Casio Exilim EX-H10

Casio proponuje kolejny model aparatu kompaktowego, który dysponuje funkcją... makijażu. Model H10 potrafi bowiem wykonać edycję zarejestrowanych zdjęć, po której skóra fotografowanych osób będzie gładsza i pozbawiona niedoskonałości. Aparat został uzbrojony 12-megapikselowym przetwornikiem CCD i dziesięciokrotnym szerokokątnym zoomem. Aparat został wyposażony w system stabilizacji obrazu.

Casio proponuje kolejny model aparatu kompaktowego, który dysponuje funkcją... makijażu. Model H10 potrafi bowiem wykonać edycję zarejestrowanych zdjęć, po której skóra fotografowanych osób będzie gładsza i pozbawiona niedoskonałości. Wystarczy, że użytkownik przyciśnie dedykowany, znajdujący się na górze korpusu przycisk, a aparat uprzednio rozpoznawszy w kadrze twarz fotografowanej osoby „wygładzi” na niej skórę. Na szczęście użytkownik może wybierać moc działania funkcji (od „off” do „strong”). Nie polecamy używania najsilniejszego efektu – gdy ustawisz suwak makijażu w pozycji „strong” zdjęcia są zbyt sztuczne.

Budowa i wyposażenie

Exilim EX-H10 pod względem budowy jest typowym przedstawicielem średniej klasy kompaktów. Nie wyróżnia się ani bardzo smukłą obudową, ani też nie jest wielki i ciężki. Zastosowano w nim klasyczny, teleskopowy obiektyw o sporym zakresie ogniskowej oraz duży (3-calowy) ekran LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Z tyłu, w górnym prawym rogu znajduje się specjalny przycisk służący do uaktywniania rejestracji wideo.

Aparat został uzbrojony 12-megapikselową materycą o niewielkich wymiarach – zastosowano przetwornik CCD typu 1/ 2,3 cala. Pozwala on rejestrować zdjęcia o rozdzielczości 4000x3000 punków oraz sekwencje wideo w „mniejszym” standardzie HD (1280x720@24 kl/s). Matryca została umieszczona na mechanizmie służącym do kompensacji drgań – ten typ stabilizatora stosuje się też w niektórych lustrzankach (na przykład Sony).

Użytkownik może kadrować za pomocą dziesięciokrotnego zoomu. Jest to obiektyw szerokokątny – ogniskowa odpowiada zakresowi 24-240 mm. Możliwość obejmowania bardzo szerokich (jak na kompakt) planów jest dużą zaletą EX-H10.

Jakość zdjęć

Aparat przyzwoicie przeszedł testy, choć trudno pod względem jakości zdjęć zachwycał. Za ostrość obrazu przyznaliśmy 7 punktów w dziesięciopunktowej skali, dynamikę oceniliśmy na nieco ponad 5. Apara bardzo przyzwoicie przeszedł próbę szumów uzyskując 6 punktów przy najniższej czułości i 5 przy ISO 400. W porównaniu do innych modeli tej klasy to niezłe wyniki.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: