Creative Chrono

Zalety:

  • - obudowa stylizowana na radioodbiorniki z lat 90
  • - dużo funkcjonalności
  • - dobry dźwięk

Wady:

  • - brak możliwości edycji i zapisania nazw kanałów radiowych w aplikacji

Creative Chrono to dosyć nietypowe urządzenie bluetooth, które łączy w sobie głośnik, budzik, zegar i radio. Zobaczmy, jak wyszło takie zestawienie w jednym urządzeniu.

Wygląd i ogólne wrażenia

Urządzenie jest stylizowane na odbiornik radiowy z lat 90, co jak dla mnie jest dużym plusem. Obudowa jest wykonana z dobrej jakości plastiku, wszystkie elementy są dobrze spasowane.

Na wyświetlaczu mamy dobrze widoczną godzinę, jasność jej możemy sami sobie dostosować.

Głośnik ma praktyczną rączkę do przenoszenia, ale jest na tyle lekki i dobrze się mieści w dłoni, że ta funkcjonalność nie jest aż tak istotna, chyba, że chcemy przypiąć głośnik do plecaka np. idąc na wycieczkę. Dodatkowo, co powoli staje się standardem wśród soundbarów, urządzenie posiada certyfikat IPX5, co sprawia, że jest odporny na zachlapanie.

Jakość dźwięku

Creative Chrono posiada dwa głośniki - pasywny niskotonowy dla polepszenia basu i drugi pełnozakresowy. Urządzenie, jak na swoje rozmiary, gra bardzo dobrze, dźwięk jest głośny, a basy są wyraziste. Jeżeli głośnik jest w pozycji poziomej to dźwięk jest bardziej przestrzenny, gdy chcemy mieć bardziej wyrazisty i kierunkowy - wtedy można ustawić urządzenie w pozycji pionowej.

Funkcjonalności i użytkowanie

Sterowanie urządzeniem odbywa się za pomocą panelu na górze głośnika. Jednak będzie o wiele prostsze, gdy zainstalujemy aplikację na smartfona - Sound Blaster Connect (dostępna na IOS oraz Android). Dzięki niej będziemy mogli łatwo przełączać źródła dźwięku, szybko wyszukać i zapisać kanały radiowe, a godzina na wyświetlaczu ustawi się automatycznie.

Creative Chrono ma trzy źródła dźwięku - bluetooth, AUX (wejście 3,5 mm), oraz kartę miniSD. Parowanie przez bluetooth jest szybkie i bezproblemowe.

Kolejną funkcją dostępną we wszystkich głośnikach Creative jest możliwość odbierania połączeń telefonicznych i używania głośnika to audiokonferencji - bardzo przydatna funkcjonalność, gdy chcemy porozmawiać w większym gronie.

Urządzenie posiada jeszcze dwie funkcje - budzik i radio.

W przypadku budzika jest to de facto radiobudzik - możemy ustawić godzinę włączenia określonej stacji radiowej. Podajemy godzinę oraz stacje z listy zapisanych kanałów. Trochę szkoda, że nie można ustawić pobudki za pomocą zwykłego dźwięku lub swojej ulubionej melodii. O samym radiu warto napisać trochę więcej.

Radio

Muszę przyznać, że należę do osób, które dużo słucha audycji radiowych, więc byłem bardzo ciekawy, jak ta funkcja będzie sprawować się w głośniku Creative Chrono.

Wiem, że w innych głośnikach też można słuchać radia - podłączając się do internetowego streamingu za pomocą smartfona, a potem przesyłając dźwięk na głośnik.

Jednak nie zawsze mamy dostęp do dobrego połączenia internetowego, a poza tym o wiele prościej włączyć ulubioną stację za pomocą jednego przycisku - szczególnie rano, jeszcze przed pełnym obudzeniem.

Sama konfiguracja radia jest prosta, głośnik sam wyszukuje listę stacji i zapisuje je w swojej pamięci.

Niestety tutaj jest pierwszy mankament - urządzenie zapisało o wiele więcej stacji niż te, które potem można było faktycznie usłyszeć. Dodatkowo, z jakiegoś powodu nie możemy takiego kanału usunąć ręcznie ze stworzonej listy. Tę niedogodność trochę rozwiązuje możliwość stworzenia własnej ulubionej listy, ale tutaj kolejny mankament - nie możemy zmienić nazw wybranych kanałów na swoje własne. Musimy pamiętać określone częstotliwości, żeby wiedzieć, jakie stacje mamy zapisane w ulubionych.

Jakość dźwięku jest dobra, większość stacji radiowych słychać bez żadnych szumów czy zniekształceń. Niestety nie możemy z poziomu aplikacji sterować głośnością radia.

Podsumowanie

Creative Chrono to bardzo dobrze wykonany i funkcjonalny głośnik. Można go śmiało polecić osobom, które lubią słuchać radia, a przy okazji będą miały urządzenie, na którym będą mogły słuchać także ulubionej muzyki czy dźwięku z tabletu.