówka dysponuje sensorem o rozdzielczości 4320x3240 (14mln) pikseli. Jest to matryca typu 1/2,3 cala. Zastosowana matryca należy do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych. Małe wymiary mogą być przyczyną spadku dynamiki obrazu oraz pojawiania się sporych szumów - szczególnie jeśli fotografujemy przy wysokiej czułości.

Cyfrówkę można podłączyć bezpośrednio do telewizora czy projektora kablem HDMI. Canon PowerShot SX210 IS jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym.

Optyka

Jak pisaliśmy zastosowano obiektyw z 14-krotnym zoomem optycznym. Najkrótsza ogniskowa obiektywu aparatu to ekwiwalent 28 milimetrów. Jest to obiektyw szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szerokie plany. Światło obiektywu przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,1. Obiektyw nie jest zatem ani super-jasny ani "ciemny".

Dzięki temu, że konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, możesz fotografować „z ręki” nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Kontrola kadru

PowerShot SX210 IS został wyposażony w monitor o przekątnej 3 cale i rozdzielczości 230000 pikseli. Ekran, jaki zastosowali konstruktorzy jest dość nietypowy, bo panoramiczny. Przy tym formacie i wielkości, rozdzielczość 230k wydaje się być nieco za niską . Podczas kadrowania w trybie foto, gdzie proporcje kadru wynoszą 4/3, wykorzystywana jest tylko część ekranu, czyli podgląd kadru realizowany jest jedynie przez sto kilkadziesiąt tysięcy punktów.

Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Producent umożliwił fotografującemu pełne kontrolowanie parametrów ekspozycji. Może on ręcznie zmieniać zarówno czas otwarcia migawki, jak i otwór przysłony.

Cyfrówka pozwala na wykonanie ręcznego balansu bieli - możesz zatem liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka radzi sobie słabo).

Aparat dysponuje kilkoma ciekawymi funkcjami, pozwalającymi na stylizację zdjęć. Należy do nich między innymi efekt rybiego oka czy miniatury (znajdujące się na zdjęciach przedmioty – na przykład budynki czy samochody – wydają się być miniaturowymi modelami).

Filmowanie

Canon PowerShot SX210 IS pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości HD w standardzie 720p. Podczas kręcenia filmów użytkownik może używać zoomu optycznego.

Wyniki testów jakości obrazu

Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu jest bogaty w szczegóły. W teście ostrości obrazu Canon PowerShot SX210 IS otrzymał bowiem 10 punktów na 10 możliwych. Trudno jest chwalić ten model za prawidłowe odwzorowanie geometryczne - w próbie dystorsji aparat otrzymał zaledwie 4,3 punktów.

W jednym z najważniejszych testów - próbie określającej rozpiętość tonalną zdjęć - aparat otrzymał 6,5 punktu na dziesięć. W porównaniu z osiągami innych modeli aparatów kompaktowych to przyzwoity rezultat. W próbie określającej poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat dostał 4,5 punktu (przy najniższej czułości ISO 80). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 3,7 punktu.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 5 punktów (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 4,9 punktu. W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.