D-Link DIR-501

Zalety:

  • niska cena
  • niewielkie zużycie energii
  • kilka nowszych funkcji

Wady:

  • przeciętna wydajność

Dlinkgo DIR-501 jest bardzo tanim i prostym ruterem z serii LiteN. Ma tylko jedną antenę, więc i wydajność zmniejszoną do 150 Mb/s. Z tej samej przyczyny ruter ma mniejszy zasięg. Część przewodowa składa się z portu do podłączenia modemu albo innego źródła Internetu oraz czterech gniazdek do obsługi sieci wewnętrznej. Wszystkie gniazdka są w standardzie stumegabitowym.

Budowa

Dlinkgo DIR-501 jest produktem D-Linka, który jednak nie chce firmować bardzo tanich i prostych ruterów z tej serii swoim logo. Należy do modnej ostatnio kategorii LiteN, który jednak z prawdziwym 802.11N niewiele ma wspólnego. Wydajność zmniejszona do połowy jest efektem pozostawienia tylko jednej anteny, z tej samej przyczyny ruter ma mniejszy zasięg, gdyż w tym wypadku nie działa algorytm MIMO. Część przewodowa rutera składa się z jednego gniazdka do podłączenia modemu albo innego źródła Internetu oraz czterech gniazdek do obsługi sieci wewnętrznej. Wszystkie gniazdka są w standardzie stumegabitowym.

Możliwości

Tak ja wszystkie rutery Dlinkgo DIR-501 ma także stronę WWW, która sprawia wrażenie bardzo prostej. Wejście do części zaawansowanej zostało przemyślnie ukryte. Dopiero tam można znaleźć sporo ostatnio wprowadzonych funkcji. Mamy obsługę multimedialnego UPnP, kontrolę rodzicielską, sprawdzanie zawartość pakietów. Brakuje bardziej tradycyjnej obrony: filtrów adresów IP, URL, MAC, białej czy czarnej listy.

D-Link DIR-501

Wydajność

Dlinkgo DIR-501 jest prawie dwukrotnie wolniejszy od ruterów dwuantenowych. Pakiety TCP transferują się w tempie 30 Mb/s, a UDP - 18 Mb/s. Kopiowanie dużych plików drogą radiową pomiędzy ruterem a komputerem osiąga szybkość prawie 50 Mb/s. To wynik lepszy od transferu pakietowego, ale wolniejszy niż kopiowanie w większości konkurentów. Lepiej na tym tle przedstawia się wynik testu obsługi plików Wynik 16 milisekund na jednym należy do szerokiej czołówki najlepszych. W porównaniu do ruterów dwuantenowych zasięg sygnału DIR-501 jest raczej niewielki. Pod tym względem ruter plasował się w szerokiej grupie zamykającej stawkę. Warto zwrócić uwagę na bardzo niskie zużycie energii. Podczas transferu plików ruter pobiera na swoje potrzeby jedynie 1,6 W.

Wyniki testów

D-Link DIR-501

D-Link DIR-501

Wnioski

Dlinkgo DIR-501 jest za mało wydajny żeby obsłużyć sieć biurową. W domu wystarczy do mniej obciążających zadań, ale transmisji filmu FullHD w czasie rzeczywistym raczej nie podoła. Konkurenci: TP-LINK TL-WR740N, Tracer W306R i Asus RT-N10 Ver. B.