Casio Exilim EX-Z250

Zalety:

  • Szerokokątny zoom
  • Dużo oryginalnych funkcji

Wady:

  • Słaba ostrość obrazu

Exilim EX-Z250 jest jednym z licznych oferowanych przez Casio kompaktów typu slim. Grubość jego obudowy wynosi zaledwie 20 mm. Aparat został wyposażony w matrycę CCD typu 1/2,5 cala o rozdzielczości nieco ponad 9 milionów pikseli i dysponuje dużym, 3-calowym ekranem LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Konstruktorzy zastosowali jasny, szerokokątny obiektyw o zakresie ogniskowej odpowiadającej 28-112 mm i świetle 1:2,6-5,9. Aparat dysponuje wieloma oryginalnymi funkcjami – na przykład pomaga użytkownikowi wykonać zdjęcia do dowodu tożsamości.

Exilim EX-Z250 jest jednym z licznych oferowanych przez Casio kompaktów typu slim. Grubość jego obudowy wynosi zaledwie 20 mm. Aparat został wyposażony w matrycę CCD typu 1/2,5 cala o rozdzielczości nieco ponad 9 milionów pikseli i dysponuje dużym, 3-calowym ekranem LCD o rozdzielczości 230 tysięcy pikseli. Konstruktorzy zastosowali jasny szerokokątny obiektyw o zakresie ogniskowej odpowiadającej 28-112 mm i świetle 1:2,6-5,9.

Budowa

Powierzchnia największej ścianki korpusu jest tylko niewiele większa (97 x 57 mm) od karty kredytowej. Są to w naszym przekonaniu optymalne wymiary kompaktu klasy slim czyli aparatu, który można stale nosić przy sobie, na przykład w kieszeni. Na tylnej ściance zlokalizowano służący do nawigacji "talerzyk" czyli zespolone 4 przyciski kierunkowe ("strzałki"). Wewnątrz talerzyka zlokalizowano przycisk potwierdzający "SET". Tuż nad nawigatorem umieszczono dwa przyciski przełączające cyfrówkę między trybami odczyt i zapis. Dźwigienka zmiany ogniskowej została zlokalizowana na górze korpusu i okala przycisk wyzwalania migawki. Aparatu niestety nie wyposażono w wizjer optyczny lub elektroniczny. Niestety konstruktorzy zastosowali nietypowe gniazdo USB.

Do paszportu i YouTube

Pod talerzykiem nawigacyjnym znajduje się przycisk oznaczony jako "BS" ("best shot") uaktywniający menu trybów tematycznych. Uwagę zwracają trzy. Pierwszy pomaga wykonać zdjęcie do dowodu tożsamości. Aparat pokazuje na wyświetlaczu obrys, w którym ma znaleźć się twarz portretowanej osoby. Po wykonaniu zdjęcia tworzony jest obraz składający się z kilku różnej wielkości zdjęć do dokumentów – wystarczy go wydrukować lub zamówić odbitkę i wyciąć. Użytkownik modelu Z250 może także nakręcić film, który zostanie przygotowany do publikacji w serwisie YouTube. Ostatni tryb tematyczny pozwala na kręcenie filmów z funkcją wstępnej rejestracji. Aparat filmuje permanentnie, ale nie zapisuje filmu na kartę, lecz stale utrzymuje kilka ostatnich sekund nagrania w buforze pamięci. Dzięki temu użytkownik chcący zarejestrować nagle powstałą sytuację, nie spóźni się i nagra całość – film nie będzie zaczynał się od momentu rozpoczęcia rejestracji przez użytkownika, lecz będzie zawierał kilka sekund poprzedzające ten moment.

Menu aparatu zostało podzielone na główne i podręczne. To drugie, wyzwalane przyciskiem "SET", pozwala między innymi na ustawienie rozdzielczości, trybu pracy lampy błyskowej, trybu automatycznej migawki (o czym później), trybu klasycznej migawki (jest na przykład możliwość wykonywania zdjęć seryjnych z fleszem) czy funkcji rozpoznawania twarzy. Ciekawostką jest możliwość zdefiniowania twarzy członków rodziny – ustawienie funkcji "najpierw rodzina" spowoduje, że aparat wyłowi z tłumu zdefiniowane twarze i na nie ustawia ostrość i ekspozycję. Kolejną ciekawostka jest funkcja pozwalająca na "cyfrowy makeup" – producent ją oznacza jako "poziom makijażu". Ta ostatnia, dość oryginalna, funkcja pozwala na wygładzanie skóry fotografowanej osoby. Użytkownik w menu aparatu może skorzystać z suwaka, który będzie regulować moc działania funkcji "rozmycia" skóry. Można w ten sposób ukryć jej niedoskonałości, takie jak zmarszczki czy znamiona). Należy jednak uważać na zbyt mocny "makijaż" – gdy z nim przesadzisz sfotografowana osoba będzie wyglądała jak postać z kreskówki.

Za pomocą podręcznego menu możesz także kompensować ekspozycję oraz uaktywnić datownik.

Automatyczna migawka

Warto jeszcze zwrócić uwagę na jedną oryginalną funkcję aparatu – "automatyczną migawkę". Możesz jej użyć w dwóch celach: by aparat sam zdecydował kiedy ma zrobić nieporuszone zdjęcie lub wówczas, gdy w kadrze coś się poruszy. Pierwszy tryb "automatycznej migawki" nazwano "wykryj rozmazanie". Z250 sam podejmuje decyzję kiedy wykonać zdjęcie – uaktywnia migawkę wówczas, kiedy panują odpowiednie warunki do rejestracji nieporuszonego zdjęcia: zarówno aparat jak i fotografowany obiekt są nieruchome. Drugi tryb - "ruch" - działa odwrotnie. Aparat sam wykona zdjęcie, kiedy znajdujący się w kadrze obiekt lub obiekty poruszą się.

Wyniki testów

Cyfrówka oferuje ciekawe funkcje i za to należy ją cenić. Jednak nie wszystkie cechy tego modelu da się ocenić dobrze. Exilim EX-Z250 nie rozpieszcza jakością rejestrowanego obrazu. Najsłabiej oceniliśmy ostrość zdjęć – w próbie odwzorowania szczegółów tablicy ISO 12233 cyfrówka otrzymała 5,5 na 10 punktów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier