Creative Ziio 10

Creative Ziio 10 wyposażony jest w dotykowy ekran o przekątnej 10,1 cali i system Google Android 2.1 w polskiej wersji językowej. Oferuje spore możliwości, ma czytnik kart pamięci, pakiet "Pure Android Audio", technologię Creative X-Fi, która poprawia jakość dźwięku i gniazdo mini HDMI. Jest przy tym tańszy od iPada i podobnie jak on korzysta z procesora ARM Cortex-A8.

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 - głowny pulpit

Obudowa

Creative Ziio 10 jest dosyć duży (262x173x14 mm - dł./szer./gr.) a waży 668 gram. Obudowa jest w całości wykonana z plastyku, na szczęście matowego nie widać więc na niej odciski palców, czy mikrorysek. Test obudowy Creative Ziio 10 wypadł pomyślnie, to mocna i zwarta konstrukcja w której nic nie trzeszczy ani nie ugina się nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Matryca wyświetlacza chroniona jest błyszcząca szybą, tuż pod ekranem znajdziemy aż siedem dotykowych przycisków. Z lewej strony urządzenia umieszczono czytnik kart pamięci, małe gniazdo HDMI, USB, mikrofon , gniazdo do podłączenia słuchawek i zewnętrznego zasilacza. Z prawej znajduje się przycisk do uruchamiania tabletu i regulacji głośności. Z przodu tabletu umieszczono kamerkę.

Tablety posortowane wg wagi.

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 -waga

Ekran i sterowanie

10 calowy ekran pracuje z rozdzielczością 1024x600 pikseli i oporową technologię pozycjonowania dotyku. W praktyce urządzenie może rejestrować w tym samym czasie tylko jeden punkt, w którym dotknęliśmy ekran. Pojemnościowe ekrany, stosowane np. w tablecie Apple iPad pozwalają na rejestrowanie przynajmniej dwóch a nawet czterech punktów jednocześnie. Oczywiście wpływa to niekorzystnie na komfort obsługi urządzenia, choć akurat w tym wypadku tablet Creative Ziio oferuje całkiem wygodne sterowanie bez obsługi gestów wykonywanych dwoma czy kilkoma palcami.

Zaimplementowano w nim proste rozwiązania, np., gdy przeglądamy książki elektroniczne, przesunięcie palca z lewej strony na prawą lub odwrotnie pozwala na "przewracanie" kolejnych stron książki. Przesunięcie palcem od dołu do góry na środek ekranu zmniejsza lub zwiększa jasność podświetlenia ekranu. Gdy pracujemy na pulpicie ten sam ruch pozwala na zmniejszanie lub powiększanie wyświetlanych ikonek. Proste ale całkiem sensowne rozwiązanie. Dodatkowo do dyspozycji mamy siedem przycisków umieszczonych pod ekranem. Za ich pomocą możemy szybko cofnąć ostatnio wykonywaną czynność, przejść do głównego menu, wywołać okienko z opcjami czy też sterować odtwarzaniem materiałów multimedialnych.

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 - Wirtualna klawiatura

Interfejsy i gniazda

Test Creative Ziio 10 zaczęliśmy od konfiguracji bezprzewodowego Internetu. W tym celu trzeba wybrać ikonę "Ustawienia" , opcję "Sieci zwykłe i bezprzewodowe" i "Ustawienia Wi-Fi". To standardowa procedura, dla urządzeń z Androidem. Po wybraniu sieci bezprzewodowej, już po chwili możemy cieszyć się z bezprzewodowego Internetu. Siła sygnału odwzorowana jest na ikonce, która znajdziemy na górnej belce. Do dyspozycji mamy jeszcze jeden bezprzewodowy interfejs "Bluetooth", który warto wykorzystać do podłączania dodatkowych urządzeń. Małe gniazdo USB służy do połączenia tabletu z komputerem. Za pomocą małego gniazda HDMI możemy połączyć tablet z telewizorem lub monitorem o ile zakupimy odpowiedni kabel. Creative Ziio 10 wyposażony jest w 8 GB pamięci, która dodatkowo może zostać rozszerzona o 32 GB dzięki wbudowanemu czytnikowi kart SD.

Większość gniazd umieszczono z boku urządzenia (słuchawkowe, czytnik kart pamięci SD, mini HDMI, mini USB, gniazdo zasilania.

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 - Gniazda

System i aplikacje

Testowany przez nas tablet Creative Ziio 10 wyposażony jest w system Google Android 2.1 w polskiej wersji językowej. Uruchamia się w 32 sekundy, co jest dobrym wynikiem. Spolszczony system to niewątpliwie zaleta tego tabletu, jednak równie istotne są dołączane przez producenta aplikacje (np. ZiiAcademy do przeglądania książek elektronicznych, ZiiExplorer przeglądanie plików) i technologie, które są charakterystyczne dla produktów Creativa (np. system poprawy dźwięku X-Fi). Szczególnie istotna jest ta ostatnia technologia, bo w połączeniu z aplikacją Pure Android Audio, pozwala ona na poprawę jakości odtwarzanego dźwięku czy przesyłanie go do bezprzewodowych urządzeń za pomocą interfejsu Bluetooth. To wszystko możemy wykonać w prosty sposób za pomocą kilku kliknięć w ekran. Tuż po uruchomieniu mamy dostęp do trzech wirtualnych pulpitów, na których możemy umieszczać skróty do aplikacji.

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 - Aplikacje

Tablet z uwagi na duży ekran dobrze radzi sobie z wyświetlaniem stron internetowych o ile nie wykorzystują Flasha.

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 - Wyświetlanie stron WWW

Niestety ekran ma dosyć wąskie kąty widzenia i w porównaniu do iPada niższą rozdzielczość, z pewnością pod tym względem nie dorównuje iPadowi czy Samsung Galaxy Tab. Przeprowadzając test Creative Ziio 10 nie mogliśmy się jednak oprzeć wrażeniu że to dobry tablet za rozsądne pieniądze.

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 - parametry techniczne, wyniki testów

Creative Ziio 10

Test Creative Ziio 10 - czas uruchomienia


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: