Creative Live! Cam Chat IM (VF0530)

Prosta kamera dla mniej wymagających użytkowników szukających tańszych rozwiązań. Wyposażona jest z matrycę o rozdzielczości VGA i w nowszych systemach instaluje się bez konieczności instalowania dodatkowych sterowników.

Kamera dostarczana jest bez dodatkowe oprogramowania, użytkownicy, którzy nie posiadają Visty lub Windows XP bez zainstalowanego SP2 nie będą mieli z niej żadnego pożytku. Rozwiązaniem tego problemu jest ściągnięcie odpowiedniego oprogramowania ze strony producenta lub aktualizacja systemu. W naszym przypadku kamera testowana była w polskiej wersji systemu Microsoft Vista i nie mieliśmy żadnych problemów z jej zainstalowaniem. Wystarczy ją po prostu podłączyć do gniazda USB a system zrobi za nas całą resztę.

Live! Cam Chat IM wyposażona jest w matrycę VGA, opcję automatycznego ustawiania ostrości i dodatkowy przycisk do szybkiego wykonywania zdjęć. Podstawka umożliwia montaż kamery na blacie biurka, monitorach LCD i laptopach. Niestety nie jest ona wystarczająco stabilna, czasami zwisający kabel przekręca kamerę.

Kamerę możemy obracać wokół własnej osi jak i nakierowywać ją w pionie (w mniejszym zakresie). Maksymalna rozdzielczość zgrywanych sekwencji wideo i zdjęć to 800x600 pikseli w trybie "YUY2" – niestety kamera bez odpowiedniego sterownika nie udostępnia trybu "RGB24". Obraz w rozdzielczości 640x480 pikseli jest nieco przymglony i nieostry (6/10 pkt), o wiele lepiej prezentuje się po zmniejszeniu rozdzielczości do 320x250 pikseli. Prędkość zgrywanych sekwencji wideo oscyluje w granicach 15 kl./s w rozdzielczości 320x240 pikseli i 13 kl./s w rozdzielczości 640x480, kamera spełnia więc minimalne wymagania większości komunikatorów internetowych.