Casio XJ-M255

Casio XJ-M255 znajdzie swoje miejsce w instytucjach edukacyjnych, sprawdzi się w prezentacjach biznesowych. Rozbudowane opcje sieciowe w połączeniu z wbudowanym zestawem gniazd powodują, że projektor jest bardzo elastyczny i wygodny w użytkowaniu.

Casio XJ-M255 jest kolejnym biznesowym modelem projektora, w którym zastosowano laserowo-diodowe źródło światła. W rezultacie powstał produkt w miarę oszczędny, o imponującej żywotności lampy. 20 tysięcy godzin i aż 60 miesięcy gwarancji zadowoli na pewno każdego. Minusem są nienaturalne barwy. Dominuje w nich odcień niebieski i fioletowy. Wprawdzie w M255 nie jest to tak widoczne, jak na przykład w Casio XJ-A256 lub BenQ LW61ST ale i tak przeszkadza podczas oglądania filmów. Nie to jest jednak przecież głównym przeznaczeniem tego projektora.

Jakość obrazu

Oprócz niebieskiego zabarwienia na ekranie widoczne są szumy, brak jest też szczegółowości charakterystycznej dla projektorów kinowych z wyższej półki. Nie zachwyca też głębia czerni i kontrast. Gradienty kolorów wyświetlane są skokowo. Na dobrym poziomie stoi płynność i ostrość, którą można bardzo precyzyjnie wyregulować. Te cechy nie są jednak najważniejsze w trakcie wyświetlania prezentacji. Tu bardziej liczy się na przykład jasność. Wprawdzie wartości zmierzone są sporo niższe niż deklarowane to w zupełności wystarczają, by obraz był czytelny nawet w oświetlonym pomieszczeniu. Geometria tego modelu jest za to gorsza niż innych testowanych egzemplarzy Casio. Górna krawędź wyraźnie ugina się w kształt poduszkowy.

Możliwości regulacyjne i funkcje

Regulacja ostrości oraz powiększenie odbywa się za pomocą pierścieni. Zastosowane rozwiązanie umożliwia precyzyjne wyregulowanie tych parametrów. Zniekształcenia trapezowe korygowane są automatycznie bądź ręcznie z pomocą dedykowanej funkcji w menu. Automat działa jednak jedynie w sytuacji, gdy obiektyw unoszony jest w górę. Korektę w dół należy przeprowadzić samemu. Projektor przystosowany jest do wyświetlania obrazu 3D. Należy jednak zaopatrzyć się aktywne okulary. Przydatna jest również funkcja Direct Power Off. Dzięki temu rozwiązaniu można bez obaw o awarię odłączyć urządzenie od zasilania, będzie ono również odporne na zaniki prądu w sieci energetycznej. Bez względu na wszystko mechanizm chłodzenia zadba o odpowiednie obniżenie temperatury.

Obudowa i podłączenia

Obudowa jest dopracowana, a użyte materiały dobrej jakości. Zawodzi trochę design ale urządzenie biznesowe musi przede wszystkim dobrze działać, a nie dobrze wyglądać. Trzy regulowane nóżki pozwalają precyzyjnie ustawić projektor. Przyciski są wystarczająco duże i dobrze reagują na wciskanie. Czytelne oznaczenia nie pozostawiają miejsca na pomyłkę.

Liczba gniazd jest wystarczająca i zapewnia elastyczność w podłączaniu różnych źródeł sygnału. Projektor sprawiał jednak problemy podczas automatycznego wyszukiwania źródła sygnału. Obraz pojawił się dopiero po jeo ręcznym wskazaniu.

Rozbudowane opcje sieciowe pozwalają sterować projektorem za pomocą sieci LAN czy wyświetlać obraz za pomocą połączeń bezprzewodowych, nawet z czterech komputerów jednocześnie.

Casio XJ-M255

Pobór mocy w watach, w trybie najwyższej jasności


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: