Cooler Master HAF-932 RC-932-KKN1-GP

Zalety:

  • Wydajne chłodzenie
  • Jakość wykonania
  • Przemyślana konstrukcja
  • Dodatkowe złącze eSATA
  • Oryginalny wygląd

Wady:

  • Wysoka cena

To główny konkurent modelu Antec Twelve Hundred lub Nine Hundred, który jest jednak o 10 cm niższy. Trzeba jednak przyznać, że HAF-932 RC-932-KKN1-GP wydaje się być nieco lepszą konstrukcją, a co istotne jest też nieznacznie tańsza.

To typowa konstrukcja dla wymagających graczy, którzy preferują jakość i funkcjonalność, za którą są w stanie dobrze zapłacić. Jest dosyć duża (57,5x23x54,5 cm - wys./szer./gł.) i zajmuje sporo miejsca (pod małym biurkiem może przeszkadzać). Zmieścimy w niej niemal każdą dostępną na rynku płytę główną. Jak przystało na produkt do wydajnego komputera producent położył duży nacisk na wentylację, którą zapewnia zestaw kilku dużych wentylatorów. Dodatkowo, dla polepszenia przepływu powietrza, przedni panel został wykonany ze stalowej siatki. Zadbano też o ergonomiczne poprowadzenie przewodów, wsparcie dla podwójnego zasilania czy też wygodny montaż podzespołów. To jedna z nielicznych obudów, która w naszym teście otrzymała maksymalną notę 10 pkt w ocenie "Możliwości".

Wyposażenie

Do dyspozycji mamy sześć wnęk 5,25 cala oraz możliwość zamontowania pięciu twardych dysków, które montujemy w specjalnych prowadnicach bez użycia śrubokrętu. Podobnie montowane są napędy optyczne i karty rozszerzeń. W tacce na płytę główną zastosowano otwory pozwalające na poprowadzenie części kabli pomiędzy nią a tylnym panelem. Zasilacz, podobnie jak w obudowie Antec Nine Hundred, umieszczono na spodzie obudowy. Dodatkowo mamy możliwość zamontowania drugiego zasilacza u góry obudowy po zdjęciu zaślepki, która wyposażona jest w otwory na węże do wodnego układu chłodzenia. Montaż dodatkowego zasilacza wymaga jednak demontażu górnego wentylatora. U góry obudowy zamontowano specjalny otwór "Fillport" do uzupełniania wody i odpowietrzania układu chłodzącego wodą, który możemy w przyszłości zamontować. Z przodu obudowy wyprowadzono również cztery złącza USB, jedno FireWire i gniazdo eSATA co pozwala na szybkie podłączenie dysków zewnętrznych.

Konstrukcja

Obudowa wykonana została z grubej blachy i jest bardzo sztywna. Z pewnością będzie służyła długie lata. Dzięki umieszczeniu zasilacza na dole obudowy mamy sporo miejsca na montaż nawet dużej płyty głównej i łatwy dostęp do procesora, pamięci i karty graficznej. Dyski umieszczone są w poprzek obudowy i nawet długa karta graficzna nie blokuje do nich dostępu. Mamy też do nich wygodny dostęp, wystarczy odpiąć jeden zaczep i wyciągnąć dysk. Obudowa jest dosyć szeroka (23 cm, gdy średnia to ok. 19,5 cm) i pozwala na zamontowanie dużego układu chłodzącego o wysokości 16 cm, a nawet takiego kolosa jak Scythe Orochi, co nie zawsze się udaje nawet w tak dużych obudowach czego przykładem może być obudowa Aplus El Diablo Advance, gdzie przeszkadza zamontowany wentylator w ściance bocznej.

Chłodzenie

Obudowa wyposażona jest w kilka dużych wentylatorów. Największy zamontowany jest w ściance bocznej tuż nad kartą graficzną (230x230 mm). Duży wentylator zamontowano również w górnym panelu obudowy i z przodu (schładza twarde dyski). Nawet tylny wentylator jest większy niż standardowe 120x120 mm (140x140 mm). Mamy również możliwość zamontowania dodatkowego wentylatora na dole obudowy (120x120 mm). Co istotne w przyszłości duże wentylatory możemy zastąpić standardowymi 120x120 mm, wtedy np. zamiast jedno dużego wentylatora z boku obudowy możemy zamontować cztery 120x120 mm.

Użytkowanie

Montowanie podzespołów w komputerze jest proste i wygodne, bo większość mocujemy bez użycia śrubokrętu. Wentylatory wyposażone są w zwykłe gniazdka do podłączenia ich do zasilacza jak i 3-pinowe do podpięcia do płyty głównej. Ten drugi sposób jest szczególnie wygodny, bo pozwala na automatyczne dostosowanie ich prędkości przez płytę główną w zależności od stopnia nagrzania podzespołów.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier