Casio XJ-A155

Casio od jakiegoś czasu specjalizuje się w lekkich projektorach do prezentacji o charakterystycznych, płaskich kształtach i kilkucentymetrowej grubości. Taka budowa nie tylko robi dobre wrażenie estetyczne, ale umożliwia spakowanie urządzenia w jednej torbie z laptopem. Model XJ-A155 to najnowsze z takich urządzeń.

Projektor zbudowany został technologii DLP i oferuje rozdzielczość XGA (1024 x 768 pikseli). Co ciekawe, jako źródło światła, zamiast tradycyjnej żarówki, użyto w nim nowatorskiego układu - połączenia czerwonej diody LED i błękitnego lasera. Obraz z tego projektora powstaje w wyniku połączenia barwy czerwonej generowanej przez diodę LED, oraz niebieskiej i zielonej tworzonej przez laser. Casio zrobił tak, by zachowując wszystkie zalety modeli z podświetleniem LED pozbyć się nękających je problemów z niską jasnością. Czy to się udało? W dużym stopniu tak.

Obraz

Oferowana przez urządzenie jasność wynosi wg. producenta 3000 ANSI czyli wielokrotnie więcej niż innych modeli LED-owych. W praktyce jest oczywiście niższa, jednak i tak zadowalająca biorąc pod uwagę kompaktowe rozmiary urządzenia i trwałość lampy wynoszącą 20 tys. godzin. Do pracy w niewielkiej lub średniej wielkości pomieszczeniu w zupełności wystarczy. Jeśli chodzi o jakość generowanego przez niewielkie Casio obrazu, to jest on ostry i detaliczny, jednak niestety o mocno nienaturalnych kolorach wymagających ręcznej kalibracji.

Projekcja z USB i sieci

XJ-A155 waży nieco ponad 2 kg, ma jedynie 4 cm grubości i wygląda bardzo efektownie. W tak smukłej obudowie umieszczono obiektyw. Mimo niewielkich rozmiarów oferuje on znakomity optyczny zoom o współczynniku 2.0:1. Dzięki niemu urządzenie jest wszechstronne i sprawdzi się w pomieszczeniach różnej wielkości - przykładowo, obraz o przekątnej 60 cali uzyskamy umieszczając projektor w odległości od 1,7 do 3,4 metra od ekranu. do Mechaniczna regulacja zoomu (jak i ostrości) dokonywana jest przy pomocy pilota.

Możliwości

Z gniazd urządzenia zwraca uwagę port USB do którego można np. podłączyć przenośną pamięć USB i wyświetlać prezentacje bez pomocy komputera. Urządzenie odczytuje bez problemu cyfrowe zdjęcia (JPEG, BMP) i filmy MJPG (avi) a po przekonwertowaniu, w dołączonej aplikacji, także prezentacje PowerPoint. Kolejną wyróżniającą funkcją XJ-A155 jest moduł bezprzewodowej sieci Wi-Fi b/g dołączony w komplecie z projektorem. Po jego zamocowaniu (wymaga to odkęcenia dwóch śrub przytrzymujących zaślepkę z boku urządzenia) projektor może komunikować się z komputerem lub komputerami podłączonymi do sieci lokalnej na których zainstalowano specjalne oprogramowanie (w zestawie). Bez większego problemu prześlemy bezprzewodowo film, czy prezentację, XJ-A155 umożliwia nawet dzielenie ekranu i wyświetlenie obrazów z kilku komputerów jednocześnie.

Projektor XJ-A155 wyposażono w sprawnie działająca funkcję natychmiastowego wyłączenia. Samo urządzenie pracuje (jak na model LED-owy) stanowczo zbyt głośno.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: