Casio EX-FC100

Zalety:

  • Przydatny tryb rejestracji filmów w zwolnionym tempie
  • Nagrywa filmy HD
  • Dobra ostrość obrazu

Wady:

  • W trybie rejestracji filmu nie działa zoom optyczny
  • Brak "szerokiego kąta"
  • Nieprzejrzysta instrukcja obsługi

Nowa cyfrówka Casio na pierwszy rzut oka nie różni się znacznie od większości małych aparatów kompaktowych. Gdy jednak przyjrzymy się jej możliwościom, okaże się, że oferuje użytkownikowi znacznie więcej niż przeciętne cyfrówki. Aparat pozwala bowiem na rejestrację nawet 30 klatek w ciągu sekundy i nagrywa filmy w zwolnionym tempie.

Nowa cyfrówka Casio na pierwszy rzut oka nie różni się znacznie od większości małych aparatów kompaktowych. Gdy jednak przyjrzymy się jej możliwościom, okaże się, że oferuje użytkownikowi znacznie więcej niż przeciętne cyfrówki. Aparat pozwala bowiem na rejestrację nawet 30 klatek w ciągu sekundy i nagrywa filmy w zwolnionym tempie.

Budowa

Pod względem wielkości czy stylistyki korpusu, model nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jest to stosunkowo niewielki i lekki kompakt typu slim (grubość obudowy wynosi około 23 mm). Zastosowano w nim teleskopowo, niemal całkowicie chowający się w korpusie obiektyw o zakresie ogniskowej odpowiadającym 37–185 mm (5x) i świetle 1: 3,6-4,5. Za pomocą tej optyki (a właściwie relacji między fizyczną ogniskową obiektywu a powierzchnią matrycy) trudno będzie obejmować szerokie plany. To niestety, naszym zdaniem, spora wada tego kompaktu.

W odróżnieniu od większości kompaktów FC100 został wyposażony w dedykowany przycisk służący do rejestracji wideo – jest podobny do stosowanych w kamerach wideo i znajduje się "pod kciukiem" czyli w prawej górnej części tylnej ścianki aparatu. Przycisk okala dźwigienka do zmiany rozdzielczości rejestrowanego filmy – HD/SD. Aparatu nie wyposażono ani w wizjer optyczny, ani elektroniczny.

Możliwości

Aparat został wyposażony w matrycę CMOS o rozdzielczości nieco ponad 9 milionów pikseli. Dzięki zastosowaniu tego rodzaju matrycy aparat może wykonywać wiele ujęć w krótkim czasie (matryca CMOS w porównaniu do CCD znacznie szybciej szczytuje dane). Model FC100, jak wcześniej wprowadzone F1 czy FH20 pozwala na rejestrację wielu klatek w ciągu sekundy (użytkownik sam może ustawić częstotliwość wykonywania zdjęć od 1 do 30 klatek na sekundę). Gdy ustawisz najwyższą częstotliwość, aparat nie zawsze będzie w stanie ją zrealizować. Ilość zarejestrowanych ujęć zależy bowiem też od warunków oświetleniowych i ustawionej czułości (może się okazać, że barierę będzie stanowił zbyt długi czas ekspozycji).

W zwolnionym tempie

Szybka matryca CMOS pozwala nie tylko na wykonywanie serii zdjęć, ale także na rejestrację wideo z dużą częstotliwością, dzięki czemu możliwe jest odwzorowanie ruchu w zwolnionym tempie (Slow Motion) . Funkcja ta występuje w starszych i wyższych modelach (wspomnianych wyżej F1 i FH20) i wydaje się być przydatna szczególnie osobom uprawiającym sport. Mogą zarejestrować niewidoczne w czasie rzeczywistym błędy. Tym, którzy sportu nie uprawiają, tryb Slow Motion z pewnością też się spodoba – bardzo prosto można wykonać efektowne filmy pokazujące z pozoru banalne tematy – na przykład spadające przedmioty.

Warto podkreślić, że filmy wykonywane przez aparaty Casio w trybie Slow Motion charakteryzują się niewielką rozdzielczością – na przykład 480 x 360 pikseli.

Jakość zdjęć

Aparat bardzo dobrze oceniliśmy za ostrość zdjęć i odwzorowanie geometryczne (niewielka dystorsja beczkowata przy najkrótszej ogniskowej). W porównaniu do innych kompaktów dobrze aparat spisał się także w próbie określającej poziom szumów. Nie zachwyca nas dynamika obrazu.