Casio Exilim EX-H10

Zalety:

  • Szerokokątny zoom
  • Duży zakres ogniskowej
  • Stabilizator obrazu
  • Oryginalna funkcja makijażu

Wady:

  • Podczas filmowania dostępny jest tylko zoom cyfrowy

Casio proponuje kolejny model aparatu kompaktowego, który dysponuje funkcją... makijażu. Model H10 potrafi bowiem wykonać edycję zarejestrowanych zdjęć, po której skóra fotografowanych osób będzie gładsza i pozbawiona niedoskonałości. Aparat został uzbrojony 12-megapikselowym przetwornikiem CCD i dziesięciokrotnym szerokokątnym zoomem. Aparat został wyposażony w system stabilizacji obrazu.

Casio proponuje kolejny model aparatu kompaktowego, który dysponuje funkcją... makijażu. Model H10 potrafi bowiem wykonać edycję zarejestrowanych zdjęć, po której skóra fotografowanych osób będzie gładsza i pozbawiona niedoskonałości. Wystarczy, że użytkownik przyciśnie dedykowany, znajdujący się na górze korpusu przycisk, a aparat uprzednio rozpoznawszy w kadrze twarz fotografowanej osoby „wygładzi” na niej skórę. Na szczęście użytkownik może wybierać moc działania funkcji (od „off” do „strong”). Nie polecamy używania najsilniejszego efektu – gdy ustawisz suwak makijażu w pozycji „strong” zdjęcia są zbyt sztuczne.

Budowa i wyposażenie

Exilim EX-H10 pod względem budowy jest typowym przedstawicielem średniej klasy kompaktów. Nie wyróżnia się ani bardzo smukłą obudową, ani też nie jest wielki i ciężki. Zastosowano w nim klasyczny, teleskopowy obiektyw o sporym zakresie ogniskowej oraz duży (3-calowy) ekran LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Z tyłu, w górnym prawym rogu znajduje się specjalny przycisk służący do uaktywniania rejestracji wideo.

Aparat został uzbrojony 12-megapikselową materycą o niewielkich wymiarach – zastosowano przetwornik CCD typu 1/ 2,3 cala. Pozwala on rejestrować zdjęcia o rozdzielczości 4000x3000 punków oraz sekwencje wideo w „mniejszym” standardzie HD ([email protected] kl/s). Matryca została umieszczona na mechanizmie służącym do kompensacji drgań – ten typ stabilizatora stosuje się też w niektórych lustrzankach (na przykład Sony).

Użytkownik może kadrować za pomocą dziesięciokrotnego zoomu. Jest to obiektyw szerokokątny – ogniskowa odpowiada zakresowi 24-240 mm. Możliwość obejmowania bardzo szerokich (jak na kompakt) planów jest dużą zaletą EX-H10.

Jakość zdjęć

Aparat przyzwoicie przeszedł testy, choć trudno pod względem jakości zdjęć zachwycał. Za ostrość obrazu przyznaliśmy 7 punktów w dziesięciopunktowej skali, dynamikę oceniliśmy na nieco ponad 5. Apara bardzo przyzwoicie przeszedł próbę szumów uzyskując 6 punktów przy najniższej czułości i 5 przy ISO 400. W porównaniu do innych modeli tej klasy to niezłe wyniki.