Casio EX-FH100

FH100 jest kieszonkowym superzoomem Casio, który pozwala na rejestrację filmów nie tylko w rozdzielczości HD, ale także zwolnionym tempie. Aparat został wyposażony w matrycę typu CMOS o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Jego obiektyw pozwala na 10-krotne zbliżenie fotografowanego motywu.

FH100 jest kieszonkowym superzoomem Casio, który pozwala na rejestrację filmów nie tylko w rozdzielczości HD, ale także zwolnionym tempie. Aparat został wyposażony w matrycę typu CMOS o rozdzielczości 10 milionów pikseli. Jego obiektyw pozwala na 10-krotne zbliżenie fotografowanego motywu.

Budowa

Pod względem gabarytów i masy, aparat jest przeciętnej wielkości kompaktem. Grubość obudowy wynosi 30 mm, a waga (razem z akumulatorem) 223 gramy.

Rozkład dźwigni i przycisków jest klasyczny. Po prawej stronie górnej ścianki aparatu wbudowano koło trybów pracy, na którym można wybrać jeden z „twórczych” trybów ASM, jak też tryb auto. Na kole nie występuje symbol trybu wideo – aparat w każdej chwili może rozpocząć rejestrację filmu, po wciśnięciu dedykowanego do wideo „czerwonego przycisku”. Okala go przełącznik określający rodzaj nagrania – można wybrać film HD lub rejestrację ruchomego obrazu w zwolnionym tempie (funkcja Slow Motion).

Niestety Casio EX-FH100 nie został wyposażony w przycisk kompensacji ekspozycji. Jeśli obraz jest rejestrowany zbyt jasno lub zbyt ciemno, użytkownik musi szukać funkcji kompensacji w menu. Cyfrówka nie dysponuje także przyciskiem pozwalającym na szybka zmianę czułości. Ustawianie poziomu ISO możliwe jest tylko z poziomu menu aparatu.

Do nawigowania po menu służy typowy czterokierunkowy „talerzyk”, z przyciskiem potwierdzenia („SET”) w środku.

Elektronika

Kompakt wyposażono w matrycę o rozdzielczości 3648x2736 (10mln) pikseli. Producent wyposażył aparat w matrycę typu 1/2,3 cala. Zastosowany przetwornik należy do najmniejszych, jakie montuje się w aparatach cyfrowych.

FH100 niestety dość długo się uruchamia - jest gotowy do pracy dopiero po 3,4 sekundy po włączeniu (większości wprowadzanych obecnie na rynek cyfrówek wystarcza niespełna 2 sekundy).

Ten model Casio zapisuje zdjęcia na karcie SD (aparat akceptuje także nośniki SDHC o pojemności 2-32GB). Casio EX-FH100 jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym.

Optyka

Do korpusu wmontowano obiektyw z 10-krotnym zoomem optycznym. Ekwiwalent jego najkrótszej ogniskowej wynosi 24 milimetry. Jest to zatem obiektyw super-szerokokątny, za pomocą którego możesz obejmować szeroki plany. Świetnie nadaje się do fotografowania na przykład w ciasnych pomieszczeniach.

Światło obiektywu przy najkrótszej ogniskowej wynosi 1:3,2. Obiektyw nie jest zatem ani bardzo jasny ani "ciemny". Dzięki temu, że konstruktorzy zastosowali mechaniczny stabilizator obrazu, możesz fotografować „z ręki” nawet z przy długim czasie ekspozycji.

Kontrola kadru

EX-FH100 został wyposażony w monitor o przekątnej 3 cale i rozdzielczości 230400 pikseli o proporcji boków 4:3. Ekran, jaki zastosowali konstruktorzy, zapewnia wystarczający komfort zarówno podczas kadrowania, jak i oceny zarejestrowanych zdjęć. Kontrolowanie kadru możliwe jest tylko na dużym ekranie LCD. Konstruktorzy w tym modelu nie przewidzieli bowiem ani wizjera optycznego, ani elektronicznego.

Funkcjonalność

Producent umożliwił fotografującemu pełną kontrolę parametrów ekspozycji. Może on ręcznie zmieniać zarówno czas otwarcia migawki, jak i otwór przysłony. Cyfrówka pozwala także na wykonanie ręcznego balansu bieli. Dzięki tej funkcji możesz liczyć na poprawne oddanie barw podczas fotografowania przy sztucznym oświetleniu (w tych warunkach automatyka aparatów zazwyczaj radzi sobie słabo).

Jak już wspominaliśmy Casio EX-FH100 został przystosowany do nagrywania filmów. Czyni to w rozdzielczości HD (standard 720p) lub, zwolnionym tempie. W tym drugim, oryginalnym trybie, oznaczonym przez producenta jako „Slow Motion” użytkownik ma do wyboru kilka częstotlowości: 120 kl./[email protected] pikslei, 240 kl./[email protected] pikslei, 420 kl./[email protected] pikseli, 1000 kl./[email protected] piksele. Jak widać wzrost częstotliwości ogranicza rozdzielczość filmów.

Niestety podczas filmowania (nawet w normalnym tempie) nie można użyć zoomu optycznego. Cyfrówkę można podłączyć bezpośrednio do telewizora czy projektora kablem HDMI.

Wyniki testów jakości obrazu

W teście ostrości obrazu Casio EX-FH100 otrzymał 9,5 punktów na 10 możliwych. Obraz, jaki rejestruje ten model aparatu, jest zatem dość bogaty w szczegóły. Aparat uzyskał przeciętne noty w teście odwzorowania geometrycznego - w badaniu dystorsji (beczkowate wygięcie obrazu) otrzymał 5,5 punktu.

W jednym z najistotniejszych testów - próbie "dynamiki", która określa zdolność aparatu do jednoczesnego odwzorowywania szczegółów w światłach i cieniach - aparat otrzymał 5 punktów na dziesięć. W próbie określającej poziom szumów (analizie poddajemy środkową część każdego z 24 pól tablicy GretagMacbeth) aparat dostał 5,7 punktu (przy najniższej czułości ISO 100). Przy czułości podwyższonej do ISO 400 ocena spada i wynosi 4,4 punktu. To niezły rezultat.

W próbie odwzorowania barw, wykonanej przy minimalnej czułości i ręcznym balansie bieli (RBB), aparat uzyskał 4,1 punktu (w teście tym tablica była oświetlana światłem żarowym o temperaturze barwowej 2700 kelwinów). Gdy tę samą tablicę oświetlaliśmy lampą błyskową ocena wierności odwzorowania barw uległa zmianie - w tej próbie aparat uzyskał 2,7 punktu.

W teście określającym sprawność działania funkcji automatycznego balansu bieli (ABB) okazało się, że aparat ma bardzo duży problem z prawidłowym dostosowaniem się do barwy sztucznego oświetlenia.