Carneo Smart Cleaner 610

Carneo Smart Cleaner 610 pod wieloma względami przypomina odkurzacze iRobota, ale jest od nich tańszy i widać, że nieco gorzej wykonany. Nie ma to jednak większego znaczenia, bo sprząta całkiem dobrze i ma spore możliwości. W kategorii opłacalności jest w ścisłej czołówce.

Pomijając wszelkie uprzedzenia odnośnie produktów będących tańszą kopią droższych pierwowzorów, trzeba przyznać, że Carneo Smart Cleaner 610 jest dobrą alternatywą dla droższych modeli odkurzaczy takich jak np. iRobot Roomba 780. Wyposażony jest w stację dokującą, akumulator i pilot do ręcznego sterowania odkurzaczem. W porównaniu do odkurzaczy iRobota widać, że Smart Cleaner 610 wykonany jest z gorszej jakości materiałów, ale w niczym to nie przeszkadza.

Obudowa

Na górze obudowy zamontowany prosty wyświetlacz i przyciski do programowania pracy odkurzacza, którymi można go zaprogramować tak, aby w każdym dniu startował o innej godzinie. Nie mamy jednak możliwości zaprogramowania czasu sprzątania. Smart Cleaner 610 ma dwa tryby sprzątania: automatyczny, w którym działa do wyczerpania akumulatora, po czym wraca do stacji dokującej w celu naładowania akumulatora oraz punktowym, w którym dokładnie sprząta fragment podłogi o wymiarach metr na metr.

Zobacz również:

  • Te gadżety Smart Home sprawiły, że żyje mi się lepiej. Zobaczcie, z czego korzystam

System czyszczący

Carneo Smart Cleaner 610 wyposażony jest w jedną szczotkę boczną, która zgarnia śmieci z rogów i zakamarków do głównego systemu czyszczącego. Za podstawowe sprzątanie odpowiedzialne są dwie szczotki: gumowa i standardowa z włosem, które działają przeciwbieżnie. Tuż za nimi znajduje się przystawka, do której możemy przyczepić ścierkę, pełniącą funkcję mini mopa. Ta ostatnia opcja jest raczej na wyrost, bo myć podłogi tym odkurzaczem nie będziemy mogli. Tylna ściereczka przydaje się jednak do zgarniania kurzu. Pamiętać musimy tylko o jej ściąganiu, gdy odkurzacz ma pracować na dywanach.

W praktyce

Carneo Smart Cleaner 610 porusza się po pokoju podobnie jak odkurzacz iRobot Roomba 780, czyli zaczyna od spiralnych ruchów po czym dosyć chaotycznie objeżdża ściany i przeszkody. Na pierwszy rzut oka porusza się i działa podobnie jak Roomba, ale brak mu logiki w tym co robi, bo ta ostatnia ma jednak według nas lepsze algorytmy i większą liczbę czujników.

Odkurzacz ma problem z grubymi dywanami (powyżej 1 cm), frędzlami i kablami pozostawionymi na podłodze, dlatego przed jego uruchomieniem musimy odpowiednio przygotować pokój. Brak możliwości pokonywania wysokich progów (powyżej 1 cm) to spora wada tego modelu. Także warto o tym pamiętać planując jego zakup. Na wyposażeniu odkurzacza znalazły się natomiast czujniki wysokościowe, które zabezpieczają odkurzacz przed upadkiem z antresoli czy schodów.

Wnioski

Carneo Smart Cleaner 610 jak na swoją cenę okazuje całkiem dobrym pomocnikiem w codziennym odkurzaniu mieszkania. Jeździ chaotycznie przez co pomija niektóre fragmenty podłogi, ale w ogólnym rozrachunku w domu już po kilku dniach zrobi się dużo czyściej. Wystarczy tylko zaprogramować odkurzacz tak, aby uruchamiał się codziennie. Oczywiście pozostaje kwestia opróżniania pojemnika, bo nie jest on duży i gdy w domu są duże zwierzęta to wystarczy na dwa - trzy odkurzania. Mankamentem tego modelu jest mały prześwit, który nie pozwala mu przejechać przez listwy podłogowe o grubości powyżej 1 cm.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: