Chieftec Dragon CH-07

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Zatrzaskowe systemy mocowania dysków
  • Dyski umieszczone w poprzek obudowy

Wady:

  • Nie mieści większych układów chłodzących procesor

Do tej pory obudowy Chiefteca charakteryzowały się solidną konstrukcją oraz trwałością, niestety większość konstrukcji była mało ciekawa wizualnie. Dragon łączy w sobie wszystkie zalety najlepszych konstrukcji tej firmy i dodaje niebanalną stylistykę oraz rozbudowany system chłodzenia składający się z kilku dużych wentylatorów.

Od czasu gdy Chieftec opublikował pierwsze informacje o obudowie Dragon stała się ona obiektem pożądania wielu osób. Naszym zdaniem Chieftec nie zawiódł, a jego nowy produkt trafi w gusta graczy, którzy są głównymi odbiorcami przewiewnych i oryginalnie wyglądających obudów. Niestety nie obyło się bez wpadek, bo Dragon poza wszystkimi niezaprzeczalnymi zaletami ma jedną wadę – nie mieści dużych układów chłodzących procesor. Przeszkadza w tym zamontowany w panelu bocznym duży wentylator. Po zamontowaniu testowego układu chłodzenia Scythe Mugen 2 o wysokości 16 cm okazało się, że niemożliwym jest zamknięcie panelu bocznego.

Konstrukcja

Jak przystało na Chiefteca obudowa wykonana jest z solidnej blachy, przez co konstrukcja jest sztywna i mocna. Bez problemów powinna przetrwać kilka lat. Z boku ma zamontowany duży wentylator, panel przedni wykonany jest z siatki drucianej, podobnie jak zaślepki do czterech wnęk 5,25 cala. U Na górnym panelu wyprowadzono gniazda: 2x USB, audio, i eSATA. Znajdziemy też diody sygnalizujące pracę komputera, dysku i przyciski do uruchamiania i restartu peceta. Najlepiej gdy obudowę wykorzystamy do budowy komputera, który ma stać na podłodze. Z tyłu zaprojektowano otwory na węże do układu chłodzącego wodą. W środku obudowa prezentuje się równie ciekawie - wyposażona jest w system do szybkiego montażu napędów optycznych, kart rozszerzeń i twardych dysków. Rusztowanie na twarde dyski umieszczone jest w poprzek osi obudowy przez co mamy więcej miejsca na dłuższe karty graficzne.

Chłodzenie

Obudowa pozwala na montaż aż sześciu dysków, które schładzane są powietrzem rozprowadzanym przez przedni wentylator. Mamy do niego łatwy dostęp po zdjęciu dolnej części panelu przedniego. Dodatkowo przedni wentylator wyposażony został w filtr redukujący przedostawanie się kurzu do wnętrza komputera. Na górnym panelu obudowy zamontowano dwa 12 cm wentylatory, które podobnie jak boczny i przedni świecą na niebiesko. Całość wraz z 22 cm wentylatorem zamontowanym z boku obudowy tworzy wydajny system chłodzenia podzespołów komputera. Co istotne wszystkie wentylatory wyposażone są w 3-pinowe złącza, które pozwalają na podpięcie ich do płyty głównej tak aby automatycznie sterowała ich prędkością.

Użytkowanie

Obudowa jest obszerna i mamy łatwy dostęp do newralgicznych podzespołów komputera. Gdy zmniejszymy prędkość obrotową wentylatorów do minimum jest cicha (28 dB) i niezbyt głośna gdy ich prędkość jest ustawiona na maksymalne obroty (38 dB). Pod względem wentylacji, trwałości i stylistyki bez problemów może konkurować z najlepszymi konstrukcjami Anteca czy Cooler Mastera.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier