Casio Exilim EX-FS10

Zalety:

  • Możliwość nagrywania filmów w zwolnionym tempie
  • Możliwość zarejestrowania do 30 klatek w ciągu sekundy
  • Bardzo małe wymiary

Wady:

  • Brak szerokokątnej optyki
  • Średnia ostrość i szczegółowość obrazu

Model oznaczony symbolem FS10 jest najmniejszym aparatem Casio dysponującym oryginalną funkcją Slow Motion oraz jedną z najmniejszych cyfrówek wyposażonych w przetwornik typu CMOS. To dzięki niemu aparat może rejestrować filmy HD oraz zapisać serię 30 zdjęć w ciągu sekundy. FS10 jest cyfrówką typu slim – grubość jego obudowy wynosi zaledwie 18 mm!

Model oznaczony symbolem FS10 jest najmniejszym aparatem Casio dysponującym oryginalną funkcją Slow Motion oraz jedną z najmniejszych cyfrówek wyposażonych w przetwornik typu CMOS. To dzięki niemu aparat może rejestrować filmy HD oraz zapisać serię 30 zdjęć w ciągu sekundy.

FS10 jest cyfrówką typu slim – grubość jego obudowy wynosi zaledwie 18 mm! Ze względu na wyjątkowo smukły korpus konstruktorzy musieli zastosować łamany układ optyczny – obiektyw jest umieszczony poprzednie względem domniemanej osi optycznej. Obraz w tego typu aparatach jest przekierowywany za pomocą lustra lub pryzmatu. Zastosowano trzykrotny zoom o zakresie ogniskowej 38-114 mm. Za pomocą tej optyki trudno będzie obejmować szerokie plany. To niestety spora wada tego kompaktu.

Elektronika

Aparat został wyposażony w matrycę typu CMOS. To w cyfrówkach – szczególnie tak małych jak ta to jeszcze rzadkość kompaktowych - większość przetworników tego typu charakteryzuje mniejsza czułość niż ich odpowiedników wykonanych w technologii CCD, co ma tym większe znaczenie im mniejsza jest powierzchnia światłoczuła matrycy. W tym bardzo małym modelu zastosowano jedną z najmniejszych stosowanych obecnie matryc – 1/2,3 cala. Konstruktorzy wybrali przetwornik CMOS nie przypadkowo – ze względu na swoje właściwości (szybki odczyt danych) nadaje się do realizacji pewnych zadań specjalnych.

Możliwości

Ta z pozoru prosta cyfrówka może zaoferować użytkownikowi oryginalne funkcje – po pierwsze nagrywać filmy w zwolnionym tempie – dostępne są trzy częstotliwości 210, 420 i 1000 klatek na sekundę. Należy jednak podkreślić, że obrazy rejestrowane w zwolnionym tempie mają ograniczoną rozdzielczość (od 480x360 pikseli przy 210 kl/s do 224x64 piksele przy 1000 kl/s). Można filmować także w wysokiej rozdzielczości – 1280x720, ale przy "normalnej" prędkości - 30 klatek na sekundę. Zastosowanie szybkiej matrycy typu CMOS pozwoliło też konstruktorom na wprowadzenie innej oryginalnej możliwości – rejestrowania do 30 zdjęć o obniżonej rozdzielczości do 6 Mp w ciągu sekundy (pełna rozdzielczość wynosi 9 Mp).

Producent podkreślił znaczenie trybów filmowania i zdjęć seryjnych przeznaczając dla nich dedykowane przyciski. Dla tego pierwszego pod kciukiem znajduje się typowy dla kamer wideo przycisk start/stop oraz przełącznik trybów wideo: filmy z zwolnionym tempie/filmy HD. Dla trybu szybkiej migawki przeznaczono oddzielny przycisk, służący do jego włączania i wyłączania.

Jakość zdjęć

Ze względu na zastosowanie "łamanego" układu optycznego zdjęcia z FS10 nie są super ostre i obraz nie zawiera niestety wielu detali. Na przeciętnym poziomie oceniamy dynamikę oraz poziom szumów. Bardzo dobre noty aparat otrzymał za odwzorowanie geometryczne motywu – nie jest to jednak zaskakujące zważywszy fakt, że nie zastosowano szerokokątnej optyki, która najczęściej przyczynia się do najpowszechniejszej deformacji geometrycznej obrazu fotograficznego – dystorsji beczkowej.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier