Cooler Master Cosmos S

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Trwała konstrukcja
  • Ciekawy wygląd
  • Dobra wentylacja

Wady:

  • Wysoka cena

Obudowy Cooler Mastera z serii Cosmos nie są tanie, oferują jednak dużo więcej niż przeciętne konstrukcje za mniejsze pieniądze. Wyróżnia je nie tylko "kosmiczny" kształt, ale również wysoka jakość zarówno wykonania, oraz wydajny system wentylacji.

Obudowa zajmuje sporo miejsca i robi duże wrażenie, to idealna konstrukcja do budowy wydajnego komputera do gier. Jest funkcjonalna i co istotne przewiewna. Ciekawie zaprojektowano w niej przycisk do uruchamiania komputera, który jest w specjalnym wgłębieniu i wystarczy go tylko dotknąć aby uruchomić komputer. Dołączany do obudowy plastikowy tunel powietrzny do karty graficznej nie zawsze pasuje, ale nawet bez niego podzespoły będą skutecznie schładzane.

Konstrukcja

W środku mamy dużo miejsca na podzespoły (również płyty głównej wykonanej w standardzie Extended ATX) i poprowadzenie wszystkich kabli. Szkielet obudowy wykonano z grubego aluminium (1-1,5 mm) o specjalnie wzmocnionej konstrukcji (dodatkowe poprzeczki). Panele boczne są wykonane ze szczotkowanego aluminium. W przeciwieństwie do innych modeli, np. Cooler Master Stacker 800 SE (w podobnej cenie), obudowa nie trzeszczy pod naciskiem, jest sztywna a wszystkie zakończenia blach są odpowiednio wyprofilowane, aby ograniczyć do minimum liczbę odkrytych ostrych krawędzi. Obudowa wyposażona jest też w grube aluminiowe relingi na dole i górze, które stanowią nie tylko ozdobę, ale umożliwią łatwe podnoszenie obudowy. Dolne z kolei, na których obudowa stoi, pozwalają na zachowanie odpowiedniego dystansu pomiędzy ścianką dolną obudowy i podłożem tak, aby zimne powietrze z dołu mogło być swobodnie zasysane przez otwory wentylacyjne. Zasilacz umiejscowiony jest na dole, bezpośrednio nad specjalnie zaprojektowanym otworem wentylacyjnym, który dodatkowo zabezpieczono filtrem antykurzowym.

Wyposażenie

Obudowa jest dosyć wysoka (61x28x65 - wys. x szer. x gł.), dlatego producent dołącza przedłużacz do kabla zasilającego (ATX 2.0).Bardzo wygodnie zaprojektowano mocowanie paneli bocznych, które możemy zdjąć po odblokowaniu tylko jednego zaczepu, bez konieczności odkręcania śrubek. Wewnątrz możemy zamontować cztery twarde dyski, które przykręcamy w specjalnej kieszeni schładzanej wentylatorem 120x120 mm. Na górze obudowy znajduje się przycisk do uruchamiania komputera, wejścia na słuchawki, a także mikrofon oraz gniazda USB, FireWire i eSATA. Jest to dość dobre rozwiązanie, gdy obudowa stoi na podłodze. Nie trzeba się schylać, aby włączyć komputer czy podłączyć jakieś urządzenie.

Chłodzenie

W obudowie zaprojektowano aż siedem gniazd na wentylatory z możliwością dołożenia kolejnych (chłodzenie dodatkowych kieszeni na dyski). Do wyposażenia należą trzy wentylatory 120x120 mm i jeden większy (średnica 15 cm), zamontowany na bocznej ściance. W sumie mamy cztery wentylatory 120 mm, które powinny zapewnić bardzo dobry przepływ powietrza. Tylko jeden wentylator (na dole) zasysa powietrze, pozostałe trzy wypychają je z obudowy na zewnątrz.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier