Connect 3D C3D-H4890-1GD5E-HDMI-AC

Niektóre konstrukcje kart znacznie odbiegają od referencyjnych. Connect 3D C3D-H4890-1GD5E-HDMI-AC z pewnością jest jedną z nich. Układ graficzny Radeon HD 4890, nietypowe chłodzenie i zasilanie dają zaskakujący efekt końcowy.

Niektóre konstrukcje kart znacznie odbiegają od referencyjnych. Connect 3D C3D-H4890-1GD5E-HDMI-AC z pewnością jest jedną z nich. Układ graficzny Radeon HD 4890, nietypowe chłodzenie i zasilanie dają zaskakujący efekt końcowy. Układ graficzny karty należy do najwydajniejszych na rynku : wykonano go w technologii 55 nm, wyposażono w 800 zunifikowanych jednostek przetwarzania i szesnaście potoków renderingu. Pracuję on z częstotliwością 850 MHz, natomiast pamięć GDDR5 o 256-bitowej szynie z częstotliwością aż 3900 MHz.

Układ chłodzenia pochodzi z firmy Arctic Cooling. Składają się na niego: duży aluminiowy radiator, cztery rurki cieplne i dwa wentylatory o dużej średnicy. Całość jest skuteczna, a do tego cicha.

Niestety to koniec dobrych wiadomości. Układ chłodzenia sprawia dość tandetne wrażenie. Na pewno nie emanuje solidnością. Co gorsza jest tak duży, że zasłania gniazdo zasilania karty. Podłączenie wtyczki jest dość łatwe, ale jej odłączenie wymaga bardzo mocnego wygięcia laminatu co naraża kartę na uszkodzenie. I tutaj dochodzimy do drugiej wady karty. Radeon HD4890 to znakomity układ, ale z pewnością nie jest energooszczędny. Na innych kartach prąd jest dostarczany przez złącze PCI-Express i co najmniej dwa sześciopinowe gniazda. W opisywanej karcie mamy tylko jedno takie gniazdo. Budzi to wątpliwości czy wystarczy mocy dla układu. I niestety testy je potwierdzają – karta bywa niestabilna, jednego z testów w ogóle nie udało się jej ukończyć, inne powtarzaliśmy wielokrotnie by uzyskać wynik. Choć wydajność w efekcie jest typowa dla kart z takim układem to ogólnie karty nie da się polecić. Pobór mocy zestawu wynosił 129 W w spoczynku i do 328 W pod obciążeniem.

Karta Connect 3D C3D-H4890-1GD5E-HDMI-AC jest niedroga jak na zastosowany układ, a do tego wyposażono ją w skuteczny układ chłodzący. Niestety cała konstrukcja okazuje się być mało przemyślana I z tego powodu raczej nie da się jej polecić.